WSBK Aragon: Alvaro Bautista sărbătorește o victorie emoționantă în cursa de acasă!

Vizualizări: 2781

Alvaro Bautista l-a învins pe liderul campionatului mondial Toprak Razgatlioglu în cursa de duminică din Campionatul Mondial de Superbike de la Aragon – Ducati și BMW domină

Pilotul echipei Ducati, Alvaro Bautista, a câștigat a doua cursă principală din Campionatul Mondial de Superbike de la Aragon (Spania). După succesul din sprintul de duminică dimineața, Bautista s-a impus și în a doua cursă de după-amiază.

Liderul campionatului mondial, Toprak Razgatlioglu (BMW), a pus presiune pe Bautista timp de mai multe tururi, dar a pierdut contactul cu numărul 1 de la Ducati în ultimele etape și a terminat al doilea. Razgatlioglu și-a extins astfel avansul în campionat, Nicolo Bulega (Ducati) fiind doar al treilea.

Alvaro Bautista și-a asigurat pole position-ul pentru a doua cursă principală câștigând cursa de sprint de dimineață. Prima linie a grilei a fost completată de Toprak Razgatlioglu și Nicolo Bulega.

alvaro

Nicolo Bulega se confruntă cu un start greșit în cursă

Bautista l-a devansat pe Razgatlioglu la start. Bulega a intrat în primul viraj pe locul trei, dar a fost luat prin surprindere de Iannone în virajul 4. Două viraje mai târziu, pilotul BMW Michael van der Mark l-a depășit și el.

Bulega și Van der Mark au avut un duel dur pentru P4. În turul al doilea, Bulega și-a judecat greșit frânarea în virajul 12 și a pierdut multe poziții. A ieșit din turul al doilea doar în P9 și a trebuit să înceapă o cursă pentru a recupera.

Bautista, Razgatlioglu și Iannone s-au distanțat ușor în frunte. Garrett Gerloff (Bonovo-BMW) a urcat deja pe poziția a patra și a început urmărirea primilor 3. Americanul a fost cel mai rapid pilot din pluton în turul al treilea.

alvaro

Alvaro Bautista și Toprak Razgatlioglu se distanțează

În turul al cincilea, Bautista și Razgatlioglu au accelerat considerabil ritmul și au stabilit timpi mari de 1:48. Iannone a pierdut legătura. În spatele lor, lupta a fost acerbă. Gerloff a ocupat poziția a patra în fața lui Danilo Petrucci (Barni-Ducati), Michael van der Mark și Nicolo Bulega.

La jumătatea cursei, Bautista și Razgatlioglu erau la mai puțin de 0,3 secunde unul de celălalt. Iannone pierduse poziția a treia în favoarea lui Gerloff. Cu toate acestea, Gerloff era deja la 4,5 secunde în spatele duo-ului de frunte. Bulega era pe poziția a cincea și încă mai avea șanse la podium. În turul zece, Bulega l-a depășit pe Iannone și, puțin mai târziu, pe Gerloff.

După zece tururi, Razgatlioglu a crescut presiunea asupra lui Bautista, dar spaniolul a rămas fără erori. Cei doi piloți din frunte au mers mult mai repede decât restul plutonului și s-au împins reciproc spre noi timpi de referință. Avansul față de grupul de urmărire condus de Bulega a crescut la peste șase secunde după două treimi.

alvaro

Toprak Razgatlioglu a fost nevoit să renunțe la cursă în faza finală

În turul 14, Bautista a deschis un mic decalaj. Cu cel mai rapid tur de cursă (1:48,310 minute), Bautista s-a distanțat ușor de Razgatlioglu. După 15 tururi, diferența dintre Bautista și Razgatlioglu era de 0,5 secunde. Avansul a crescut de la tur la tur și Razgatlioglu s-a recunoscut învins. Bautista a continuat să forțeze ritmul și a înregistrat cel mai rapid tur al cursei în 1:48,121 minute.

Bautista a intrat în ultimul tur cu un avans de 2,4 secunde. Spaniolul a continuat să stabilească timpi mici de 1:48, în timp ce Razgatlioglu a încetinit clar. Bautista nu a lăsat nimic la voia întâmplării în ultimul tur și și-a asigurat victoria în cursa de duminică.

Bautista avea un avans de peste trei secunde când a trecut linia de sosire. Campionul mondial a obținut maximum de puncte duminică. Nici Razgatlioglu nu a reușit să câștige la Aragon în acest an și va trebui să aștepte până anul viitor pentru a obține prima sa victorie la Aragon.

Cursa lui Bulega pentru a-l ajunge din urmă s-a încheiat pe poziția a treia. Vicecampionul mondial a trecut linia de sosire clătinând din cap. Andrea Iannone s-a impus în fața lui Garrett Gerloff în faza finală și a terminat pe locul patru. Gerloff a lansat un atac în ultimul viraj, dar nu a reușit să își mențină linia.

Danilo Petrucci a terminat cursa pe poziția a șasea. Michael van der Mark a fost clasat pe locul P7. Iker Lecuona a adus Honda un nou rezultat în top opt. Andrea Locatelli a fost cel mai bun pilot Yamaha, pe locul nouă. Top 10 a fost completat de Xavi Vierge (Honda).

alvaro

O revenire lipsită de strălucire a campionului record Jonathan Rea

Scott Redding (Bonovo-BMW) a terminat pe locul al unsprezecelea și a fost din nou eclipsat clar de colegii săi de marcă. Axel Bassani (Kawasaki) a terminat al doisprezecelea și a câștigat cel puțin câteva puncte pentru Kawasaki în campionatul constructorilor. Coechipierul său Alex Lowes a fost clasificat drept „inapt” după căzătura din sprint.

Jonathan Rea (Yamaha) a avut o revenire lipsită de strălucire și a terminat cursa finală în P13. Sextuplul campion mondial a fost la mai mult de 26 de secunde în urmă. Michael Rinaldi (Motocorsa-Ducati) și Remy Gardner (GRT-Yamaha) au luat punctele finale.

Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) a plecat cu mâna goală de pe locul 19. Germanul era la mai mult de 52 de secunde în urmă după 18 tururi. Pilotul de rezervă Marvin Fritz (GRT Yamaha) s-a retras devreme din cursă.

Sezonul 2024 al WSBK va continua în Estoril (Portugalia) peste două săptămâni.