Alonso spune că primul podium din 2014 arată că a trecut la „alt nivel” în comparație cu începutul revenirii sale în F1

Vizualizări: 11678

Fernando Alonso consideră că a trecut la „un alt nivel” în sezonul său de revenire, după ce a obținut primul său podium de Formula 1 în șapte ani în Marele Premiu inaugural al Qatarului.

Dublul campion mondial Alonso, care s-a întors în F1 în acest sezon cu Alpine după o pauză de doi ani, a fost într-o formă strălucitoare tot weekendul la Losail, spaniolul iubind aspectul pistei și arătând un ritm suprem pe parcursul tuturor sesiunilor.

A făcut o evadare grozavă de pe locul trei pe grilă – după ce a moștenit două poziții din cauza penalizărilor pentru Max Verstappen și Valtteri Bottas – pentru a trece pe locul doi – și, deși în cele din urmă a pierdut o poziție în fața lui Verstappen, care se recupera, a reușit să se menţină pentru a urca pe primul său podium din Ungaria 2014.

„Probabil ca weekend în general, acesta a fost cel mai bun, deoarece vineri, sâmbătă, duminică am fost foarte consistent”, a spus Alonso. „Și Sochi a fost destul de bine executat, doar ploaia de la final ne-a oprit de la un podium acolo.

Ultima parte a acestui 2021 este un alt nivel în comparație cu prima parte. Sunt fericit cu acest an de revenire și această pregătire pentru anul viitor este cu siguranță un alt nivel acum.”

Terminând pe podium, el stabilește intervalul record dintre podiumuri – 105 curse – și este doar al treilea pilot peste 40 de ani din ultimii 35 de ani care a urcat pe podium.

„Se simte bine”, a spus Alonso despre podium. „Este evident o așteptare lungă de la ultimul podium, 2014, așa că mă bucur pentru acesta, am executat o cursă bună, o strategie unică. Mașina a fost grozavă tot weekendul. În calificări ritmul a ajutat evident să pornească din față, tot cu penalty-urile din această dimineață.

„L-am depășit pe Gasly în virajul 2, ceea ce a ajutat cursa noastră să avem un aer puțin mai curat. A fost o așteptare lungă. Cariera ta merge uneori în sus și în jos. Am avut momente minunate, acum doi sau trei ani, câștigând Le Mans, câștigând Campionatul Mondial de Anduranță etc., dar revenind la F1 acum, în pregătirea pentru 2022 și noile reguli și pentru a avea acest podium acum, la sfârșitul anului, se simte foarte bine și cred că suntem mai pregătiți decât eram acum 10 luni.”

Coechipierul lui Alonso, Esteban Ocon, a completat un rezultat senzațional pentru Alpine cu un P5, oferind echipei franceze o uriașă lovitură care i-a împins cu 25 de puncte în fața AlphaTauri – care nu a marcat – cu două curse rămase până la final.

„Este ca o victorie pentru noi”, a spus Ocon. „Sunt atât de bucuros să-l văd pe Fernando pe podium. El a condus excelent, așa cum o face întotdeauna. Pentru mine, de la P9 la P5 este, de asemenea, un rezultat fantastic, sunt foarte mulțumit de cursa noastră, de ritmul nostru și luăm 25 de puncte în faţa AlphaTauri. Ce mai zi.

„De asemenea, am încercat să dau un pic înapoi din ceea ce mi-a dat Alonso la Budapesta, l-am încetinit pe Sergio cu 2,5 și 3 secunde bune în turul respectiv, așa că speram că va fi suficient și a fost.”

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1