WSBK Portimao (Sprint): Razgatlioglu câștigă și stabilește un nou record!

Vizualizări: 2997

Toprak Razgatlioglu, pilot BMW, sărbătorește a douăsprezecea victorie consecutivă în Campionatul Mondial de Superbike la Portimao – Niciunul dintre cele două Ducatis de uzină nu s-a clasat în top 4

Toprak Razgatlioglu, pilotul BMW Works, a câștigat cursa Superpole din cadrul Campionatului Mondial de Superbike de la Portimao (Portugalia) (la rezultatul cursei). Razgatlioglu a stabilit un nou record cu victoria sa în sprintul de duminică după-amiază.

El a fost primul pilot din istoria WSBK care a câștigat douăsprezece curse la rând, depășind recordul existent deținut de Jonathan Rea și Alvaro Bautista, care au câștigat unsprezece curse la rând. BMW și Razgatlioglu au rămas neînvinși în Campionatul Mondial de Superbike de la mijlocul lunii aprilie.

Toprak Razgatlioglu a pornit din pole position în cursa sprint de zece tururi. Prima linie a grilei a fost completată de Alex Lowes (Kawasaki) și Danilo Petrucci (Barni-Ducati). Cele două Ducati de uzină ale lui Nicolo Bulega și Alvaro Bautista s-au aflat pe rândul doi. Temperatura pistei la start a fost de 47°C.

Majoritatea piloților au folosit compoziția moale SCX. Șase piloți au optat pentru compusul mai dur SC0, care este folosit și în cursele principale. Doi dintre piloții care au folosit compusul mai dur au fost Razgatlioglu, autorul pole-position-ului, și campionul mondial Bautista.

WSBK

Danilo Petrucci a preluat conducerea la start

Sprintul spre primul viraj a fost câștigat de Danilo Petrucci. Italianul a intrat în primul viraj în frunte. Alex Lowes și-a păstrat poziția a doua, Toprak Razgatlioglu a coborât în P3. Alvaro Bautista a pierdut din nou poziții și a coborât la P9.

Cu o manevră curajoasă, Razgatlioglu a trecut în frunte la începutul celui de-al doilea tur. Pilotul BMW a frânat la limita absolută și l-a împins ușor pe Petrucci în afara liniei. Razgatlioglu a preluat conducerea în fața lui Lowes, Petrucci și Michael van der Mark (BMW).

WSBK

Alvaro Bautista se luptă cu Ducati Panigale V4R

Bautista a avut mari probleme în a-și croi drumul spre față. Ducati a părut foarte instabil la începutul cursei. Era evident că Bautista nu putea merge mai repede. Coechipierul său de la Ducati, Bulega, nu a început nici el bine cursa și a ieșit din top 5 la un moment dat.

În frunte, Razgatlioglu s-a distanțat ușor după ce a preluat conducerea. În spatele său, Lowes, Petrucci și Van der Mark se luptau pentru poziția a doua. Grupul format din Bulega, Rea și Bautista avea deja un mic decalaj.

Bautista a luptat din greu pentru a-l depăși pe Rea și a preluat poziția a șasea la începutul celui de-al patrulea tur. Rea a mai pierdut două poziții un tur mai târziu și a fost retrogradat în P9.

La jumătatea cursei, Razgatlioglu se distanțase deja clar și a trecut linia de sosire cu 1,4 secunde avans. Petrucci a trecut pe poziția a doua pe ultima linie dreaptă. Lowes a fost incapabil să contracareze și a fost pus ulterior sub presiune de Van der Mark.

WSBK, Razgatlioglu

Toprak Razgatlioglu sărbătorește victoria impunătoare

Victoria lui Razgatlioglu nu a fost periclitată. Turcul a intrat în ultimul tur cu un avans de puțin sub trei secunde și nu a lăsat nimic la voia întâmplării. El și-a continuat seria impresionantă de victorii, care a început în aprilie, la a doua cursă de la Assen.

Dar în spatele BMW-ului cu numărul de start 54, au avut loc mai multe schimbări de poziție. Petrucci, Van der Mark, Lowes, Bulega și Bautista au mers într-un grup pentru locul doi.

Van der Mark a luptat din greu pentru a găsi o cale de a trece de Petrucci, dar a făcut o mică greșeală pe care Lowes a profitat-o. Locul doi al lui Petrucci nu a fost periclitat. Lowes a câștigat sprintul spre linia de sosire. Van der Mark a ratat un rezultat în top trei cu 0,021 secunde.

WSBK

Rezultat dezamăgitor pentru echipa de uzină Ducati

Bulega nu a terminat mai sus de locul cinci. Bautista a terminat chiar în spatele coechipierului său, pe locul șase. Xavi Vierge (Honda) a surprins cu P7 și a asigurat un rezultat bun pentru Honda. Cea mai bună Yamaha a terminat în P8: Dominique Aegerter (GRT-Yamaha) s-a impus în fața lui Andrea Iannone (GoEleven-Ducati) și Jonathan Rea (Yamaha). Prin urmare, Rea a plecat cu mâna goală.

Garrett Gerloff (Bonovo-BMW), Axel Bassani (Kawasaki), Andrea Locatelli (Yamaha), Iker Lecuona (Honda), Remy Gardner (GRT-Yamaha) și Scott Redding (Bonovo-BMW) au terminat de asemenea în afara punctelor. De asemenea, Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) nu a reușit în mod clar să termine în puncte, ocupând locul 21.

A doua cursă principală a Campionatului Mondial Superbike de la Portimao va începe la ora 19:00.