F1- Calificări: Pole dominant pentru Verstappen în Arabia Saudită!

Vizualizări: 75886

F1- Red Bull câștigă calificările la Jeddah: Max Verstappen a stabilit cel mai bun timp în fața lui Charles Leclerc, Oliver Bearman pe locul 11 la debutul cu Ferrari

Max Verstappen a fost de neînvins în calificările pentru Marele Premiu al Arabiei Saudite și și-a asigurat pole position-ul la Jeddah. Pilotul Red Bull i-a devansat pe Charles Leclerc (Ferrari) cu 0,319 secunde și pe Sergio Perez (Red Bull) cu 0,335 secunde.

În spatele trio-ului de frunte, mai mulți piloți s-au luptat pentru locul 4, care a fost câștigat în cele din urmă de Fernando Alonso (Aston Martin). Acesta era deja foarte mulțumit de primul său tur din Q3, care l-a plasat inițial pe locul 3: “Ah, a fost un tur bun! Să mai încercăm o dată!”, a spus el la radioul de la boxe.

Oscar Piastri și Lando Norris (McLaren) se află pe a treia linie, George Russell și Lewis Hamilton (Mercedes) pe a patra, iar Yuki Tsunoda (Racing Bulls) și Lance Stroll (Aston Martin) pe a cincea.

Debutantul Oliver Bearman (Ferrari) și-a asigurat locul al unsprezecelea. Nico Hülkenberg (Haas) a abandonat cu o problemă tehnică în Q2 și a terminat pe locul 15.

Care a fost problema pentru Hülkenberg?

Tensiunea arterială a lui Hülkenberg a crescut vertiginos în al doilea tur din Q1, când un Williams i-a ieșit în cale: “Idiotul ăla nenorocit!”, a bombănit pilotul Haas.

În turul următor, a făcut o greșeală într-o trecere rapidă stânga-dreapta, ceea ce înseamnă că a reușit “doar” un timp de 1:29,055 minute. Acest timp a fost suficient pentru a se califica în Q2 și, în ciuda greșelii, a fost chiar mai rapid decât timpul coechipierului său Kevin Magnussen.

La începutul Q2, Hülkenberg a raportat la radio: “Am pierdut puterea. Ceva nu este în regulă”. Inginerul său de cursă l-a sfătuit să tragă pe dreapta și să încerce să repună mașina în funcțiune. Dar nu a funcționat și germanul a fost nevoit să parcheze.

Inițial, controlul cursei a reacționat relativ târziu cu steaguri galbene. Cu 10:58 minute rămase, sesiunea a fost apoi întreruptă complet. Directorul GPDA, Alexander Wurz, a criticat: “În mod normal, controlul cursei trebuie să reacționeze mai repede”.

Cum a decurs debutul lui Oliver Bearman în Formula 1?

Oliver Bearman, care l-a înlocuit la Ferrari pe bolnavul Carlos Sainz, al cărui apendice a fost operat cu succes vineri, a obținut locul nouă în Q1, la 0,813 secunde de cel mai bun timp al lui Verstappen.

Cu toate acestea, comisarii au deschis o investigație împotriva lui, deoarece a mers prea încet într-unul dintre “tururile sale lente” și a depășit timpul delta maxim. Aceasta este o infracțiune care a fost investigată de mai multe ori în trecut, dar rareori a dus la o penalizare, deoarece piloții în cauză pot explica de obicei că au fost nevoiți să conducă încet pentru a evita să stea în calea concurenților în tururile rapide.

În Q2, Bearman a folosit două seturi de pneuri soft. Cu toate acestea, nu a fost suficient pentru turul următor. În cele din urmă, a fost la doar 0,036 secunde de locul zece, unde Hamilton (“nu am avut aderență”) s-a calificat pentru Q3.

Tânărul în vârstă de 18 ani, de altfel cel mai tânăr pilot de Mare Premiu din istoria de până acum a Formulei 1 de la Ferrari, a fost astfel eliminat, alături de Alexander Albon (locul 12/Williams), Kevin Magnussen (locul 13/Haas) și Daniel Ricciardo (locul 14/Racing Bulls).

De ce Guanyu Zhou nu a reușit să stabilească un timp de referință?

Guanyu Zhou (Sauber) a reușit să iasă pe pistă cu mai puțin de două minute înainte de finalul primei sesiuni de antrenamente libere, după ce a efectuat reparații în urma accidentului suferit în cea de-a treia sesiune de antrenamente libere. Pentru că a trebuit să evite alte mașini în timpul ieșirii sale, a pierdut aproximativ zece secunde în sectorul central – și exact ceea ce îi lipsea în cele din urmă pentru a putea începe un tur cronometrat.

Ca urmare, pilotul chinez a terminat pe locul 20 și ultimul. Coechipierul său, Valtteri Bottas, a fost și el nevoit să abandoneze pe locul 16, la 0,072 secunde în urma locului 15 ocupat de Albon. Esteban Ocon a terminat pe locul 17, în fața lui Pierre Gasly (ambii Alpine) și Logan Sargeant (Williams) pe 19.

Acest lucru a însemnat că exact aceiași cinci piloți au fost eliminați în Q1 ca în urmă cu o săptămână, în deschiderea sezonului în Bahrain.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiți AICI.
Photocredit: Formula 1 Fans Romania