Francesco Bagnaia îl învinge pe Brad Binder într-o cursă tensionată.

Vizualizări: 13515

Francesco Bagnaia l-a învins pe Brad Binder într-o cursă tensionată a Marelui Premiu al Spaniei la MotoGP, care a fost semnalizată cu roșu în primul tur din cauza unui incident în care a fost implicat Fabio Quartararo.

Francesco Bagnaia a petrecut o mare parte din cele 24 de tururi ale GP-ului Spaniei luptându-se cu duo-ul KTM format din liderul de lungă durată Brad Binder și Jack Miller și a trecut în frunte abia în turul 21. Pilotul de la Ducati l-a ținut la distanță pe un Brad Binder neobosit pentru a obține a doua sa victorie în Marele Premiu din acest an și pentru a prelua din nou conducerea în clasament, după ce Marco Bezzecchi, fostul lider al campionatului, a căzut.

Câștigătorul cursei de sprint Brad Binder și Jack Miller au completat podiumul pentru a încheia un weekend de excepție pentru KTM, în timp ce Quartararo a ocupat locul 10 după o după-amiază plină de evenimente pentru pilotul Yamaha. Cursa a fost semnalizată cu steag roșu în primul tur, când Fabio Quartararo și Miguel Oliveira de la RNF Aprilia s-au încurcat în virajul 2. Fabio Quartararo a făcut o lansare solidă de pe locul 16 pe grila de start, dar s-a trezit prins între Marco Bezzecchi – care a avut o alunecare la ieșirea din virajul 1 – și Miguel Oliveira.

Francesco, Bagnaia

Francezul nu a putut face nimic pentru a evita contactul cu Miguel Oliveira, care i-a dus pe ambii piloți la pământ și a scos steagurile roșii, deoarece gardul de aer trebuia înlocuit, ambii piloți necesitând îngrijiri medicale. Fabio Quartararo a reușit să plece doar cu dureri la picior, dar Miguel Oliveira a trebuit să fie dus la centrul medical unde a fost diagnosticat cu un umăr dislocat. Incidentul a fost plasat sub investigație, iar Fabio Quartararo a fost considerat vinovat, francezul fiind sancționat cu o penalizare de tur lung în momentul în care a venit pe grilă pentru a relua cursa.

La startul inițial, polemanul Aleix Espargaro a fost spulberat de ambele KTM-uri și același lucru s-a întâmplat și la reluarea cursei. Brad Binder a luat startul în fața lui Jack Miller și a lui Jorge Martin de la Pramac, iar Aleix Espargaro de la Aprilia a coborât pe locul patru în fața lui Francesco Bagnaia. Francesco Bagnaia i-a devansat atât pe Aleix Espargaro, cât și pe Jorge Martin în primul tur pentru a ocupa un loc pe podium, în timp ce Jack Miller și-a forțat KTM-ul pe interiorul lui Brad Binder în ultimul viraj din turul al doilea pentru a prelua conducerea.

Brad Binder s-a răzbunat în timp ce se afla pe frână în virajul 6 în turul patru, în timp ce Francesco Bagnaia avea să facă același lucru cu Jack Miller în turul următor, cu o mișcare agresivă care a atras furia australianului. De asemenea, aceasta i-a adus lui Francesco Bagnaia o retrogradare de un loc din partea comisarilor, care l-au forțat pe pilotul Ducati să cedeze locul doi lui Jack Miller în turul opt. Toate acestea i-au permis lui Brad Binder să ia un avans de opt zecimi la începutul turului opt, deși Jack Miller a reușit să reducă la jumătate această diferență la sfârșitul turului 11.

În turul 15, Francesco Bagnaia a profitat de faptul că Jack Miller a ieșit larg în virajul 12 pentru a reveni pe locul al doilea, iar șase tururi mai târziu a trecut ușor de Brad Binder în ultimul viraj, folosindu-se de viteza superioară pe care o avea în viraje pentru a-l învinge pe sud-african. Brad Binder nu a renunțat la urmărirea sa în ultimele tururi, dar nu a putut face nimic pentru a-i refuza lui Francesco Bagnaia victoria și un avans de 22 de puncte în campionat.

Jack Miller a fost la doar 0,898s în urma lui Brad Binder pe locul al treilea, iar Jorge Martin a dispărut la 2,8s în urma steagului cu carouri pe locul al patrulea, după ce a fost în cursa pentru podium în prima jumătate a cursei. Aleix Espargaro a fost al cincilea, în fața lui Luca Marini de la VR46 Ducati, în timp ce Dani Pedrosa (KTM) și-a încheiat participarea la wildcard cu un al șaptelea loc în primul său mare premiu de la Styria 2021. Alex Marquez (Gresini Ducati), Takaaki Nakagami (LCR Honda) și Fabio Quartararo au completat top 10.

Fabio Quartararo și-a ispășit penalizarea pentru turul lung în turul patru, dar a fost nevoit să o ia din nou când a rămas fără limitele buclei de penalizare. El a reintrat pe locul 16 după a doua sa trecere prin culoarul pentru turul lung, dar a salvat locul 10 de la coechipierul Franco Morbidelli – care a ispășit o pedeapsă identică, considerându-se că a provocat o coliziune în cursa de sprint. Fabio Di Giannantonio a fost al 12-lea pentru Gresini de la Augusto Fernandez de la Tech3 GASGAS, Stefan Bradl, wildcard Honda, și Raul Fernandez de la echipa RNF.

Iker Lecuona, înlocuitorul lui Marc Marquez la Honda, a fost al 16-lea, în timp ce coechipierul său Joan Mir și Alex Rins de la LCR Honda au căzut. De asemenea, Marco Bezzecchi și Johann Zarco de la Pramac au căzut pe final de cursă, în timp ce Maverick Vinales a fost nevoit să abandoneze în ultimul tur când lanțul de la Aprilia sa s-a rupt.