Home Moto WSBK WSBK Estoril (Cursa 1): Razgatlioglu câștigă, visul de campion mondial al lui...

WSBK Estoril (Cursa 1): Razgatlioglu câștigă, visul de campion mondial al lui Bautista se spulberă!

Vizualizări: 45147

Toprak Razgatlioglu a câștigat cursa de sâmbătă din Campionatul Mondial de Superbike la Estoril – Alvaro Bautista a plecat cu mâna goală – Honda sărbătorește primul podium al sezonului

Toprak Razgatlioglu, pilotul BMW Works, a câștigat prima cursă principală din Campionatul Mondial de Superbike la Estoril (Portugalia). Cu această victorie, Razgatlioglu a făcut un pas mare spre titlul de campion mondial. Succesul de sâmbătă a fost prima victorie în cursă a lui Razgatlioglu după accidentul puternic de la Magny-Cours (Franța).

Podiumul de sâmbătă a fost completat de Nicolo Bulega (Ducati) și Iker Lecuona (Honda). Lecuona a obținut primul rezultat în top trei pentru Honda în actualul sezon, confirmând tendința ascendentă din ultimele weekenduri de curse.

Toprak Razgatlioglu, Danilo Petrucci (Barni-Ducati) și Jonathan Rea (Yamaha) au format prima linie a grilei de start sâmbătă după-amiază. În Superpola de dimineață, piloții au rulat încă pe o pistă umedă. Până la startul cursei de sâmbătă, pista s-a uscat aproape complet.

Prin urmare, pneurile slick au fost alegerea corectă. Majoritatea celor 24 de piloți au optat pentru cele două compoziții de pneuri spate SCX disponibile. Razgatlioglu, clasat pe prima poziție, a fost singurul pilot care a folosit compusul SC0, mai dur.

Razgatlioglu

Toprak Razgatlioglu este depășit la start

Petrucci a preluat conducerea la start. Razgatlioglu a fost trecut pe poziția a patra. Atât Andrea Locatelli, pilotul de uzină Yamaha, cât și Nicolo Bulega, pilotul de uzină Ducati, l-au depășit.

Campionul mondial Alvaro Bautista (Ducati) a recuperat multe poziții în primul tur și a urcat în primele șase de pe locul 11 pe grilă.

Fractură la mâna stângă: WSBK 2024 s-a încheiat pentru Remy Gardner

Locatelli a pilotat foarte agresiv la start și a preluat conducerea la sfârșitul primului tur. Colegul său de la Yamaha, Remy Gardner, a abandonat în turul al doilea și a fost supărat de greșeala sa.

Australianul a fost dus la centrul medical după accident și a fost clasificat ca inapt Gardner a suferit o fractură la mână. Accidentarea nu înseamnă doar că el este eliminat pentru restul weekendului de la Estoril. Gardner va trebui să rateze și evenimentul de la Jerez. Aceasta înseamnă că sezonul WSBK 2024 este deja încheiat pentru australian.

Jonathan Rea și Nicolo Bulega s-au ciocnit în turul al treilea. Rea l-a depășit agresiv pe Bulega și l-a trimis pe italian în afara pistei. Rea a preluat pentru scurt timp poziția a patra, iar Bulega a coborât în P8 (după cursă, Bulega a criticat manevra, iar Rea nu a dorit să își asume responsabilitatea).

Favoritul preia ușor conducerea

La sfârșitul celui de-al patrulea tur, Razgatlioglu a preluat conducerea. Turcul a utilizat avantajul vitezei de top a BMW-ului său și l-a depășit cu ușurință pe fostul coechipier de la Yamaha, Locatelli. Bautista s-a luptat să-i depășească pe Petrucci și Rea și se afla pe poziția a treia.

Petrucci a pierdut tot mai mult teren de la un tur la altul și a fost luat prin surprindere mai întâi de Rea și puțin mai târziu de Bulega. Lupta pentru poziții a fost acerbă. A avut loc și o schimbare în grupul fruntaș: Bautista l-a depășit pe Locatelli la începutul turului șapte.

Danilo Petrucci, Axel Bassani și Alvaro Bautista au căzut

Axel Bassani (Kawasaki) și Danilo Petrucci s-au accidentat în turul șapte. Bassani a alunecat în pietriș în virajul 6. Petrucci a fost lovit câteva viraje mai târziu. Ordinea după o treime din distanța cursei: Razgatlioglu înaintea lui Bautista, Locatelli, Bulega și Rea.

