Home Moto MotoGP MotoGP Sprint Misano: Martin câștigă – Morbidelli în top 3 pentru prima...

MotoGP Sprint Misano: Martin câștigă – Morbidelli în top 3 pentru prima dată cu Pramac

Vizualizări: 2835

În timp ce pilotul Pramac Jorge Martin a câștigat Sprintul de la Misano, coechipierul său Franco Morbidelli a ajuns pentru prima dată în top 3 pe o Ducati.

Noroc în cantonamentul Pramac-Ducati după sprintul de la Marele Premiu San Marino al sezonului MotoGP 2024 de la Misano! Liderul Campionatului Mondial Jorge Martin și-a extins avantajul în fruntea clasamentului general MotoGP 2024 la 26 de puncte, cu o victorie de pe locul al patrulea pe grilă. Coechipierul Pramac, Franco Morbidelli, a ajuns pe locul al treilea, ajungând în top 3 pentru prima dată pe o Ducati.

13 tururi trebuiau completate sâmbătă după-amiază la Misano World Circuit Marco Simoncelli. Jorge Martin, care l-a avut în spate pe rivalul său la titlu Francesco Bagnaia (Ducati) ca prim urmăritor la sosire, a declarat: “În sfârșit, câștig din nou! Sunt super fericit! Mă așteptam să pot lupta cu ‘Pecco’ , dar la un astfel de început nu mă așteptam.”

Bagnaia, care s-a clasat pe locul doi, mărturisește: “Nu sunt deloc fericit! Am încercat, dar Jorge a frânat puternic. Startul a fost un dezastru pentru că am pierdut prima poziție. Din acel moment a fost foarte greu. Trebuie lucrăm la start și trebuie să fim într-o formă mai bună mâine”.

Franco Morbidelli este în mod firesc mult mai fericit după primul său clasat în top trei cu echipa Pramac și pe o Ducati: “Da, au fost două zile foarte pozitive. Speram și așteptam un astfel de rezultat și o performanță de genul acesta. Misano este locul potrivit pentru a face asta”, a spus italianul, care a avut ani grei cu echipa de uzină Yamaha.

Martin

Jorge Martin depășește trio-ul VR46 chiar de la început

În mod potrivit, trei piloți de la Academia VR46 au plecat din primul rând al grilei pe pista de acasă a lui Valentino Rossi. Campionul în curs Francesco Bagnaia a plecat de la pole datorită celui mai bun timp al său în Q2. Alături de el i-a avut în primul rând pe Franco Morbidelli și Marco Bezzecchi (VR46-Ducati). În primul viraj, însă, niciunul din trio-ul VR46 nu a fost în față.

Jorge Martin a câștigat startul din al doilea rând. Liderul Cupei Mondiale a preluat imediat conducerea. Bagnaia a fost al doilea, Morbidelli al treilea. Bezzecchi, în schimb, a căzut în urma lui Brad Binder (KTM) și Pedro Acosta (Tech3-GasGas) cu un început prost.

Primul accident a avut loc în al doilea tur și l-a afectat pe Fabio Di Giannantonio. Pilotul VR46 Ducati s-a prăbușit în penulul al treilea colț al pistei (via 14) și a căzut înapoi în fundul terenului. La scurt timp, a căzut și coechipierul Marco Bezzecchi. Accidentul lui s-a petrecut la rândul 2. Spre deosebire de „Diggia”, care a continuat inițial să conducă înainte de a renunța la boxe, „Bez” a fost eliminat chiar atunci și acolo.

După căderea din calificări: Marc Marquez este încă în top 5

La jumătatea distanței scurte de 13 ture, Enea Bastianini (Ducati), care a plecat de pe P8, urcase de mult pe P4 și punea presiune pe primii 3. Marc Marquez (Gresini-Ducati), care căzuse de pe locul 9 după calificarea pe grila de start nu a avansat la fel de repede. A fost listat pe locul șapte la jumătatea sprintului.

În a doua jumătate a distanței, Marquez a găsit calea pe lângă pilotul KTM Brad Binder. Și cu puțin timp înainte de final l-a depășit pe Pedro Acosta la scurt timp după colțul rapid de la Curvone pe dreapta din spate. În față, Jorge Martin nu a lăsat nimic greșit.

Martin s-a impus cu 1,5 secunde în fața „Pecco” Bagnaia. Locul trei i-a revenit Franco Morbidelli, care a reușit să-l țină pe Enea Bastianini chiar în spatele lui. Marc Marquez a completat top 5 pe locul cinci.

Trei piloti KTM în top 8

Pedro Acosta, Brad Binder și Jack Miller au pus trei KTM RC16 în top 8. Fabio Quartararo (Yamaha) a obținut ultimul punct în campionat. Starterul wildcard al lui KTM, Pol Espargaro, a ratat punctele cu P15, la fel ca Alex Marquez (Gresini-Ducati; locul 10) și toți cei patru piloti Aprilia din teren.

Cel mai bine plasat pilot Honda a fost din nou Johann Zarco de la echipa LCR, în acest caz pe P14. Starterul wildcard al lui Honda, Stefan Bradl, a renunțat la sprintul, la scurt timp după start.

Și pilotul de la Honda, Joan Mir, nici măcar nu pornește de data asta. Campionul mondial MotoGP 2020 (atunci pe Suzuki) suferă de inflamație gastrointestinală și va rata complet primul dintre cele două weekenduri Misano din calendarul MotoGP 2024.

După cum este de obicei din 2023, sprintul de sâmbătă a fost prima dintre cele două curse MotoGP din weekend. Cursa principală – Marele Premiu pe distanța de două ori față de sprintul – începe duminică la ora 15.00. În cazul Grand Prix-ului San Marino de la Misano, distanța duminică este de 27 de ture.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial MotoGP pot fi găsite AICI.
Sursa: GP24 Media
Photocredit: MotoGP - SBK Fans Romania
Sponsor: TricouMania