F1 Monza: Norris obține pole-ul în calificări, Verstappen disperat

Vizualizări: 3675

F1 Monza: McLaren câștigă lupta în trei pentru pole position pentru cursa de Formula 1 de la Monza. Lando Norris în fața lui Oscar Piastri. Red Bull și Max Verstappen nu au nicio șansă.

Lando Norris a ieșit învingător în sesiunea de calificări de la Monza de sâmbătă. McLaren a învins Mercedes și Ferrari în lupta pentru pole position pentru cea de-a 16-a cursă a sezonului din Italia în cea mai strânsă luptă a anului. Primii șase clasați s-au aflat la mai puțin de două zecimi de secundă unul de celălalt în Q3. Datorită strategiei corecte a celor de la McLaren, Norris va pleca duminică din pole position pentru a patra oară în 2024 și a cincea oară în carieră.

Red Bull a rămas în urmă cu Max Verstappen și Sergio Perez pe pozițiile a șaptea și a opta. Nico Hulkenberg a intrat în top 10 pentru a șaptea oară în acest sezon cu Haas.

Lupta de pe Autodromo Nazionale di Monza, cu o lungime de 5,793 kilometri, a fost mult mai civilizată de această dată decât în anii precedenți. În prima manșă din Q3, doar McLaren și Mercedes au circulat în formație. Piastri i-a oferit lui Norris culoarul, iar Russell l-a tras pe Hamilton. Perez a stabilit primul cel mai bun timp fără un eleron, în spatele său planul coechipierilor de la McLaren a funcționat. Piastri a beneficiat de pe urma lui Perez și a fost mai rapid decât pilotul Red Bull. Cu toate acestea, el a fost imediat depășit de Norris cu 0,035 secunde, care a asigurat un avantaj de un-doi McLaren.

F1 Monza

Sainz, Verstappen, Leclerc, Russell și Hamilton au trecut linia de sosire în spatele său. Munca de echipă din “slipstream” la Mercedes a fost, de asemenea, încununată de succes cu locurile trei și patru pentru Russell și Hamilton. În spatele McLaren și Mercedes au venit Sainz și Leclerc în dubla Ferrari. Perez și Verstappen au fost în spatele lor în P7 și P8. Campionul mondial a pierdut timp prețios cu o oscilație în Parabolica și a fost cu 0,671 secunde mai lent decât cel mai bun timp al lui Norris.

După acest semnal de alarmă, piloții Red Bull au fost primii care au ieșit pe pistă pentru cursa decisivă. Perez i-a dat avânt lui Verstappen, urmat de Hülkenberg, Albon, Norris, Piastri, Sainz, Leclerc, Hamilton și Russell. Nici atacul final nu a adus succesul dorit pentru Red Bull. Verstappen a reușit doar cinci sutimi de secundă, luându-i locul șapte lui Perez. Mexicanul a abandonat încercarea după o eroare de pilotaj în al doilea viraj Lesmo.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

În spatele lor, lupta pentru pole position a făcut ravagii între McLaren, Ferrari și Mercedes. Norris a mers mai departe și și-a coborât cel mai bun timp la 1:19,327 minute. Piastri a fost la o zecime de secundă în urmă, pe locul doi. Mercedes a fost devansat inițial de Leclerc și Sainz, dar Russell a contracarat și a revenit în fața celor de la Ferrari pe locul trei. Hamilton a fost cu doar 0,073 secunde mai lent decât coechipierul său, dar a terminat totuși pe locul șase, în spatele lui Leclerc și Sainz. Diferența față de Norris a fost de doar 0,186 secunde pentru campionul mondial record. În spatele lui Verstappen și Perez, Albon și Hulkenberg au completat top 10.