Rea a pierdut două poziții în turul opt. Mai întâi a trecut Iker Lecuona, iar puțin mai târziu a trecut și Alex Lowes (Kawasaki). Michael van der Mark (BMW) s-a apropiat din spate.

Cu puțin timp înainte de jumătatea cursei, Bulega a preluat poziția a treia de la Locatelli. Razgatlioglu se distanțase clar în frunte. În al unsprezecelea tur, Bautista a alunecat în zona de fugă din virajul 9 și și-a adus Ducati-ul avariat înapoi la boxe. Acest lucru a făcut clar că apărarea titlului va eșua. După o pauză de reparații, Bautista a revenit pe pistă pentru a aduna informații pentru cele două curse de duminică.

Frustrare la Yamaha: Andrea Locatelli cade și aruncă la gunoi podiumul

Avansul lui Razgatlioglu a crescut la patru secunde. După câteva tururi, Bulega s-a desprins de Locatelli. În turul 15, Locatelli a abandonat după un accident în virajul 7. Ca urmare, Iker Lecuona a urcat pe poziția a treia și era pe cale să obțină primul podium Honda din actualul sezon.

Nu au existat surprize în frunte în ultima treime a cursei. Razgatlioglu a controlat un avans impunător. Timpii lui Bulega au încetinit între timp, dar s-au stabilizat în ultimele tururi.

Prima victorie după accidentul groaznic: Razgatlioglu pe drumul spre titlul mondial

După 21 de tururi, Razgatlioglu obținuse un avans de nouă secunde bune. „Mi-am asumat un risc cu anvelopa SC0, pe care niciun alt pilot nu o folosea. M-am simțit bine în cursă, ritmul a fost bun”, a declarat Razgatlioglu după victoria sa.

„Este incredibil să câștig din nou”, a declarat încântat pilotul BMW. „Sunt foarte fericit, la fel și echipa, ceea ce mă face și mai fericit. Dar mai trebuie să îmbunătățim câteva lucruri pentru mâine. Vreau să obțin încă două victorii. Toată lumea lucrează din greu și acum sunt din nou mai puternic.”

Cu locul doi, Bulega a mai pierdut cinci puncte în fața lui Razgatlioglu. Diferența în clasamentul general a crescut de la 39 la 44 de puncte. „A fost prima mea sesiune pe uscat”, a comentat Bulega.

„A trebuit să înțeleg câteva lucruri. Nu a mers rău”, a spus cu satisfacție debutantul WSBK. „Am recuperat o mulțime de poziții după ce Johnny m-a împins în afara pistei în virajul 2. Am rămas calm. Toprak a fost foarte rapid ca întotdeauna. Locul doi a fost maximul astăzi”.

Honda pe podium: Lacrimi de bucurie pentru Iker Lecuona

Locul al treilea în cursa de sâmbătă i-a revenit lui Iker Lecuona, care a încununat progresul Honda cu primul podium din actualul sezon. „Când am condus până la Parc Ferme, a trebuit să plâng”, a mărturisit Lecuona. „A fost un an foarte greu pentru mine. Nu eram sigur dacă eram suficient de bun pentru a fi aici”, recunoaște Lecuona.

„Am avut prea multe accidentări, au fost momente bune și rele. Dar am muncit din greu în ultimele câteva weekenduri. Acum aveam viteza necesară pentru podium și am reușit”, a declarat încântat Lecuona

Kawasaki și Yamaha în top 5

Alex Lowes a terminat pe locul patru. Jonathan Rea a completat top 5, în timp ce Garrett Gerloff (Bonovo-BMW) l-a învins pe colegul său de marcă Michael van der Mark în ultimele etape pentru a termina al șaselea și a fost al doilea cel mai bun pilot BMW.

Xavi Vierge (Honda) a terminat cursa în P8. Andrea Iannone (GoEleven-Ducati) a avut o cursă neremarcabilă și a terminat P9. Acest lucru înseamnă că Iannone a fost în continuare cel mai bun pilot independent de sâmbătă.

Fostul campion mondial Moto2 Tito Rabat (Puccetti-Kawasaki) a completat top 10, în timp ce Michael Rinaldi (Motocorsa-Ducati), Scott Redding (Bonovo-BMW), Sam Lowes (Marc-VDS-Ducati), Dominique Aegerter (GRT-Yamaha) și Ivo Lopes (MIE-Honda) au terminat pe locurile 11-15 și au obținut puncte.

Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) a plecat cu mâna goală de pe locul 17. Germanul era în urmă cu 51 de secunde după 21 de tururi.

Duminică vor urma cursa Superpole 13:00 CEST și a doua cursă principală 16:00.