FP2: Hamilton îl conduce pe Bottas în timp ce Leclerc pleacă nevătămat dintr-un accident de mare viteză sub luminile de la Jeddah

Vizualizări: 11266

Lewis Hamilton a fost cel care a ajuns în fruntea FP2 în fața coechipierului Mercedes, Valtteri Bottas, și a lui Pierre Gasly de la AlphaTauri.

Sesiunea a fost apoi semnalată cu steag roşu cu mai puțin de cinci minute înainte de final din cauza unui accident grav al lui Charles Leclerc.

Leclerc și-a prăbușit Ferrari-ul cu viteză mare la sfârșitul sesiunii, învârtindu-se în barierele de la virajul 23, din fericire, coborând din mașină nevătămat – șasiul său fiind în mod clar cel care a suportat greul impactului. A terminat pe locul 10 în sesiune.

Prima cursă cu pneuri moi a lui Hamilton a dat un moment înspăimântător când a întâlnit un Haas care se mișca încet, care ieșea din virajul 10 la jumătatea sesiunii, dar liderul FP1 stabilise deja cel mai rapid timp de 1m29.018s pe medii, colegul său de echipă Bottas cu 0.061s mai lent în P2 (tot pe medii) și Gasly cu încă 0,020s în P3 pentru AlphaTauri – deși pe anvelope moi.

Cât despre Verstappen, liderul campionatului s-a plâns că nu și-a putut introduce compușii moi din față în fereastra de temperatură potrivită după primele sale curse. Olandezul și-a prelungit runda de calificări în FP2 cu privire la sesiunea crucială de sâmbătă și a terminat pe locul al patrulea după ce a stabilit cel mai rapid tur al lui pe softuri.

Alpine a continuat să dea dovadă de ritm competitiv, deoarece în acest weekend își propun să se consolideze pe locul cinci în Campionatul Constructorilor. Fernando Alonso a terminat pe locul cinci și Esteban Ocon pe locul șase, în timp ce Carlos Sainz de la Ferrari a terminat chiar în spate pe locul 7 – toți trei stabilindu-și punctele de referință pe softuri.

Yuki Tsunoda a subliniat ritmul spectaculos al echipei AlphaTauri terminând pe locul opt pe anvelope dure, în timp ce Sergio Perez a fost la aproape două zecimi în poziţia P9 pe softuri. Finalizarea topului 10 a fost Leclerc – cu 0,004s în spatele Red Bull-ului lui Perez folosind același compus – înainte de a se prăbuși cu mai puțin de cinci minute rămase până la finalul sesiunii.

Daniel Ricciardo de la McLaren a ocupat locul 11 pe compuși tari, colegul său de echipă Lando Norris pe locul 12 pe compuși moi. Antonio Giovinazzi de la Alfa Romeo a fost pe locul cinci în FP1, dar pe locul 13 în a doua sesiune, înaintea coechipierului Kimi Raikkonen.

Urmatorii au fost piloţii Aston Martin, cu Lance Stroll, cu anvelope medii, ocupand locul 15 in fata lui Sebastian Vettel pe locul 16.

Asta i-a lăsat pe piloții Williams și Haas să închidă clasamentul, cu George Russell pe locul 17 și pe colegul său de echipă Nicholas Latifi pe locul 19. Mick Schumacher a ocupat locul 18 după o atingere a barierelor, iar coechipierul Haas, Nikita Mazepin, pe locul 20, după ce s-a învârtit mai târziu în virajul 2.

Așadar, după o primă zi de alergare în Arabia Saudită, Hamilton şi Bottas au fost cei care străluceau sub lumini – dar va putea Verstappen să recupereze ritmul pentru calificările de sâmbătă?

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1