F1 Monza

Q1 la Monza: Perez evită knock-out-ul, Colapinto nu reușește

Q1: La începutul celor 18 minute ale Q1, Zhou a condus plutonul pe pistă. Pilotul Sauber s-a deplasat fără echipă în slipstream, în timp ce în spatele său Alpine, Haas și Ferrari au zburat în formație încă de la început. Leclerc a stabilit primul cel mai bun timp pe pneul soft, care a fost folosit exclusiv de toți cei 20 de piloți din sesiune. Puțin mai târziu, concurența a urmat exemplul, dar timpii pe tur competitivi au întârziat să apară. Doar Norris l-a depășit pe Leclerc cu prima sa încercare. În spatele duo-ului de frunte au venit Verstappen, Russell, Hamilton, Piastri, Alonso, Gasly și Ocon.

Cu cinci minute înainte de expirarea timpului, a început faza fierbinte a Q1. În pozițiile eliminatorii, Colapinto, Tsunoda, Bottas, Perez și Zhou luptau pentru un loc în runda următoare. Perez a îmbunătățit cu o jumătate de secundă și a reușit să-și bată cu succes biletul pe locul nouă, în spatele lui Albon. Noul său coechipier de la Williams, Franco Colapinto, și-a distrus ultima cursă cu un derapaj în al doilea viraj Lesmo și a abandonat pe locul 18.

În faza finală, Magnussen a provocat pentru scurt timp un steag galben cu o eroare de conducere în Parabolica, dar acest lucru nu a avut niciun efect asupra clasamentului. În față, Norris, Leclerc și Sainz nu au mai luat parte la acțiune, în timp ce Verstappen și-a întrerupt ultimul tur pe linia dreaptă de start și de sosire înainte de linie.

F1 Monza

Q2 la Monza: Hulkenberg în Q3 pentru a șaptea oară în 2024

Q2: Al doilea segment a început cu o întârziere de aproximativ cinci minute, deoarece comisarii au trebuit mai întâi să curețe linia de curse de pietricelele care au fost transportate pe pistă în Q1 din cauza unor erori de conducere. Sainz, Leclerc, Gasly și Ocon au ieșit primii de la boxe pentru startul Q2, care a fost programat să dureze 15 minute, ca de obicei. Pe pneuri soft folosite, Leclerc a stabilit din nou primul reper.

Cu pneuri noi și în siajul lui Perez, Verstappen a depășit timpul pilotului Ferrari cu patru zecimi de secundă. Cu toate acestea, campionul mondial nu a rămas mult timp în frunte. Norris și Piastri au asigurat un duel McLaren în frunte la prima tură cu pneuri noi.

Ei au fost urmați inițial de Verstappen, Leclerc, Sainz, Perez, Hulkenberg, Magnussen, Gasly și Ocon. La fel ca Albon și Alonso, piloții Mercedes s-au alăturat acțiunii târziu și au realizat primii timpi la jumătatea cursei. Hamilton l-a devansat pe Norris cu puțin sub o zecime de secundă, în timp ce Russell a fost al cincilea în fața celor de la Ferrari. Eroii locali au replicat imediat cu pneuri proaspete. Sainz a urcat în P3, în timp ce Leclerc a rămas în P7.

F1 Monza

Înaintea ultimei etape, primii șapte clasați se aflau la mai puțin de trei zecimi și jumătate de secundă unul de celălalt. Perez, clasat pe locul opt, avea un decalaj de patru zecimi de secundă. Mexicanul folosise încă un set proaspăt de pneuri soft în Q1 și era pe pneuri uzate la startul celei de-a doua părți a cursei. În spatele lor, Hülkenberg și Albon se aflau în top 10, cu Alonso, Magnusen, Gasly, Ocon și Ricciardo în zona eliminatorie.

În confruntare, Perez a ieșit cu pneuri proaspete și i-a cedat din nou avântul lui Vertappen. Leclerc a revenit și el în acțiune. Norris și Sainz au fost singurii care au rămas în garaj. Perez a îmbunătățit cu o zecime de secundă și a rămas pe locul opt. În spatele lor, Hulkenberg și Albon au făcut schimb de poziții și ambii au ajuns în Q3 pe P9 și P10. Alonso a ratat finala cu o sutime de secundă, pe locul unsprezece.