Formula 1/ Indycar: Marcus Ericsson , înlocuit de Conor Daly, va lua parte la MP al Belgiei

Vizualizări: 19325

Conor  Daly îi va lua locul lui Marcus Ericsson în monopostul Honda cu nr 7 al celor de la Arrow SPM  în acest weekend pentru etapa de la Portland, iar Suedezul se va întoarce în Marele Circ pentru etapa de la Spa-Francorchamps alături de cei de la Alfa Romeo.

Ericsson este sub contract ca pilot de rezervă al echipei italiene, pentru care a pilotat între 2015 și 2018. Anul acesta, el a fost înlocuit de italianul Antonio Giovinazzi , care a adunat, anul acesta, doar 1 punct, comparat cu Kimi Raikkonen, coechipierul său, care a adus 31. Însă, echipa A NEGAT faptul că Suedezul va concura în acest Mare Premiu.

La primul său sezon în Indycar, Marcus Ericsson a reușit să obțina un podium, în cursa de la Detroit( locul al doilea) , iar , în afară de acestă cursă, cea mai bună poziție pe care a terminat o cursă a fost cea de-a șaptea(Texas și Barber) . Acum, suedezul se află doar al șaptisprezecelea în clasamentul general al competiției open-wheel americane.

• Sursă : The Racer
  • Photocredit: The Drive