Home Moto WSBK WSBK Magny-Cours (Superpole): Kawasaki în pole position, Alvaro Bautista doar P17!

Vizualizări: 6007

WSBK: Alex Lowes obține pole position-ul în WSBK la Magny-Cours – Alvaro Bautista nu reușește să se acomodeze cu Ducati Superbike pe un circuit umed

Pilotul uzinei Kawasaki Alex Lowes a obținut cel mai bun timp în Superpole la Campionatul Mondial de Superbike de la Magny-Cours (Franța). În condiții dificile, Lowes a stabilit cel mai bun timp și a obținut cu încredere pole position-ul la rezultatele din Superpole.

Numeroasele accidentări au umbrit sesiunea de calificări din Campionatul Mondial de Superbike și au indicat prezența apei stătătoare în unele locuri de pe pistă. Au fost numeroase accidente, în special la frânarea pentru virajul 5.

Marele favorit, liderul campionatului mondial Toprak Razgatlioglu (BMW), a urmărit sesiunea Superpole de la boxele BMW. După accidentul suferit în FP2 vineri după-amiază, câștigătorul celor 13 curse anterioare a fost clasificat ca inapt pentru restul weekendului de curse.

În timpul examinărilor inițiale la centrul medical, a fost diagnosticată o contuzie la spate. Verificările efectuate la spital au evidențiat o problemă la nivelul plămânilor. A fost diagnosticat un pneumotorax traumatic ușor. În prezent, nu este sigur dacă Razgatlioglu va putea participa la cursa de la Cremona (Italia) de la sfârșitul săptămânii viitoare.

WSBK

Condiții dificile: Numeroase accidente la frânare

Condițiile din Superpole-ul de sâmbătă dimineață nu au fost la fel de bune ca în cele două sesiuni de antrenamente de vineri. Cei 22 de piloți WSBK s-au confruntat deja cu condiții dificile în FP3 sâmbătă dimineața. În ultima sesiune de antrenamente pe o pistă semiumedă, doar șapte piloți au parcurs un tur cronometrat.

Circuitul de la Nevers a fost complet umed la începutul Superpolului. Anvelopele de ploaie au fost alegerea corectă pentru aceste condiții. Danilo Petrucci (Barni-Ducati) a fost în frunte la începutul calificărilor, dar a căzut în al doilea tur cronometrat la frânarea pentru virajul 5. Italianul și-a adus Ducati-ul avariat înapoi la boxe.

Timpii au devenit mai rapizi de la tur la tur. Tito Rabat (Puccetti-Kawasaki) a fost următoarea victimă a unui accident în virajul 5. Spaniolul a căzut și el în timpul frânării pentru acul de păr și a înjurat după accident.

La scurt timp, Sam Lowes (Marc VDS Ducati) a fost surprins în virajul 15, dându-și frâu liber frustrării și înjurând după accident. Michael Rinaldi (Motocorsa-Ducati) a căzut și el. Cu patru minute înainte de finalul Superpolului, Ducati-ul de uzină al lui Nicolo Bulega a sfârșit și el în pietriș în virajul 5.

Numeroasele accidentări au dus la steaguri galbene și tururi anulate, indicând aquaplaning. Remy Gardner (GRT Yamaha) a fost o altă victimă a condițiilor. Căzătura australianului a provocat steaguri galbene în ultimul minut.

Kawasaki, Ducati și BMW pe prima linie a grilei de start

Alex Lowes (Kawasaki) a condus clasamentul în faza finală și și-a readus motocicleta la boxe cu două minute înainte de finalul sesiunii. Britanicul a obținut pole position-ul cu turul său de 1:51.946.

Nicolo Bulega și-a păstrat poziția a doua în ciuda accidentului. Scott Redding (Bonovo-BMW) a profitat de condiții și și-a asigurat locul trei pe grilă. Coechipierul lui Bonovo, Garrett Gerloff, a ratat la limită prima linie și s-a calificat pe locul patru pe grilă. A doua linie este completată de Michael van der Mark (BMW) și Xavi Vierge (Honda).

Axel Bassani (Kawasaki), Jonathan Rea (Yamaha) și Andrea Locatelli (Yamaha) au format a treia linie a grilei. Ca urmare, Rea nu a putut folosi condițiile dificile în avantajul său. Rea a pierdut mai mult de două secunde față de cel mai bun timp al fostului coechipier Kawasaki, Alex Lowes.

La mai puțin de cinci secunde în urmă: Alvaro Bautista doar pe a șasea linie a grilei

Danilo Petrucci și-a asigurat locul al zecelea pe grila de start după căzătura sa. Tarran Mackenzie (MIE-Honda) a profitat de condiții și s-a calificat în P11. Bradley Ray (Motoxracing Yamaha) și-a asigurat și el un rezultat bun, terminând în P12.

Remy Gardner (GRT-Yamaha) conduce a cincea linie a grilei de start pe locul 13, care este completată de Andrea Iannone (GoEleven-Ducati) și Michael Rinaldi (Motocorsa-Ducati). Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) s-a calificat pe locul 16 pe grila de start, lăsându-l în urma sa pe campionul mondial Alvaro Bautista (Ducati). Bautista nu a găsit un feeling bun în condițiile dificile și a fost la 4,6 secunde în urmă.

Prima cursă a Campionatului Mondial de Superbike de la Magny-Cours va începe la ora 15:00.