Home Moto WSBK WSBK Jerez (Sprint): Bulega îl învinge pe Razgatlioglu, duo-ul Honda se ciocnește!

Vizualizări: 2885

WSBK: Nicolo Bulega câștigă cursa Superpole la Campionatul Mondial de Superbike de la Jerez – Campionul Mondial Toprak Razgatlioglu învins clar – Iker Lecuona în centrul medical

Nicolo Bulega, pilotul de uzină Ducati, a câștigat cursa Superpole din cadrul Campionatului Mondial de Superbike de la Jerez (Spania). Ca și în prima cursă principală de sâmbătă (raportul cursei), italianul l-a învins clar pe Toprak Razgatlioglu (BMW). Top 3 a fost completat de pilotul Kawasaki works Alex Lowes.

Nicolo Bulega, Toprak Razgatlioglu și Alex Lowes au format prima linie a grilei pentru sprint. Lotul s-a redus de la 27 la 26 de piloți deoarece campionul BSB Kyle Ryde (OMG Yamaha) a decis să nu participe. Toți piloții de top au folosit anvelopa spate SCQ.

Bulega a decis startul în favoarea sa. Razgatlioglu s-a aliniat pe poziția a doua. Alex Lowes a ieșit din primul tur pe locul trei și era deja la 1,7 secunde în spatele liderului.

Alvaro Bautista nu a recuperat nicio poziție la start. Câștigătorul de anul trecut, care a început cursa de la P15, a ieșit din primul tur în P17. În turul al doilea, Razgatlioglu a preluat conducerea în virajul 5, dar Bulega a ținut pasul cu proaspătul campion mondial încoronat.

wsbk

Accident în virajul 6: Ambele Honda de uzină au ieșit din cursă!

În virajul 6, cele două Honda de uzină s-au ciocnit și au ieșit din cursă. Iker Lecuona s-a rostogolit de mai multe ori și a lovit puternic solul. El a rămas întins pe pietriș și a semnalat că are dureri.

Coechipierul său de la HRC, Xavi Vierge, era în stare mai bună și l-a ajutat de urgență pe Lecuona, care a fost dus ulterior la centrul medical. Vierge a reușit să își aducă Honda înapoi pe ruta de salvare. Cursa a continuat.

În timpul examinării inițiale, medicii au diagnosticat o fractură deplasată a celui de-al cincilea os metatarsian din piciorul stâng. Prin urmare, Lecuona este eliminat din ultima cursă a sezonului WSBK 2024. Și visul de a ajunge în top 10 în Campionatul Mondial este, de asemenea, spulberat.

Nicolo Bulega se impune în fața lui Toprak Razgatlioglu

Razgatlioglu și Bulega au stabilit ritmul în frunte și au rulat cu 1,5 secunde în fața grupului de urmărire condus de Alex Lowes. În turul al șaselea, Bulega a trecut în frunte în virajul 5. Italianul a copiat manevra pe care Razgatlioglu o efectuase cu patru tururi înainte.

Cu cel mai rapid tur al cursei, Bulega s-a distanțat clar într-o jumătate de tur și avea 0,5 secunde avans. Un tur mai târziu, Bulega avea deja o secundă avans față de Razgatlioglu. Cursa era acum decisă. Ca și sâmbătă, Razgatlioglu a trebuit să se recunoască învins.

După zece tururi, avansul lui Razgatlioglu a crescut la peste două secunde. Bulega a obținut o victorie de necontestat în ultimul tur. Razgatlioglu a terminat din nou în P2. Alex Lowes a completat top 3 în sprint.

Alvaro Bautista luptă pentru P9 împotriva lui Dominique Aegerter

Locul patru i-a revenit lui Danilo Petrucci (Barni-Ducati). Andrea Locatelli a fost cel mai bun pilot Yamaha pe locul cinci. Michael van der Mark (BMW) a fost clasat în P6. Garrett Gerloff (Bonovo-BMW) a terminat al șaptelea, dar a primit o penalizare pentru limitele pistei și a trebuit să cedeze locul P7 lui Andrea Iannone (GoEleven).

În ultimul tur, Alvaro Bautista și-a asigurat importantul loc nouă. Spaniolul l-a depășit pe Dominique Aegerter (GRT Yamaha) în virajul 6 și și-a asigurat o poziție pe grila din rândul al treilea pentru cursa finală cu P9. Aegerter a terminat pe un ingrat al zecelea loc.

Fără puncte: Moment înfricoșător pentru Jonathan Rea în virajul 6

Jonathan Rea (Yamaha) a fost la un moment dat pe cale să obțină un rezultat în top 9, dar a pierdut câteva poziții în partea finală a cursei. Cu două tururi înainte de finalul cursei, a avut loc un moment înfricoșător în virajul 6. Rea a frânat la limită și a evitat la limită o coliziune cu Bautista.

Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) a terminat sprintul pe locul 22, la 25,7 secunde în spatele liderului. În această după-amiază, germanul va participa la ultima sa cursă WSBK pentru moment. Öttl este așteptat să revină în Campionatul Mondial Supersport anul viitor.