Gasly, cel mai rapid în prima zi a testului oficial de pre-sezon din Bahrain.

Vizualizări: 12023

Pierre Gasly a fost cel mai rapid pentru AlphaTauri în prima zi a testului oficial de pre-sezon din Bahrain, în fața celor de la Scuderia Ferrari, Carlos Sainz și Charles Leclerc.

Charles Leclerc a fost primul pe foaia de timp de dimineață, dar a terminat pe locul trei la general după ce condițiile s-au răcit și aderența s-a îmbunătățit după apusul soarelui. Pierre Gasly a profitat pentru a stabili cel mai rapid tur de circuit al primei zile sub luminile de la semafor, cu un efort de 1m 33,902s – Carlos Sainz a trecut pe locul doi la general la final.

Deși Lance Stroll a adus primul steag roșu al zilei, când Aston Martin-ul său și-a aruncat rake-urile de aerodinamică, canadianul a ocupat locul 4 cu o cursă de după-amiază – terminând în fața lui Alex Albon de la Williams F1, care a ocupat locul 5.

Lance Stroll și Fernando Alonso de la Alpine F1 (locul 12) s-au bucurat, de asemenea, de un duel cu 25 de minute înainte de finalul zilei, lupta lor roată la roată fiind, sperăm, un semn al lucrurilor care vor urma pentru Marele Premiu de deschidere a sezonului din Bahrain.

Gasly

Prestația relativ anonimă a celor de la McLaren F1 a fost îmbunătățită de un efort de zbor târziu al lui Lando Norris, care a ocupat locul șase la general. Valtteri Bottas a ocupat locul 7 seara pentru Alfa Romeo F1, cu mai mult de 50 de tururi la activ, după ce coechipierul Zhou Guanyu (locul 14) a fost întrerupt pentru scurt timp de o oprire la boxe în cursul dimineții.

Al optulea pilot al Aston Martin F1, Sebastian Vettel, a stabilit 39 de tururi dimineața, terminând în fața lui George Russell (P9). Noul recrut de la Mercedes AMG F1 s-a urcat la volanul modelului W13 redesenat radical după-amiază – coechipierul său Lewis Hamilton a ocupat locul 11 în clasamentul general, după ce a alergat dimineața.

Între cei doi piloți de la Mercedes AMG F1 s-a aflat Sergio Perez, aflat pe locul 10 la Red Bull Racing – mexicanul a adus al doilea steag roșu al zilei, după ce s-a rotit și a eșuat cu mașina în pietriș la ieșirea din virajul 8, cu câteva minute înainte de final.

Gasly

În spatele celor de la Mercedes AMG F1 s-a aflat Fernando Alonso de la Alpine F1 pe P12, iar coechipierul său Esteban Ocon pe locul 13, cu 42 de tururi la începutul zilei. Cu debutantul Zhou de la Alfa Romeo F1 pe locul 14, Haas F1 a completat clasamentul, în timp ce Pietro Fittipaldi a preluat sarcinile de după-amiază – echipa a ratat dimineața din cauza unei probleme logistice.

Daniel Ricciardo urma să se urce la volan joi, dar a fost nevoit să nu participe la sesiuni din cauza unei boli. El, alături de Max Verstappen, Nicholas Latifi, Yuki Tsunoda, Kevin Magnussen, care a revenit în F1, și Mick Schumacher, nu au parcurs încă niciun tur în testele din Bahrain.