FP1: Hamilton cel mai rapid; Verstappen pe a doua poziție în pluton

Vizualizări: 10718

Lewis Hamilton a fost cel mai rapid, în singura sesiune de antrenamente din Grand Prix-ul Emilia Romagna, în timp ce Max Verstappen, s-a interpus intre piloții Mercedes, venind pe locul doi.

Formula 1 se întoarce la Imola pentru prima dată, din 2006 și pe deasupra, fără sesiunile din ziua de vineri, așadar, piloții au avut mai puțin timp de acomodare, înainte de calificări, doar 90 de minute, în FP1, în această dimineața.

Hamilton a trecut de la pneurile dure la soft-uri, în minutul 45, reușind astfel să ajungă la 1m14.726s pe tur, fiind cu 0.297s mai rapid decât Verstappen, care se afla pe aceleași gume și lasandu-l pe Bottas la 0.5s, în urmă. Cu toate acestea, pe specificațiile dure, pilotul Red Bull a fost cel mai rapid-1m15.912s. Coechipierul său, Alex Albon, a încheiat sesiunea pe locul 9.

Poziția a 4-a, a fost ocupată de pilotul AlphaTauri, Pierre Gasly, care a optat pentru pneurile soft, pe final de sesiune, în timp ce, colegul său, Daniil Kvyat, a rămas pe locul 8.

Charles Leclerc a întâmpinat probleme, în ceea ce privește balansul monopostului, dar, la trecerea pe specificațiile soft, a reușit să ajungă pe poziția a 5-a, la 0.055s distanță de Pierre Gasly. Sebastian Vettel, s-a propulsat de pe ultimul loc, pe poziția a 12-a.

Pilotul Renault, Daniel Ricciardo a obținut P6, în timp ce Esteban Ocon, a încheiat pe 7. Formația franceză speră să revină în forță, pentru a se evidenția față de McLaren și Racing Point, în lupta pentru locul 3, din clasamentul constructorilor.

Pe 10 și 11 s-au clasat piloții Racing Point, Lance Stroll, respectiv Sergio Perez, iar Romain Grosjean (Haas), a rămas pe locul 13, înaintea McLaren-ului lui Carlos Sainz. Lando Norris a ales pneurile soft, pe final de sesiune, dar s-a trezit cu cel mai bun timp pe tur șters, după ce a încălcat limitele circuitului, așadar este pe poziția a 16-a.

Între cele două monoposturi McLaren, s-a clasat Antonio Giovinazzi, iar coechipierul său Kimi Raikkonen a încheiat FP1, pe locul 17. Amândoi au fost confirmați recent, pnetru 2021, de către Alfa Romeo.

George Russell a luat P18, pentru William, în timp ce, Nicholas Latifi a rămas ultimul din pluton. Între cei doi, s-a situat, pilotul Haas, Kevin Magnussen.

Sursa: formula1.com
Photocredit: formula1.com