Home Moto WSBK WSBK Estoril (Superpole): Razgatlioglu în fața lui Petrucci, Bautista cade!

WSBK Estoril (Superpole): Razgatlioglu în fața lui Petrucci, Bautista cade!

Vizualizări: 6727

Superpol emoționant la WSBK de la Estoril: Toprak Razgatlioglu obține pole-ul, Danilo Petrucci și Jonathan Rea pe prima linie

Toprak Razgatlioglu, pilotul BMW Works, a obținut pole position-ul în Campionatul Mondial de Superbike la Estoril (Portugalia). Razgatlioglu a preluat conducerea în Superpole pe o pistă umedă. Danilo Petrucci (Barni-Ducati) a ratat de puțin pole position-ul și a terminat în P2. Jonathan Rea (Yamaha) a condus sesiunea pentru o vreme și a terminat în cele din urmă pe poziția a treia. Superpola a fost mai puțin plăcută pentru duo-ul Ducati Works.

Înainte de Superpole, cel mai bun timp FP2 al lui Toprak Razgatlioglu a fost cel mai rapid din weekend. Vineri după-amiază, Razgatlioglu a parcurs circuitul în 1:37,355 minute. Acest timp nu avea să fie egalat în Superpole, deoarece condițiile au fost semnificativ mai rele.

La începutul sesiunii de calificări, cei 24 de piloți WSBK au găsit o pistă umedă și soare. Anvelopele de ploaie au fost alegerea corectă. Pe alocuri au putut fi observate pete uscate, dar pista era prea umedă pentru pneuri slick.

Razgatlioglu

Alex Lowes și Alvaro Bautista sfârșesc în pietriș

După doar patru minute, Kawasaki-ul cu numărul 22 a sfârșit în pietriș. Alex Lowes a pierdut controlul în virajul 8 și a căzut. Lowes a adus Kawasaki-ul avariat înapoi la boxe. Din cauza steagurilor galbene, mai multe tururi au fost anulate.

La jumătatea Superpolului, Jonathan Rea era în frunte cu un tur de 1:53.366, dar a avut parte de o sperietură similară cu Alex Lowes în virajul 8. Liderul campionatului mondial, Toprak Razgatlioglu, nu a reușit încă să înregistreze un tur cronometrat cu patru minute înainte de finalul Superpolului și a fost sub presiune în ultimele minute.

Danilo Petrucci a preluat conducerea în ultima treime a Superpolului și a stabilit cel mai bun timp de 1:52,640 minute. Toprak Razgatlioglu a urcat pe poziția a patra la primul său tur cronometrat și a fost la aproximativ o secundă în spatele timpului lui Petrucci.

Cu două minute înainte de final, campionul mondial Alvaro Bautista a sfârșit în pietriș. Spaniolul a pierdut controlul Ducati-ului său de uzină în virajul 6, iar căzătura sa a scos steagurile galbene în faza decisivă a Superpolului. Bautista se afla pe locul P7 și nu a mai putut să evolueze. El a fost retrogradat la P11 în ultimele minute și, prin urmare, este doar pe a patra linie a grilei.

BMW, Ducati și Yamaha pe prima linie a grilei

Jonathan Rea a ieșit din nou pe pistă în faza finală și era pe cale să obțină pole position-ul cu cei mai buni timpi absoluți pe sector. Cu toate acestea, campionul recordman a pierdut ceva timp în sectorul al treilea și s-a aliniat în P3.

În încercarea finală, Toprak Razgatlioglu a împins cel mai bun timp la 1:52.430 minute și a trecut pe prima poziție. Cu toate acestea, Danilo Petrucci a înregistrat și el cel mai bun timp absolut în sector. Italianul a stabilit un timp de 1:52,512 minute în ultimul său tur rapid, ratând pole position-ul cu 0,082 secunde. O mică derapare în ultimul sector l-a costat câteva zecimi și pole-ul.

Razgatlioglu, Petrucci și Rea s-au calificat pe prima linie a grilei de start. Andrea Locatelli (Yamaha) a urcat pe poziția a patra în faza finală și conduce linia a doua, care este completată de Nicolo Bulega (Ducati) și Michael van der Mark (BMW).

Sam Lowes (Marc-VDS-Ducati) a terminat P7 în Superpole și, prin urmare, se află pe rândul trei. Tarran Mackenzie (MIE-Honda) a profitat de condiții și a atras atenția cu locul opt pe grilă. Alex Lowes a revenit pe pistă după accidentul său și a limitat pagubele cu P9.

Axel Bassani (Kawasaki), Alvaro Bautista și Andrea Iannone (GoEleven-Ducati) au format a patra linie a grilei. Xavi Vierge (Honda) a obținut P13 în ciuda unei căzături și a terminat chiar în fața coechipierului său de la HRC, Iker Lecuona. Michael Rinaldi (Motocorsa-Ducati) a completat a cincea linie a grilei.

Superpola a fost dezamăgitoare pentru Remy Gardner (GRT-Yamaha), Garrett Gerloff (Bonovo-BMW), Dominique Aegerter (GRT-Yamaha) și Scott Redding (Bonovo-BMW), care au terminat pe pozițiile 16-19. Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) a fost la mai mult de opt secunde în urmă, pe ultimul loc.

Prima cursă a Campionatului Mondial de Superbike de la Estoril va începe la ora 16:00.