Dakar 2022: Al-Attiyah şi Sanders cei mai rapizi în Prolog

Vizualizări: 21321

Nasser Al-Attiyah de la Toyota a ocupat primul loc în Prologul de sâmbătă pentru Raliul Dakar 2022 la categoria mașini, în timp ce pilotul GasGas, Daniel Sanders, a stabilit ritmul în a doua sa apariție în clasa de motociclete.

Pe un teren cu caracteristici similare cu cele cu care se vor confrunta concurenții în prima săptămână a raliului-raid, Al-Attiyah a finalizat secțiunea de Prolog de 19 km situată între Jeddah și Ha’il în 10m56s, în timp ce și-a început cursa spre a câștiga Dakar pentru a patra oară.

Pilotul din Qatar a ocupat primul loc în faţa multiplului campion la Dakar, Carlos Sainz, care a terminat la doar 12 secunde de ritm într-un debut puternic pentru challengerul electric RS Q e-tron de la Audi.

Cu toate acestea, în timp ce Sainz a reușit să arate viteza brută a noului Audi în ziua de deschidere a raliului-raid, colegii săi au îndurat o ieșire mai puțin reușită, de 14 ori campion Stephane Peterhansel coborând cu 1m12s pentru a termina pe locul 14, iar Mattias Ekstrom terminând doar al 15-lea.

Brian Baragwanath a fost un al treilea surpriză pentru marca Century Racing, conducându-i pe Henk Lategan de la Toyota și pe legenda WRC Sebastien Loeb.

Concurând cu noul copilot Fabian Lurquin, în urma despărțirii sale de copilotul său de lungă durată Daniel Elena, francezul a înregistrat un timp de 11m33s în Bahrain Raid Xtreme BRX Hunter T1+, construit de Prodrive.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Pilotul local Yazeed Al-Rajhi s-a clasat pe locul șase într-o Toyota Overdrive, la doar două secunde de cea de-a doua mașină BRX a câștigătorului din 2014, Nani Roma.

Pilotul Toyota Factory Giniel de Villiers, care a riscat să rateze mitingul după un test anterior pozitiv la COVID-19, a terminat pe locul opt în fața lui Jakub Przygonski și a Mini Buggy-ului sponsorizat de Orlen.

Orlando Terranova s-a asigurat că toate cele trei mașini Prodrive au terminat în top 10 cu un timp de 11m57s.

Având în vedere că ambii piloți anteriori au plecat la Audi, echipa X-raid Mini nu a reușit să înscrie un singur clasat în top 15, iar Yasir Seaidan este cel mai bun alergător al echipei pe locul 17.

Mai în spate, fostul pilot KTM Laia Sanz a fost clasată provizoriu pe locul 43 la prima sa apariție în Dakar la categoria mașini, după ce a semnat un contract cu X-raid pentru a conduce un Mini All4 Racing.

După legătura de 595 km cu Ha’il, primii 10 clasați vor putea să-și aleagă poziția de start pentru etapa specială de 334 km de duminică, Al-Attiyah având ultimul cuvânt cu privire la poziția sa de start.

00:00:00

Cel mai bun începător de anul trecut, Sanders, a condus drumul în categoria motocicletelor pentru marca GasGas, deținută de KTM, conducându-l pe noul recrut Honda Pablo Quintanilla.

Cu timpii de terminare înmulțiți cu un factor de cinci pentru a evita strategiile riscante, Sanders a finalizat oficial Prologul în 55m30s, cu exact un minut de cel mai apropiat rival al său, Quintanilla.

La un an de la campania dezastruoasă din 2021 a Yamaha, Ross Branch a plasat producătorul japonez pe locul al treilea la sfârșitul etapei 1A, învingându-l cu cinci secunde pe campionului în exercițiu Kevin Benavides de la KTM.

Benavides, care s-a alăturat KTM după ce a câștigat anul trecut evenimentul pentru Honda, a fost al patrulea înaintea coechipierului Matthias Walkner și a doua Yamaha a lui Adrien van Beveren.

Câștigătorul din 2017, Sam Sunderland, a fost cu încă 15 secunde în derivă de al doilea GasGas, pe locul șapte, cu pilotul vedetă al KTM, Toby Price, care se întoarce la Dakar după ce s-a retras de la evenimentul de anul trecut cu o claviculă ruptă, ajungând pe locul opt.

Joan Barreda (Honda) și Andrew Short (Yamaha) au înregistrat timpi identici pentru a termina pe locul nouă și pe locul 10, chiar înaintea pilotului Hero Joaquim Rodrigues și a câștigătorului Dakar 2020 Ricky Brabec (Honda).

Făcându-și debutul la Dakar în culorile Tech 3 KTM, fostul pilot de MotoGP Danilo Petrucci a încheiat ziua pe locul 23, cu un timp de 1h03min, cu puțin peste opt minute mai jos față de Sanders.

Cei 15 cei mai buni clasați în Prolog se vor întâlni la ora locală 19:00 pentru a-și alege pozițiile de start pentru prima etapă completă din Hai’il. Câștigătorul va avea ultimul cuvânt cu privire la poziţia de pe care decide să înceapă.