Home Moto WSBK WSBK Cremona: Petrucci câștigă prima victorie, Bautista de la P13 la P3!

WSBK Cremona: Petrucci câștigă prima victorie, Bautista de la P13 la P3!

Vizualizări: 13967

Danilo Petrucci sărbătorește prima sa victorie WSBK la Campionatul Mondial de Superbike de la Cremona – Duo-ul Ducati pe podium – Markus Reiterberger în puncte

Danilo Petrucci, pilotul Barni Ducati, a câștigat prima cursă principală din Campionatul Mondial de Superbike la Cremona. Fostul pilot de uzină MotoGP și-a asigurat prima victorie în cursa WSBK. Piloții de uzină Ducati Nicolo Bulega și Alvaro Bautista au completat podiumul sâmbătă.

Problemele tehnice de pe pistă au provocat oprirea prematură a cursei cu șase tururi înainte de final. Nu s-a reluat cursa, deoarece mai mult de două treimi din distanță fusese parcursă.

Nicolo Bulega și-a asigurat primul loc pe grila de start într-un Superpole plin de evenimente (a se vedea raportul). Deși italianul a căzut în calificările de sâmbătă dimineață, el a reușit să pornească din pole position în cursa de sâmbătă. Bulega a împărțit prima linie a grilei cu Andrea Iannone (GoEleven-Ducati) și Alex Lowes (Kawasaki).

Deoarece BMW folosește un motor suplimentar pe M1000RR-ul lui Markus Reiterberger, germanul a fost nevoit să plece din spatele plutonului și să execute o dublă penalizare de tur lung. Ca urmare a acestei măsuri, Toprak Razgatlioglu va avea un motor în plus la dispoziție după revenirea sa.

wsbk

Trio Ducati în frunte, Alvaro Bautista în afara primilor 12

Bulega a preluat conducerea la start și a condus plutonul pe parcursul primului tur. Tito Rabat (Puccetti-Kawasaki) a căzut în virajul 10. Faza de start a fost dezamăgitoare pentru Alvaro Bautista (Ducati), care nu a făcut progrese semnificative din linia a cincea. Campionul în exercițiu a terminat în afara primilor 12.

La sfârșitul celui de-al doilea tur, Danilo Petrucci a trecut pe poziția a treia. Au rămas astfel trei Ducati în frunte. Nicolo Bulega a condus în fața lui Andrea Iannone, Danilo Petrucci, Andrea Locatelli (Yamaha) și Alex Lowes (Kawasaki).

Kilometri în frunte și o căzătură pentru Andrea Iannone

În turul trei, Iannone a preluat conducerea cu o manevră pe interiorul pistei. Bulega a mai pierdut o poziție la scurt timp după aceea și a coborât pe locul trei. Petrucci a trecut pe poziția a doua și a pus presiune pe Iannone. Petrucci a trecut în frunte în turul al cincilea.

După o treime din distanța cursei, s-a format un grup de patru piloți în frunte, cu Danilo Petrucci, Andrea Iannone, Nicolo Bulega și Alex Lowes la mai puțin de o secundă unul de celălalt. În turul nouă, Ducati-ul cu numărul 29 a ajuns în pietriș. Iannone a alunecat în pietriș la virajul 7 și a ieșit din cursă.

Alvaro Bautista arată încă o cursă pentru a recupera

După câteva tururi, campionul mondial Alvaro Bautista a intrat mai bine în cursă și a luptat pentru a ajunge în față. El s-a angajat într-o luptă spectaculoasă cu pilotul BMW Michael van der Mark. Ca urmare, el a preluat poziția a opta.

Alex Lowes a fost următoarea victimă a unui accident în virajul 7, aducând duelul dintre Petrucci și Bulega la jumătatea cursei. Locatelli a urcat pe poziția a treia. În spatele lor se aflau cele două Honda de uzină ale lui Iker Lecuona și Xavi Vierge. Alvaro Bautista a ocupat poziția a șaptea.

Bautista a continuat să lupte pentru a se apropia de top 3, trecând de Axel Bassani (Kawasaki), Xavi Vierge și Andrea Locatelli pentru a ajunge pe poziția a patra la sfârșitul turului 15. Un duel pentru P3 s-a dezvoltat cu compatriotul Lecuona.

Nicolo Bulega îl lasă să treacă pe Danilo Petrucci

În frunte, diferența dintre Petrucci și Bulega a crescut. Petrucci se îndrepta spre victorie, iar Bulega se abținea să își asume riscuri inutile. În turul 16, Bautista a decis duelul cu Lecuona și a preluat poziția a treia.

O problemă tehnică a provocat oprirea prematură a cursei după 18 tururi. Petrucci a fost declarat învingător și a sărbătorit victoria alături de echipa sa Barni la cursa sa de acasă. Câteva lacrimi de bucurie au fost vărsate la Parc Ferme.

Bulega a acumulat 20 de puncte și a redus diferența în campionat la 35 de puncte. Bautista a terminat pe podium de pe linia a cincea și a recuperat 16 puncte față de Razgatlioglu.

Ambele Honda de uzină în top 6!

Iker Lecuona a ratat la limită podiumul. Axel Bassani și-a asigurat cel mai bun rezultat de până acum ca pilot Kawasaki cu P5. Xavi Vierge s-a clasat în P6. Michael van der Mark, Garrett Gerloff (Bonovo-BMW), Michael Rinaldi (Motocorsa-Ducati) și Remy Gardner (GRT-Yamaha) au terminat pe pozițiile șapte-zece.

Markus Reiterberger a reușit să intre în puncte în ciuda faptului că a început cursa de pe ultimul loc pe grila de start și a trebuit să execute două penalizări pentru tururi lungi. El a terminat pe locul 14, direct în spatele colegului de marcă Scott Redding. Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) a ratat de puțin punctele, ocupând locul 16. Marvin Fritz (GRT-Yamaha) a fost clasat în P17.