Dakar 2022, Etapa 6: Terranova câștigă, dramă pentru Loeb

Vizualizări: 19878

Orlando Terranova a câștigat cea de-a șasea etapă a Raliului Dakar 2022 pentru echipa Bahrain, în timp ce Nasser Al-Attiyah și-a extins avantajul general în ciuda faptului că a terminat doar pe locul 10.

Liderul s-a schimbat de mai multe ori în timpul cursei speciale de 348 km de lângă capitala Arabiei Saudite, Riad, cu Carlos Sainz de la Audi, pilotul Overdrive Toyota Yazeed Al Rajhi și Al-Attiyah, toți bucurându-se de perioade în față.

Dar, în cele din urmă, cel de-al treilea pilot de la Prodrive, Terranova, a încheiat ziua cel mai rapid dintre toţi, înregistrând prima sa victorie de etapă la Dakar din 2015, cu puțin peste un minut în fața rivalului Audi, Mattias Ekstrom.

Pilotul argentinian Terranova îl urmase pe Al-Attiyah cu 28 de secunde după al șaselea punct de referință la 221 km, dar a ajuns în frunte când pilotul Toyota a căzut în mod misterios din ritm în ultima porțiune de 127 km până la linia de sosire.

Necazurile lui Al-Attiyah l-au promovat și pe dublu campion DTM Ekstrom, pe locul doi, pilotul suedez înregistrând cel mai bun final de etapă al său vreodată pe un Audi RS Q e-tron electric.

Al Rajhi a fost în cele din urmă clasat pe locul al treilea, cu doar 1m49 s mai jos de Terranova, în timp ce Brian Baragwanath a fost pe locul patru pentru echipa Century.

Câștigătorul din 2014, Nani Roma, a revenit după ultimele zile dificile petrecute la Dakar, care au inclus o răsturnare în etapa a 4-a, care l-a lăsat în afara competiției pentru onoruri, pentru a termina pe locul cinci pentru Prodrive.

Cu toate acestea, în ciuda victoriei de etapă a Terranova și a rezultatului în top-5 al Romei, a fost cu greu un rezultat de vis pentru Prodrive, deoarece concurentul său de top, Sebastien Loeb, a pierdut 25 de minute după ce a luat calea greșită la începutul etapei.

Deși și-a revenit mai târziu, el a încheiat etapa pe locul 28, suferind o lovitură puternică pentru speranțele sale de a câștiga prima dată la Dakar.

Necazurile lui Loeb au venit ca o binecuvântare pentru principalul său rival, Al-Attiyah, care și-a extins avantajul în clasamentul general la 50 de minute, în ciuda faptului că a terminat doar pe locul 10 – cel mai prost final de etapă al lui Dakar 2022.

Odată cu prima jumătate a raliului finalizată, Loeb a coborât pe locul trei în clasamentul general, la șase secunde în spatele topului Overdrive Toyota de la Al Rajhi.

Coechipierul lui Al Rajhi, Lucio Alvarez, ocupă locul patru, Jakub Przygonski completând top cinci pentru X-raid Mini.

Ekstrom este acum cel mai bine clasat pilot Audi în clasamentul general, pe locul 13, la doar o jumătate de oră distanță de un loc în top 10.

Sainz a coborât pe locul 21 după o altă etapă dificilă în care a terminat cu peste 40 de minute de ritm.