More

Dakar 2022, Etapa 7: Loeb câștigă pentru a reduce avantajul lui Al-Attiyah

Sebastien Loeb a câștigat a doua etapă a Raliului Dakar duminică pentru a reduce deficitul faţă de Nasser Al-Attiyah în clasamentul general.

După ce a coborât pe locul trei în clasamentul general după două erori de navigație vineri, Loeb s-a restabilit ca cel mai apropiat concurent al lui Al-Attiyah, cu o victorie de etapă impunătoare, în timp ce raliul a fost reluat cu un test de 402 km de la Riad la Al Dawadimi.

Pilotul echipei Prodrive/Bahrain a concurat cu Carlos Sainz de la Audi la începutul etapei, urmând fostul său coechipier WRC cu doar patru secunde la 121 km în cursa competitivă a zilei.

Cu toate acestea, până la următorul punct de referință, el avea mai mult de trei minute avantaj, obținând în cele din urmă o a 16-a victorie a etapei Dakar cu o marjă impresionantă de 5m26s, în timp ce Al-Attiyah l-a sărit pe Sainz pentru a termina pe locul al doilea în ordinea zilei.

Pilotul din Qatar nu a fost niciodată în căutarea victoriei, coborând cu aproape șapte minute în urma lui Loeb la un moment dat, dar a recuperat o parte din timpul pierdut pentru a termina chiar în spatele celui mai apropiat rival al său.

A fost o zi puternică pentru Audi și pentru provocatorul său electric RS Q e-tron, Stephane Peterhansel s-a clasat pe locul patru în spatele coechipierului Sainz, la 9m40s de ritmul lui Loeb, iar Mattias Ekstrom a ocupat, de asemenea, un loc în top 10, pe locul opt.

Ei au fost despărțiți de cele trei Toyota înscrise, conduse de Overdrive, conduse de pilotul saudit Yazeed Al-Rajhi.

Nani Roma s-a clasat pe locul al nouălea în cea de-a doua mașină Prodrive, în timp ce Vladimir Vasilyev s-a clasat în top 10 cu BMW-ul său X5.

În clasamentul general, conducerea lui Al-Attiyah a fost redusă la 44m59 de Loeb, cu ultimele cinci etape de parcurs, Al Rajhi fiind acum singurul alt pilot la mai puţin de o oră de multiplul campion la Dakar.

Coechipierul lui Al Rajhi, Lucio Alvarez, ocupă locul patru, în timp ce Jakub Przygonski continuă să ocupe un loc în topul celor cinci X-raid Mini. Ekstrom, cel mai important challenger de la Audi, este acum pe locul 12, în timp ce Sainz a sărit pe locul 18 în ordinea provizorie.