MotoGP: Francesco Bagnaia obține primul pole position din carieră în Qatar

Vizualizări: 13122

Prima sesiune de calificări a sezonului de la clasa MotoGP a fost una plină de imprevizibil. În cele din urmă, Francesco Bagnaia a obținut primul pole position din carieră la categoria regină.

Pe lângă faptul că a obținut pole-ul, Francesco Bagnaia a spulberat și recordul circuitului deținut până astăzi de Marc Marquez. Italianul a avut un personal best cronometrat în 1:52.772, fiind cu peste două zecimi mai rapid decât tandemul de la Yamaha, format din Fabio Quartararo și Maverick Vinales.

Surpriza plăcută a calificărilor a fost evoluția excepțională a lui Valentino Rossi. Italianul a încheiat pe locul al patrulea, profitând de tow-ul oferit de Francesco Bagnaia. Alături de Rossi, în cea de-a doua linie a grilei de start vor lua loc Jack Miller și Johann Zarco.

Franco Morbidelli nu a reușit să transpună forma bună din primele antrenamente în calificări, iar vicecampionul mondial nu a reușit decât o clasare pe locul al șaptelea. Aleix Espargaro a continuat forma bună a celor de la Aprilia și a reușit o clasare excelentă pe locul opt.

Suzuki a părut pe nicăieri în calificările de azi, iar tandemul format de Alex Rins și Joan Mir a reușit să obțină clasări pe nouă și zece. Ultimii doi clasați din Q2 au fost Takaaki Nakagami și Pol Espargaro, ultimul având parte de câteva ieșiri în decor de-a lungul weekendului.

Enea Bastianini a fost cel mai bine clasat dintre debutanții de la MotoGP. Pilotul italian a ratat pentru doar cinci miimi accederea în Q2 și va porni de pe 13. Alături de el, în linia cincea a grilei de start vor lua loc Jorge Martin și Miguel Oliveira. Ceilalți piloți clasați în top 20 au fost, în ordine, Alex Marquez, Stefan Bradl, Luca Marini, Brad Binder și Danilo Petrucci, în timp ce, Iker Lecuona și Lorenzo Savadori au închis clasamentul calificărilor.

Cursa clasei MotoGP va avea loc mâine, 28 martie, începând cu ora 20.

Mai multe știri despre Campionatului de MotoGP găsiți AICI.