Dakar 2022, Etapa 6: Sanders câștigă, Sunderland conduce în ziua de odihnă

Vizualizări: 13991

Daniel Sanders a luat vineri a doua victorie de etapă completă a Raliului Dakar 2022, în timp ce coechipierul său de la GasGas, Sam Sunderland, a terminat pe locul al doilea pentru a menține un mic avans înainte de ziua de odihnă de sâmbătă.

Pilotul australian Sanders a fost declarat câștigătorul etapei 6, deoarece bucla de 421 km din jurul Riadului a fost întreruptă în prima zonă după 101 km. Acest lucru s-a datorat îngrijorărilor de siguranță cu privire la degradarea terenului, care a fost folosit de concurenții cu mașini și camioane joi și agravat și mai mult de ploile abundente.

Sanders a condus la fiecare punct de referință pentru a termina cu 2m26 de secunde în faţa lui Sunderland, care la rândul său a terminat cu doar 10 secunde înaintea celui mai apropiat rival al său în clasamentul general, Matthias Walkner de la KTM.

Înseamnă că Sunderland ia un avans de 2m39s față de Walkner în ziua de odihnă, Sanders urcând pe locul trei, la doar 5m35s de coechipierul său. Adrian van Beveren a scazut un loc în clasamentul general după ce a terminat pe locul opt în etapă, cu 4m10 mai jos de Sanders.

Pablo Quintanilla de la Honda completează top cinci, depășindu-l pe pilotul Sherco Lorenzo Santolino cu al patrulea cel mai bun timp.

Campionul în exercițiu KTM, Kevin Benavides, merge în ziua de odihnă pe locul opt, în spatele lui Stefan Svitko, în timp ce Joan Barreda ocupă locul nouă, după ce a ales să continue raliul în ciuda faptului că s-a rănit la umăr într-o accidentare joi.

A fost o dramă pentru Ross Branch de la Yamaha, care a început etapa al șaptelea la general, dar a trebuit să fie transportat pe drum la bivuac pentru tratament medical în urma unui accident. De asemenea, a suferit un incident devreme și câștigătorul etapei de joi, Danilo Petrucci (KTM), dar fostul pilot de MotoGP a reușit să continue și să termine pe locul 40, la 12m44s de ritm.

Colegul KTM, Toby Price, care a pierdut victoria de etapă de joi din cauza unei sancțiuni de viteză, a fost vineri pe locul nouă și se îndreaptă spre ziua de odihnă pe locul 12 la general, în timp ce campionul 2020 Ricky Brabec (Honda) ocupă locul 15.