Dakar 2022, Etapa 10: Peterhansel câștigă, Loeb se apropie de Al-Attiyah

Vizualizări: 19185

Stephane Peterhansel a obținut miercuri cea de-a treia victorie de etapă pentru Audi în Raliul Dakar 2022, în timp ce Sebastien Loeb a câștigat mai mult timp față de liderul general Nasser Al-Attiyah, terminând pe locul cinci.

Peterhansel a fost într-o formă bună de-a lungul celor 375 km dintre Wadi Ad Dawasir și Bisha, una dintre cele mai rapide etape ale raliului,  aproape trecând de coechipierul Carlos Sainz la început, înainte de a prelua conducerea la al treilea punct de referință.

Odată ajuns în față, Peterhansel și-a extins constant avantajul față de grupul de urmăritori, în cele din urmă sigilând victoria cu 2m06s asupra lui Sainz.

Aceasta a fost prima victorie de etapă a lui Peterhansel la Dakar 2022 și asta înseamnă că toți cei trei piloți Audi au câștigat acum o etapă anul acesta, după triumful lui Sainz la cel de-al treilea test și succesul lui Ekstrom de luni.

Pilotul Prodrive/Bahrain, Orlando Terranova, a ajuns să fie cel mai apropiat concurent de primele două Audi, întrecându-l pe Henk Lategan chiar la sfârșit pentru a-și asigura cel mai bun rezultat de la câștigarea Etapei 6 de săptămâna trecută.

Lategan a terminat în cele din urmă la 12 secunde în spatele lui Terranova, deținând locul trei pentru o mare parte a zilei, dar a ajuns totuși pe cel mai bun loc pentru Toyota, cu Al-Attiyah doar al șaptelea și câștigătorul etapei de marți, Giniel de Villiers, pe locul 12.

Legenda WRC, Loeb, a căzut până pe locul opt, dar a revenit puternic pentru a termina pe locul cinci, cu 1m35s și două locuri înaintea rivalului său la titlu, Al-Attiyah.

După prima sa victorie de etapă Dakar de marți, Ekstrom a avut o zi discretă, deoarece a căzut cu puțin peste 10 minute în fața coechipierului său câștigător, Peterhansel, terminând pe locul 11.

În clasamentul general, Al-Attiyah continuă cu un avans redus cu 32m40s spre ultimele două etape către Jeddah.

Yazeed Al Rajhi de la Overdrive se află în spatele duo-ului lider pe locul trei, în timp ce Terranova și-a consolidat poziția a patra în clasamentul general în fața lui Jakub Pryzgosnki (X-raid Mini) și de Villiers.

Probleme mecanice pentru Martin Prokop l-au promovat pe Ekstrom pe locul 10 în clasamentul general.

Mai multe ştiri despre Raliul Dakar găsiţi AICI!

Sursa: Motorsport Network
Photocredit: Motorsport Network