FP1: Hamilton îl învinge pe Verstappen pentru a stabili ritmul în primul antrenament din Brazilia înainte de calificările de vineri

Vizualizări: 10791

Lewis Hamilton a ocupat primul loc în primul antrenament pentru Marele Premiu din Sao Paulo, pilotul Mercedes deja pregătit pentru o zi de cursă mai provocatoare.

Lewis Hamilton, care se află la 19 puncte de rivalul pentru titlu, Max Verstappen, cu patru curse rămase până la final, a cronometrat un 1:09.050 secunde în al treilea tur de zbor cu cauciucuri moi în ultimele câteva minute ale sesiunii de la Interlagos.

A venit după ce FIA a dezvăluit la doar câteva minute după ce lumina verde a pâlpâit pe linia boxelor că Hamilton a montat un motor cu combustie internă proaspăt, pentru a declanșa o penalizare pe grilă pentru Marele Premiu de duminică.

Mercedes și Red Bull au avut abordări diferite în ceea ce privește singura sesiune de antrenamente de precalificări din weekend, deoarece este un weekend de F1 Sprint. Duoul Mercedes format din Hamilton și Valtteri Bottas au optat să facă mai multe alergări cu același set de anvelope moi – cu ture de răcire între ele – mai târziu în sesiunea de o oră. Red Bull și-a făcut cursele mult mai devreme în sesiune și și-a limitat turele pe anvelopa cu ramă roșie.

Verstappen – care a fost cel mai rapid în sectorul de mijloc cu aproximativ trei zecimi – a ajuns pe locul al doilea cel mai rapid, cu 0,367 de secunde, cu coechipierul său Red Bull cu o zecime mai în spate, pe locul trei. Bottas a fost al patrulea, deși la o jumătate de secundă de timpul de conducere.

Deși a fost burniță la începutul sesiunii, nu a fost niciodată suficient de umedă pentru intermediare, ceea ce înseamnă că piloţii s-au putut concentra să învețe despre anvelopele moi, medii și dure înainte de a se califica mai târziu vineri.

Pierre Gasly de la AlphaTauri – care a avut o mică ceartă cu Fernando Alonso în timp ce se luptau pentru poziție la apropierea de start-finish – a fost un impresionant al cincilea cel mai rapid, înaintea duoului Ferrari format din Carlos Sainz și Charles Leclerc.

Esteban Ocon a fost liderul Alpine pe locul opt, cu o jumătate de zecime înaintea coechipierului Alonso, iar Lance Stroll de la Aston Martin a completat top 10, la 1.302 secunde de ritm.

Yuki Tsunoda a ratat o clasare în top-10 pe locul 11, la jumătate de secundă în spatele coechipierului Gasly, cu Sebastian Vettel pe locul 12. Kimi Raikkonen de la Alfa Romeo l-a devansat pe colegul de echipă Antonio Giovinazzi pentru locul 13, cu Lando Norris pe locul 15 pentru McLaren.

Mick Schumacher a terminat în faţa ambelor monoposturi Williams pe locul 16, Nicholas Latifi și George Russell trecând în spate pe locurile 17 și, respectiv, 18, cu Daniel Ricciardo oarecum în afara poziției pe locul 19 și Nikita Mazepin terminând clasamentul.

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1