F1 Miami GP: Leclerc îl devansează pe Sainz în calificări, Verstappen al treilea.

Vizualizări: 14338

Charles Leclerc a condus un 1-2 pentru Scuderia Ferrari în sesiunea de calificări a Marelui Premiu de la Miami, în fața lui Carlos Sainz, în timp ce o greșeală în ultimul tur a făcut ca Max Verstappen să coboare din Pole provizoriu pe locul trei.

Max Verstappen a condus după primele curse din Q3, cu un timp de 1m28.991s, iar Charles Leclerc și Carlos Sainz au rămas în urmă – doar 0.080s îi acoperă pe toți trei. La ultimele curse, Charles Leclerc a condus plutonul și a fost de la bun început în fața propriului timp personal, apoi a luat cel mai bun timp în sectorul de mijloc pentru a urca în trombă la 1m28,796s.

Alergând în spatele său, Carlos Sainz a înregistrat un prim sector uimitor, cu 0,2 secunde mai rapid decât coechipierul său, dar a pierdut timp pe măsură ce turul a continuat și a terminat la 0,190s în urmă. Dar acest lucru a fost totuși suficient pentru a-l plasa în fața lui Max Verstappen, care și-a asigurat locul doi pe grila de start pentru cursa de duminică, deoarece pilotul Red Bull Racing a abandonat ultimul efort.

Miami, Leclerc

Max Verstappen a fost nevoit să se facă față un snap masiv de supravirare pe care l-a întâlnit după ce și-a aruncat RB18-ul prin complexul rapid și fluid al virajelor 5/6, alunecând în ultimul viraj și ajungând cu 0.6s în urma lui Leclerc în sectorul 1 – după care s-a întors la linia de sosire și acceptându-și înfrângerea cu mențiunea că „a dat-o în bară”.

Sergio Perez a ocupat locul al patrulea la volanul celei de-a doua mașini Red Bull Racing, în fața lui Valtteri Bottas de la Alfa Romeo și a lui Lewis Hamilton de la Mercedes AMG F1Pierre Gasly a ocupat locul șapte, iar Lando Norris, Yuki Tsunoda și Lance Stroll au completat top 10.

În Q2, Fernando Alonso a stabilit cel mai bun timp chiar la final, dar nu a reușit să ajungă în top 10, fiind eliminat pe locul 11, cu un loc înaintea lui George Russell, cel care a stabilit ritmul FP2. Russell a petrecut cea mai mare parte din Q2 fără un timp pe tabela de marcaj, deoarece s-a luptat cu smucituri sălbatice de supravirare în primul sector fluid al circuitului și cu porpoising în alte părți, dar în cele din urmă a ajuns în top 10 cu efortul său final.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Dar acest lucru s-a întâmplat cu aproape două minute înainte ca segmentul de mijloc al calificărilor să se termine și nu a avut suficient timp să se întoarcă la boxe pentru pneuri noi, astfel că a fost împins în jos în ordine și eliminat. El a terminat în fața lui Sebastian Vettel, care a regretat timpul pierdut alunecând la ieșirea din șicana de la finalul celui de-al doilea sector pentru rezultatul de pe locul 13, în fața lui Daniel Ricciardo de la McLaren F1 și a pilotului echipei Haas F1, Mick Schumacher.

În Q1, o avalanșă de îmbunătățiri de ultimă oră ale mai multor piloți care au lâncezit în josul clasamentului după primele curse – inclusiv Lewis Hamilton și Fernando Alonso – l-au făcut pe Kevin Magnussen să coboare pe locul 16 și să fie eliminat. Zhou Guanyu a fost eliminat pe locul 17, frustrat de faptul că a lovit traficul greu în ultimele viraje ale ultimului său tur de pistă, descriind scenele ca fiind “periculoase” și îndemnând Alfa Romeo F1 să raporteze incidentul la FIA.

Echipa Williams Racing a sperat că Alex Albon ar putea replica viteza sa puternică din FP3, unde a terminat al nouălea, dar a regretat că nu a stabilit cei mai buni timpi personali în ultimele două sectoare ale ultimului său tur de pistă, ceea ce l-a făcut să coboare pe locul 18. Acesta l-a devansat pe Nicholas Latifi în cealaltă mașină Williams Racing, care a stabilit un record personal chiar în finalul Q1, dar nu a putut ieși de pe ultima linie a grilei de start pentru cursa de duminică.

Esteban Ocon nu a luat parte la calificări după ce a fost descoperită o fisură în șasiul său în urma accidentului puternic de la șicana din FP3 și, ca urmare, va pleca ultimul în cursă.