Bottas câştigă prima victorie din 2021 în faţa perechii Red Bull la Marele Premiu al Turciei

Vizualizări: 10458

Valtteri Bottas a câștigat un Mare Premiu al Turciei captivant, desfășurat în condiții umede, cu Max Verstappen de la Red Bull și coechipierul său Sergio Perez completând podiumul.

Ploaia slabă a condimentat bine pista înainte de cursă și, în timp ce ploaia s-a oprit, condițiile impuneau anvelope intermediare pe tot parcursul acesteia.

Bottas a condus cursa din pole position, colegul său de echipă Mercedes, Lewis Hamilton, a început din locul 11 datorită penalizării sale, în timp ce Verstappen l-a urmat pe finlandez din P2. În turul 11, Hamilton s-a clasat în primii cinci după ce a trecut de Pierre Gasly. Campionul mondial în exercițiu a fost mai apoi promovat la locul patru, când Sergio Perez a intrat în turul 38.

Intrările la boxe au apărut rapid începând cu turul 35, deoarece Lando Norris a ales primul intermediare noi, Verstappen în următorul tur 37 din P2, iar Bottas a fost scos de la conducere un tur mai târziu. Charles Leclerc a ajuns apoi în frunte, dar în turul 48 din 58 a decis că pariul de a renunța la un pit stop nu avea să dea roade și a intrat pentru noi intermediare. Bottas a obținut prima sa victorie din Rusia 2020 cu o performanță impecabilă şi un punct bonus acordat pentru cel mai rapid tur.

Bottas

Oprirea lui Leclerc l-a pus pe Hamilton pe locul al treilea, britanicul încercând aparent să ajungă până la capăt cu anvelopele de start, sau cel puțin să ajungă în condiții uscate. Norii care se apropiau au spus altceva și, în cele din urmă, a intrat la boxe în turul 51 – anvelopele sale s-au transformat în slick. A rămas furios, întrebându-și echipa: „De ce am renunțat la acel loc?!” – P5 a fost locul pe care a terminat cursa.

Asta l-a promovat pe Leclerc înapoi în top trei, dar a fost întrecut de Perez în turul 52, pilotul Red Bull ocupând P3 și primul său podium din Franța. Leclerc a terminat pe locul patru, întrucât Hamilton nu a putut să-l prindă pe pilotul Ferrari în ultimele tururi.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Bottas

Pierre Gasly, de la AlphaTauri, a luat locul șase, după ce i s-a aplicat o penalizare de cinci secunde pentru o coliziune din primul tur, care l-a trimis pe Fernando Alonso într-o rotație. Următorul la bord a fost Lando Norris, care a fost unul dintre primii care au intrat la boxe (în turul 35) și care s-a mulțumit cu P7.

Carlos Sainz a reușit o recuperare strălucită până la P8, deoarece penalizarea l-a văzut începând cu locul 19, pilotul Ferrari urcând în puncte până la turul 14. Incursiunea lui a fost oarecum rănită de un pit stop de 8,1s, fără de care ar fi putut fi la distanța atingătoare de Norris din față.

Bottas

Lance Stroll a terminat P9, după ce a început al optulea pentru Aston Martin, a câștigat un loc datorită unei treceri pe lângă finisherul P10 al Alpine, Esteban Ocon, cu cinci tururi rămase. Ocon a început pe locul 12, dar a câştigat două locuri, iar Alonso și Yuki Tsunoda au renunțat la disputa pentru puncte datorită rotirilor respective.

Pe locul 13 s-a aflat Ricciardo, australianul care se lupta să facă progrese cu o problemă suspectată la frâna spate. El a găsit ritmul după oprirea din turul 23 și a făcut progrese târzii, terminând înaintea lui Tsunoda de pe locul 14, care s-a învârtit în turul 37.

Bottas

George Russell de la Williams a început pe locul 13, dar a ajuns pe locul 15, pierzând în fața Alfa Romeo-urilor la început. Următorul a fost Alonso, spaniolul care se învârtea devreme de la contactul cu Gasly, apoi a luat o penalizare de cinci secunde pentru că l-a împins pe Schumacher, în P16 pentru Alpine, înaintea lui Nicholas Latifi, care nu și-a putut reveni din învârtirea sa.

În mod fascinant, Sebastian Vettel a optat pentru medii în turul 38, iar turele sale ulterioare l-au văzut pe multiplul campion ieșind de pe pistă de mai multe ori, retrăgându-se înapoi în boxe – cu o rotire la intrarea în pits – pentru intermediare o tură mai târziu. A terminat pe locul 18 – lăsându-l pe Schumacher pe locul 19 și pe Mazepin pe ultimul loc, în timp ce perechea a completat clasamentul pentru Haas.

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1