Elfyn Evans a câștigat duminică Raliul Turciei după o etapă finală nebună, pentru a reajunge în fruntea Campionatului Mondial de Raliuri.

După ce a început cursa de pe poziția a 4a, galezul a preluat conducerea, într-un remarcabil test de viteză pe circuitul presărat de stânci, unde adversarii au fost întârziați de pneurile distruse. A trecut cu ușurință cu a Toyota Yaris de ultimele 3 teste, asigurându-și cea de-a 3a victorie din carieră.

Coechipierul și liderul campionatului, Sebastien Ogier, s-a retras de pe poziția a treia în penultima runda datorită unor probleme cu motorul, oferindu-i lui Evans un avantaj de 18 puncte cu doar 2 curse înainte de final.

Proaspătul trezit lider Thierry Neuville, a încheiat pe locul 2 în al său Hyundai i20, iar colegul său Sebastien Loeb în urma sa, la 24 de secunde diferență. Amândoi au pierdut timp din cauza problemelor cu pneurile.

Neuville a câștigat etapa Wolf Power adunând 5 puncte bonus, Ott Tanak a venit imediat în urma sa, reușind colecteze 4 puncte și Kale Rovanpera 3, cu al său Yaris. Evans a mai făcut și el rost de 2 puncte iar Loeb de unul.

Rezulatul lui Evans a ajutat Toyota Gazoo Racing își extindă avantajul în campionatul constructorilor, cu 9 puncte, față de cei de la Hyundai Motorsport.

Gus Greensmith, în al său Ford Fiesta, a obținut cel mai bun rezultat din carieră– locul 5, în timp ce Teemu Suninen și Pierre-Louis Loubet s-au oprit în Çetibeli.

Cu Skoda Fabia, Kajetan Kajetanowicz a câștigat categoria suport WRC 3 după ce a încheiat raliul pe 7, iar seria WRC 2 a fost revendicată de Pontus Tidemand. Adrien Formaux și Marco Bulacia au completat top 10.

Campionatul continuă în insula Sardinia, pentru cea de-a 6a și penultima rundă. Raliul se desfășoară în Alghero între 8-11 octombrie.

Nu pierdeti ultimele stiri din lumea uimitoare a motorsportului cu aplicatie GP24.
Don't miss out on the latest news from the world of Motorsports with the GP24 App.

Cu noua aplicatie GP24 primiti ultimele stiri direct pe dispozitivul mobil, 100% gratuit / Nu este necesara inregistrarea.
With the New GP24 App you receive the latest news direct on your mobile device, 100% free / No need to register.

Pentru/For Android: Faceti clic aici / Click here.
Pentru/For iOS: Faceti clic aici / Click here.