FABIO QUARTARARO IA AL 5-LEA POLE CONSECUTIV ÎN BARCELONA

Vizualizări: 15525

Fabio Quartararo câștigă cinci pole position-uri consecutive în 2021 şi îl învinge pe absolventul de Q1 Miller cu doar 0.037 sec. în Marele Premiu al Cataluniei.

Pentru prima dată de la Marc Marquez (Repsol Honda Team) în 2014, un pilot MotoGP a câştigat cinci pole-uri consecutive. Pilotul respectiv este, desigur, liderul Campionatului Mondial Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP) după ce a stabilit 1:38.853 în Q2 la Marele Premiu Monster Energy al Cataluniei – un nou record al turului timpurilor. Jack Miller (echipa Ducati Lenovo) a ajuns prin Q1 la un P2 în ciuda unui accident târziu în virajul 3, al doilea în cursa pentru titlu Johann Zarco (Pramac Racing) preia un început important în prima linie în P3.

Miller s-a trezit în Q1 după ce a pierdut timp în etapele finale ale FP3, dar australianul a reușit să treacă fără drame reale. Marc Marquez (Repsol Honda Team), la fel cum a făcut la Mugello cu Maverick Viñales (Monster Energy Yamaha MotoGP), s-a lipit de spatele lui Miller pentru ambele serii de tururi, deoarece perechea a avut un schimb ușor de gesturi la ieșirea din linia boxelor.

Cu toate acestea, numărul 93 a ratat trecerea în Q2 cu 0,011 secunde, în timp ce coechipierul campionului mondial, Pol Espargaro, s-a furișat la meciul de pole position. Doar 0,028 i-au despărţit pe Miller, Pol Espargaro și Marc Marquez în Q1, acesta din urmă stabilindu-se pe P13 pe grila de start a Marelui Premiu de acasă.

Lui Quartararo nu i-a luat mult să-și găsească drumul până în topul clasamentelor din Q2, 1:39.351 a fost primul punct de reper pentru toată lumea care a încercat să-l bată. Morbidelli a făcut-o în cea de-a doua serie de tururi, dar Quartararo a pus ferm manșa pe următorul său reper – un 1:38.853, cel mai bun din weekend. Avantajul francezului a fost de 0.421 de secunde după primul set de tururi, cu Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) și Viñales pe primul rând provizoriu.

Acest lucru a fost departe de a fi o afacere încheiată pentru El Diablo. Rivalii săi au găsit viteză suplimentară în a doua lor serie, cu Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing), coechipierul Miguel Oliveira, Zarco și Miller, toți la rând, plasându-se pe primul rând, Miller mergând cu doar 0,037 secunde mai rapid.

Australianul a izbucnit apoi într-o deschidere de sector roșu înainte de a se îndrepta în pietriş în virajul 3, din fericire a plecat nevătămat, în timp ce steagurile galbene au pus capăt ultimului impuls al lui Quartararo. Zarco, forțându-și drumul peste Binder în noul viraj 10, nu a fost afectat de steagurile galbene și a tras la P3 în ultimul său tur lansat, acest lucru l-a îndepărtat pe Oliveira de pe primul rând cu doar 0,050s.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Oliveira nu a avut norocul să se plaseze pe prima linie a grilei, dar P4 pentru pilotul portughez este încă un rezultat strălucit. La 0,010s în spatele primului pilot KTM se află Morbidelli în P5, Viñales va începe al șaselea după ce a fost retrogradat de la P3 în etapele finale. În ciuda faptului că a fost la doar 0.304 de secunde mai jos, Aleix Espargaro (Aprilia Racing Team Gresini) se clasează pe locul șapte în fața lui Binder și Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team). Campionul mondial în exercițiu Joan Mir (Echipa Suzuki Ecstar) este la doar 0,578 secunde de Quartararo, dar trebuie să se mulțumească cu P10 la Barcelona.

Valentino Rossi (Petronas Yamaha SRT) s-a prăbușit în cea de-a doua serie de tururi, în virajul 4, campionul mondial va începe cursa doar din P11. Pol Espargaro a fost cu puțin peste o zecime de timpul lui Quartararo, care se îndrepta în ultimul său tur lansat, dar spaniolul a pierdut faţa în virajul 10 – este P12 pentru numărul 44.

Mai multe ştiri despre MotoGP găsiţi AICI!

Sursa: MotoGP
Photocredit: MotoGP