FP3 Monza: Mercedes conduce înaintea calificărilor

Vizualizări: 3778

FP3 Monza: Lewis Hamilton, cel mai rapid în ultimele antrenamente pentru Marele Premiu al Italiei, Max Verstappen nu este mulțumit și ocupă doar locul 6 la final

Lewis Hamilton a stabilit cel mai bun timp, 1:20.117 minute, în cea de-a treia sesiune de antrenamente libere pentru Marele Premiu al Italiei 2024. Pilotul Mercedes i-a relegat pe locul doi pe coechipierul său George Russell (+0.093) și pe Charles Leclerc (Ferrari/+0.109).

Cu 15 minute înainte de final, atmosfera pe Autodromo Nazionale di Monza era încă euforică. Leclerc a condus cu cel mai bun timp de 1:20,226 minute, cu 0,237 secunde în fața lui Carlos Sainz de pe al doilea Ferrari. La temperaturi de 32 de grade în aer și 48 de grade pe asfalt și fără să fie nevoie de pneuri noi.

FP3

Dar când celor două Ferrari li s-au montat pneuri noi în ultimele etape, acestea nu au mai putut să se îmbunătățească, ceea ce înseamnă că în cele din urmă Mercedes a fost mai rapidă cu ambele mașini – deși Russell nu a stabilit un tur perfect conform radioului de la boxe.

Apropo: Mercedes încă nu pare să aibă problemele de temperatură sub control. „Scaunul este din nou foarte fierbinte”, a transmis Russell prin radio cu aproximativ 20 de minute înainte de final. Ambii piloți Mercedes făcuseră deja comentarii similare de mai multe ori vineri.

Oscar Piastri și Lando Norris, cei doi piloți McLaren, au terminat pe locurile patru și cinci, urmați de Max Verstappen (Red Bull) pe locul șase. Verstappen nu a fost mulțumit de manevrabilitate: „Mașina nu intră în viraje”, s-a plâns el, referindu-se în principal la virajele „lente și medii”.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Sainz a terminat pe locul șapte, la doar 0,346 secunde în urmă. Acest lucru arată deja că toate cele patru echipe de top ar putea fi într-adevăr capabile să câștige la Monza. Cel puțin, miroase ca o sesiune de calificări interesantă.

FP3

Datorită vitezei lor de top remarcabile de vineri, ambele Williams au intrat în top 10 în ultima sesiune de antrenamente. Alexander Albon a terminat al optulea, la 0,479 secunde; Franco Colapinto, debutant în Formula 1, a obținut locul nouă, la 0,788 secunde.

Performanța lui Nico Hülkenberg a fost mulțumitoare: el nu a avut un ultim tur optim, cu o greșeală în virajul 4/5 și trafic, dar a terminat totuși pe locul zece. În fața lui Fernando Alonso (Aston Martin) și Daniel Ricciardo (Racing Bulls).

În rest, ultima sesiune de antrenamente înainte de calificări s-a desfășurat fără incidente demne de menționat. Abia la final, Kevin Magnussen (Haas) s-a rostogolit pe pistă. „Oprește mașina”, i s-a spus de către inginerul său de cursă. Ceea ce miroase mult a avarie la unitatea de putere sau la cutia de viteze.

Sergio Perez a terminat pe locul 18, pilotul Red Bull declarând după finalul sesiunii că a simțit vibrații în față, provenind de la motor. Un raport pe care echipa îl va investiga înainte de calificări.