Home F1 Perez spune că a fost „extrem de ghinionist” după ce a terminat...

Perez spune că a fost „extrem de ghinionist” după ce a terminat P9 în Rusia

Vizualizări: 10375

Sergio Perez a ieșit cu doar două puncte de la Marele Premiu al Rusiei, pilotul de la Red Bull terminând pe locul nouă într-o zi grea la Sochi.

El a explicat de ce, într-o cursă în care coechipierul său a câştigat 19 locuri uluitoare, propriile sale speranțe de a se muta pe teren s-au diminuat.

Mexicanul s-a calificat P8 la Sochi, în spatele lui Lance Stroll, și a ajuns să piardă un loc în cursă – în timp ce coechipierul Max Verstappen a reușit să termine al doilea, după ce a început al 20-lea pe grilă. Dar la jumătatea cursei, Perez alerga pe locul trei – și părea pregătit pentru un podium înainte ca ploaia să cadă cu doar cinci ture rămase.

„Da, este evident foarte dezamăgitor. Cred că astăzi am fost extrem de ghinioniști”, a spus el. „S-ar fi putut merge într-un sens sau altul, știi? Dacă ar fi plouat mai puțin, atunci oamenii de pe intermediare ar fi suferit.

„Dacă a plouat puțin mai mult, evident că i-a favorizat. Cred că în momentul în care eram pe tur, a fost puțin prea târziu pentru a ști cantitatea de ploaie pe care o vom avea și – așa că eram deja pe podium, a fost o decizie dificilă.”, a explicat el.

Perez a ajuns să meargă în turul 50 – cu două ture mai târziu decât coechipierul Verstappen – pentru anvelope intermediare și a terminat în spatele lui Kimi Raikkonen, Alfa Romeo, în P9. Dar primul său pit stop, în turul 36, s-a dovedit a fi la fel de costisitor, mexicanul pierzând aproape nouă secunde. El a fost întrebat dacă acesta este un motiv de îngrijorare înainte de Marele Premiu al Turciei din 10 octombrie.

„Nu, cred că trebuie doar să vedem ce nu a funcționat bine, băieții au făcut opriri foarte rapide, așa că cred că trebuie doar să vedem ce se întâmplă acolo și, sperăm, că vom reuși să reparăm acest lucru înainte”, a spus el.

„Este un pic dezamăgitor pentru mine, dar da, așteptăm cu nerăbdare următoarea cursă, pentru că am arătat un ritm destul de bun în acest weekend”, a conchis Perez.

După GP-ul Rusiei, pilotul Red Bull este al cincilea în campionat cu 120 de puncte – cu doar șapte puncte și jumătate înaintea lui Carlos Sainz din Ferrari.

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1