WSBK Jerez (Cursa 2): Razgatlioglu previne tripla Bulega, Bautista cade!

Vizualizări: 1431

Toprak Razgatlioglu este clasat învingător în cursa finală a Campionatului Mondial Superbike 2024 – O defecțiune la motorul motocicletei Yamaha a lui Philipp Öttl determină anularea cursei

Toprak Razgatlioglu, pilotul BMW Works, a câștigat a doua cursă principală din Campionatul Mondial de Superbike de la Jerez (Spania). Razgatlioglu a încheiat un sezon impresionant cu o nouă victorie.

Nicolo Bulega (Ducati) a încheiat cursa de duminică pe locul al doilea. Podiumul a fost completat de Michael van der Mark (BMW).

Lotul de piloți s-a redus la 25 în ultima cursă a sezonului. Iker Lecuona, pilotul de uzină Honda, a fost exclus din cauza unei accidentări. În cursa de sprint (raportul cursei), Lecuona s-a ciocnit cu coechipierul său de la Honda, Xavi Vierge, în virajul 6. Lecuona a suferit o fractură la piciorul stâng. Coechipierul său Vierge a primit o penalizare de un tur lung pentru acest incident.

Razgatlioglu

Nicolo Bulega și Toprak Razgatlioglu au depășit din nou pe ceilalți

Bulega a început cursa din pole position și viza prima triplă din cariera sa în WSBK. El a preluat conducerea la start. Razgatlioglu și-a menținut poziția a doua. Pilotul Yamaha Andrea Locatelli a luat cu asalt poziția a treia din a doua linie a grilei.

Bulega și Razgatlioglu au reușit să se distanțeze de restul plutonului încă din primul tur al cursei. La începutul turului al treilea, Razgatlioglu l-a depășit pe Bulega în primul viraj. Duo-ul de frunte avea deja un avans de peste 1,7 secunde.

În grupul de urmărire a avut loc o luptă acerbă. În turul al patrulea, Alex Lowes l-a depășit pe Andrea Locatelli pe ultimul viraj, dar l-a împins ușor pe italian în afara liniei de sosire. Michael van der Mark (BMW) a reușit apoi să se distanțeze ușor până în P3. Andrea Iannone (GoEleven-Ducati) a preluat poziția a patra.

Alvaro Bautista încheie sezonul WSBK 2024 cu un accident

Alvaro Bautista s-a luptat pentru poziția a șaptea în turul șase. Spaniolul l-a atacat pe Andrea Locatelli în virajul 6, dar nu a reușit să țină linia. Bautista s-a uitat în jos. Se pare că a fost o problemă cu motocicleta. El a reușit să continue cursa, dar a terminat în P11. Bautista a pierdut aproximativ trei secunde ca urmare a manevrei.

Cursa de recuperare a lui Alvaro Bautista s-a încheiat cu un accident în virajul 6. La începutul celei de-a doua jumătăți a cursei, campionul mondial detronat a alunecat în zona de fugă și a încheiat sezonul WSBK 2024 cu un zero. Bautista a obținut un singur punct în campionat la finalul sezonului de la Jerez. Pilotul uzinei Ducati a plecat cu mâna goală sâmbătă, după ce a căzut de două ori.

Andrea Iannone și Michael van der Mark s-au ciocnit în lupta pentru podium

În turul zece, Andrea Iannone a încercat să îl depășească pe Michael van der Mark în ultimul viraj. Acest lucru a dus la o coliziune. Iannone a fost nevoit să se retragă și a pierdut două poziții. Van der Mark și-a păstrat poziția a treia.

În următoarele tururi, Andrea Iannone i-a depășit din nou pe Danilo Petrucci și Alex Lowes pentru a ocupa din nou poziția a patra. Michael van der Mark era la două secunde în urmă. Iannone a luptat din greu pentru a reduce diferența și a încheia sezonul cu un podium.

O defecțiune la motorul Yamaha împiedică confruntarea pentru victorie

Razgatlioglu și Bulega nu au observat prea mult haosul din grupul de urmăritori. După douăsprezece tururi, Bulega a crescut presiunea asupra noului campion mondial. Cu patru tururi înainte de finalul cursei, Razgatlioglu a deschis un mic decalaj de câteva zecimi de secundă.

O defecțiune la motor pe Yamaha lui Philipp Öttl a provocat anularea cursei. Motorul a ieșit în fum în curba de sosire, iar organizatorii au mers la sigur, abandonând ultima cursă a sezonului WSBK 2024.

Anularea a împiedicat confruntarea finală. Razgatlioglu a fost clasat învingător. Bulega a ocupat locul P2. Van der Mark a completat podiumul și a dedicat rezultatul din top 3 mamei sale decedate.

Rezultat puternic: Trei piloți BMW în top 7

Andrea Iannone a terminat în P4 și a fost cel mai bun pilot independent. Alex Lowes a terminat ultima cursă în verde pe poziția a cincea. Danilo Petrucci a terminat pe locul șase.

Garrett Gerloff (Bonovo-BMW) a completat un rezultat foarte plăcut pentru BMW cu locul șapte. Andrea Locatelli a coborât în P8 și a fost cel mai bun pilot Yamaha. Jonathan Rea (Yamaha) și Axel Bassani (Kawasaki) au completat top 10.

Michael Rinaldi (Motocorsa-Ducati), Scott Redding (Bonovo-BMW), Xavi Vierge (Honda), Sam Lowes (Marc-VDS-Ducati) și Bradley Ray (Motoxracing-Yamaha) au terminat pe pozițiile 11 – 15 și au obținut puncte în campionat pentru eforturile lor.

Duminică dezamăgitoare pentru piloții vorbitori de limbă germană

Dominique Aegerter a abandonat cu șase tururi înainte de finalul cursei din cauza unei căzături. Ultima cursă WSBK a lui Philipp Öttl s-a încheiat din cauza unei defecțiuni la motor. Echipa GMT94 Yamaha a lui Öttl a încheiat proiectul WSBK după doi ani amestecați și s-a întors în Campionatul Mondial Supersport.

Cursa finală a marcat sfârșitul unei ere pentru mulți dintre cei implicați. Echipa Kawasaki a concurat în verde pentru ultima oară. Anul viitor, foștii campioni mondiali ai seriei vor trece la marca Bimota.

Echipa Bonovo-BMW și-a luat adio după patru ani, dar va rămâne parte din WSBK: Michael Galinski va continua proiectul cu o echipă cu un singur pilot și echipament Ducati. Scott Redding va conduce echipa MGM-Bonovo-Ducati în WSBK 2025.

Prima cursă din sezonul 2025 al WSBK va avea loc la Phillip Island (Australia) la sfârșitul lunii februarie.