Formula 1-Brazilia: Max Verstappen castiga cea mai incendiara cursa a anului

Vizualizări: 14819

Max Verstappen( Aston Martin Red Bull Racing Honda), plecat din pole position a castigat Marele Premiu al Braziliei, o cursa in care a trebuit sa il depaseasca pe Lewis Hamilton de doua ori.Insa cel mai tensionat moment al cursei nu a fost acesta, ci marele acident dintre cei doi piloti Ferrari, in duelul pentru locul al patrulea.

“Lewis a fost foarte rapid si a trebuit sa trag tare mereu.. am avut doua depasiri bune, iar din acel moment, am putut controla cursa!” a declarat Verstappen, dupa primul pole convertit in victorie.

Charles Leclerc(Scuderia Ferrari) l-a depasit pe coechipierul sau , Sebastian Vettel, in virajul 1, cu 5 tururi ramase. Vettel insa a avut tractiune mai buna la iesirea din S-ul Senna si era umar la umar cu monegascul pe linia dreapta, pana cand cei doi au facut contact, Leclerc rupandu-si suspensia dreapta-fata, iar germanul alegandu-se cu cauciucul stanga-spate spart, acest lucru fortand un dublu abandon al italienilor.

Aceasta coliziune a provocat cel de-al doilea Safety Car cu doar cateva tururi ramase in cursa.Primul fusese cauzat datorita faptului ca finlandezului Valterri Bottas i-a cedat motorul in timp ce incerca sa il depaseasca pe Leclerc.

Verstappen era sub presiunea lui Hamilton inainte ca Red Bull sa ia decizia curajoasa de a-i schimba pneurile, costandu-l pozitia de lider, insa revenind cu pneuri Soft noi. Strategia a fost una minunata, Verstappen intrecandu-l pe Hamilton imediat dupa restart si redevenind lider.

Start, Interlagos, 2019

Hamilton era sub presiunea lui Albon,insa acesta a intrat la boxe, depasindu-l pe Gasly dupa restart si chiar facand un contact cu Thailandezul, rasucindu-l in penultimul tur in cel de-al doilea sector al circuitului. Gasly a trecut inapoi si a reusit sa se mentina pana la final pe locul al doilea, avand chiar un “photo finish” cu britanicul, care a terminat al treilea.

“Este primul meu podium, nu-l voi uita niciodata. Torro Rosso mi-a dat o masina minunata. Sunt foarte fericit, este o zi superba!” i-a declarat francezul lui Rubens Barichello.

Carlos Sainz JR a terminat al patrulea dupa ce a plecat ultimul , urmat de pilotii Alfa Romeo Raikkonen si Giovinazzi. Daniel Ricciardo a terminat pe 7, fiind penalizat mai devreme in cursa cu 5 secunde pentru ca l-a rasucit pe Magnussen, acesta fiind urmat de Norris, Perez si Kvyat, completand topul 10.

UPDATE: Este primul podium din cariera si pentru Carlos Sainz care a fost avansat pe locul 3, Hamilton primind o penalizare de 5 secunde.