Dakar 2022, Etapa 1: Sanders îşi măreşte avantajul față de Quintanilla

Vizualizări: 23381

Pilotul GasGas, Daniel Sanders, și-a extins avantajul în prima etapă completă a Raliului Dakar duminică, în timp ce Matthias Walkner de la KTM a urcat două locuri pentru a trece în P3 în spatele lui Pablo Quintanilla de la Honda.

După ce a câștigat sâmbătă Prologul de 19 km, Sanders a ales să înceapă prima etapă la Ha’il de pe locul 15, minimizând riscul de a se pierde în deșert fără urmele lăsate în urmă de alți motocicliști.

Strategia a dat imediat dividende, deoarece a câștigat un mic avans de 21 de secunde la primul punct de referință, înainte de a-și dubla avantajul la 46 de secunde la marca de 160 km.

Quintanilla a reușit să reducă diferența la 18 secunde în următorii 40 km, câștigând etapa de 333 km cu o marjă impresionantă de 2m07s.

Acest lucru îi oferă tânărului în vârstă de 27 de ani un avantaj sănătos de 3m07s în a doua etapă a raid-ului de la Hail la Al Artawiya de luni.

Pilotul Honda Quintanilla nu a fost întotdeauna cel mai apropiat rival al lui Sanders în etapa de deschidere, coborând până în P4 în primele secțiuni ale etapei, dar a revenit puternic pentru a păstra locul al doilea în clasamentul general.

Câștigătorul Dakarului din 2018, Walkner, a câștigat două locuri duminică pentru a ocupa locul trei în clasamentele generale, dar austriacul a pierdut peste opt minute de-a lungul zilei.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Începătorul Mason Klein a terminat pe un al patrulea impresionant pe BAS KTM, la doar 14 secunde de ritmul lui Walkner, Lorenzo Santolino realizând o performanță la fel de puternică pe Sherco TVS pentru a ocupa locul cinci.

Adrien van Beveren a fost cel mai bun reprezentant Yamaha, pe locul șase la sfârșitul etapei, dar deține locul al patrulea în clasamentul general în fața lui Mason, Sam Sunderland de la KTM – care a fost doar al optulea cel mai rapid duminică – și Santolino.

Xavier de Soultrait de la Husqvarna, pilotul Yamaha Ross Branch și coechipierul Skyler Howes au completat top 10 în clasamentele generale.

Înlocuindu-l pe accidentatul Franco Caimi la Hero MotoSports, Aaron Mare a încheiat ziua pe locul 11 ​​în clasamentul general, depășindu-l pe Stefan Svitko.

După ce a terminat Prologul pe locul 23, Danilo Petrucci s-a bucurat de o zi mult mai fructuoasă la bordul motocicletei Tech 3 KTM, terminând cu 33m mai jos de Sanders, pe locul 13.

Acest lucru îl lasă pe locul 12 în clasamentul general, cu trei locuri înaintea campionului în exerciţiu Kevin Benavides și a lui KTM de uzină.

Benavides, care s-a clasat pe locul al patrulea după Prologul de sâmbătă, a căzut cu 36 de minute față de Sanders, cel care a marcat ritmul general, și acum se confruntă cu o urcare pentru a-și apăra titlul câștigat cu Honda anul trecut.

Un alt pilot KTM care a suportat o zi toridă a fost Toby Price, care acum se află pe locul 22.