Dakar 2022, Etapa 9: Cornejo câștigă, Walkner trece în fruntea clasamentului general

Vizualizări: 22762

Pilotul Honda, Jose Ignacio Cornejo, a câștigat marți a doua etapă a Raliului Dakar 2022, în timp ce Matthias Walkner de la KTM a valorificat eforturile lui Sam Sunderland şi a trecut în fruntea clasamentului general.

Testul de 287 km de lângă Wadi Ad Dawasir a fost dominat de echipa Honda de uzină, Cornejo și câștigătorul din 2020, Ricky Brabec, pe primul loc pe parcursul zilei.

Cornejo a deținut avantajul timpuriu după primul punct de referință la 40 km, dar a fost depășit rapid de Brabec pe motocicleta soră CRF 450 Rally.

Tânărul de 30 de ani a continuat să-și construiască un mic tampon până la al patrulea punct de referință, dar a fost neputincios să-l împiedice pe Cornejo să-l depășească în drum spre o victorie de 1m26 în Etapa 8.

Brabec a alunecat în cele din urmă pe locul trei în clasamentul zilei în spatele lui Kevin Benavides, pierzând timp în ultimii 86 de km până la final.

Câștigătorul Dakarului din 2018, Walkner, nu a fost niciodată în competiție pentru un podium, dar a ajuns la doar 2m06s de primul loc pe locul patru, depăşind liderul general în acest proces.

Pilotul austriac a profitat de o demonstrație dificilă pentru Sunderland, care a terminat cu peste opt minute de ritm pe locul 14 după ce a deschis drumul pe motocicleta sa GasGas.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Cei doi piloti sunt despărțiți de 2m12s în fruntea clasamentului, cu trei etape de parcurs în rally-raid înainte de a ajunge vineri la linia de sosire din Jeddah.

Adrien van Beveren continuă să dețină locul trei la general pe Yamaha, în timp ce Pablo Quintanilla rămâne cel mai bun alergător al Honda pe locul patru, după ce a terminat pe locul opt în etapa de astăzi.

Benavides și Joan Barreda de la Honda ocupă locurile cinci și, respectiv, șase, înaintea pilotului Sherco Lorenzo Santolino.

Victoria din Etapa a 9-a l-a ridicat pe Cornejo pe locul nouă, în timp ce alergarea lui Andrew Short pe locul șase l-a lăsat pe Toby Price de la KTM în afara topului 10 general.