Home Moto MotoGP MotoGP Sprint Misano 2: Duelul cu Jorge Martin merge la „Pecco” Bagnaia

MotoGP Sprint Misano 2: Duelul cu Jorge Martin merge la „Pecco” Bagnaia

Vizualizări: 3917

MotoGP- Francesco Bagnaia câștigă sprintul în al doilea weekend Misano 2024 după o greșeală a lui Jorge Martin – Marele Premiu începe duminică la ora 14:00

Prima dintre cele două curse MotoGP cu ocazia celei de-a doua vizite la Misano în sezonul 2024 a fost finalizată. Sprintul de sâmbătă al weekendului din Emilia-Romagna a fost marcat de un duel între liderul campionatului mondial Jorge Martin (Pramac-Ducati) și primul său rival, campionul în exercițiu Francesco Bagnaia (Ducati).

Duelul a fost câștigat de Bagnaia după ce Martin a condus prima jumătate a cursei scurte de sâmbătă. Factorul decisiv a fost o greșeală a lui Martin, pe care Bagnaia a valorificat-o imediat. Cu victoria sa și cu locul doi ocupat de Martin în același timp, Bagnaia a redus diferența în Campionatul Mondial de la șapte la patru puncte.

„Depășirea lui Jorge a fost foarte dificilă”, a declarat Bagnaia, ”am preluat conducerea datorită greșelii sale. După aceea, totul a fost mai ușor pentru pneul din față. Ritmul a fost incredibil astăzi. Acum două săptămâni era de neconceput să mergem în 1’31.2. Acum am mers constant mai repede”.

Martin a explicat după înfrângerea din duelul de sâmbătă: „Nu mi-am putut păstra concentrarea. Când am primit un avertisment privind limita pistei, am făcut o mică greșeală. Asta a fost decisivă în pierderea cursei. Dacă aș fi rămas în față, aș fi avut mai multe oportunități. Dar „Pecco” a fost de neoprit astăzi”.

motogp

Martin și Binder îl depășesc pe Bagnaia la start

Sâmbătă au fost programate 13 tururi în condiții aproape perfecte, cu o temperatură a aerului de 23 de grade Celsius și un cer aproape fără nori. Francesco Bagnaia a plecat din pole position, la fel ca în urmă cu două săptămâni. El a fost însoțit pe prima linie de Jorge Martin și Enea Bastianini (Ducati).

Ca și în sprintul de acum două săptămâni, Bagnaia nu a plecat perfect din pole position nici de această dată. Martin a fost primul în primul viraj. Cu toate acestea, Brad Binder (KTM) a luat cel mai bun start, urcând de pe poziția a patra a grilei pe poziția a doua.

Pe parcursul primului tur, însă, nu numai Bagnaia, ci și Bastianini și Marc Marquez (Gresini-Ducati), care plecase de la P7, au reușit să-l depășească pe Binder. Marquez a căzut din nou în segmentul Q2 al calificărilor și, prin urmare, a plecat de pe linia a treia, la fel ca în urmă cu două săptămâni.

Greșeala lui Martin îl aduce pe Bagnaia în frunte

La scurt timp după Bagnaia, Bastianini și Marc Marquez, Pedro Acosta (Tech3-GasGas), care plecase de pe P5, a găsit și el o cale de a trece de Binder. Între timp, Jorge Martin a impus ritmul în față. În al optulea din cele 13 tururi, Martin a făcut însă o mică greșeală în virajul 13, ultima curbă de pe linia dreaptă care duce spre dreapta. Bagnaia nu a trebuit să fie întrebat de două ori și a preluat conducerea.

În cele cinci tururi rămase, Bagnaia nu s-a lăsat furat de cele douăsprezece puncte de campionat pentru victoria la sprint. După greșeala sa, Martin a trebuit să se mulțumească cu locul P2 și, astfel, cu nouă puncte. Ca urmare, Bagnaia a redus diferența față de liderul campionatului mondial cu încă trei puncte înaintea Marelui Premiu de duminică.

Locul trei i-a revenit lui Enea Bastianini, urmat de Marc Marquez pe locul patru. Acest lucru a însemnat că primele patru locuri au fost complet în mâinile piloților Ducati. Cel mai bine clasat pilot non-Ducati a fost debutantul MotoGP Pedro Acosta, pe locul cinci.

După startul său puternic, Brad Binder a terminat „doar” pe locul șase. Fostul campion mondial Fabio Quartararo a trecut linia de sosire în P7 pe singura Yamaha. Marco Bezzecchi (VR46-Ducati) și Franco Morbidelli (Pramac-Ducati) au completat podiumurile.

Fără puncte pentru Aprilia și Honda

Nu s-au înregistrat puncte pentru Aprilia și Honda. Cel mai bine clasat pilot Aprilia a fost Maverick Vinales în P10, în timp ce cel mai bine clasat pilot Honda a fost Luca Marini în P16. Pilotul de uzină KTM Jack Miller a ratat de asemenea punctele, cu P15. După o sesiune de calificări ratată, el a plecat doar de la P19.

Alex Marquez (Gresini-Ducati) a fost singurul dintre cei 21 de piloți care a luat startul în cursa de sprint pe pneul spate mediu. Toți ceilalți au rulat pe pneul spate moale. Alex Marquez, care a plecat de pe ultimul loc pe grila de start, a terminat pe locul 14.

Pilotul Yamaha Alex Rins, care se plânsese deja de febră vineri și a decis împreună cu echipa sâmbătă dimineața să abandoneze prematur al doilea weekend de la Misano, nu a luat startul.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial MotoGP pot fi găsite AICI.
Photocredit: MotoGP - SBK Fans Romania