Home F1 Calificări F1 Miami: Verstappen în pole position, Ricciardo dezamăgește

Calificări F1 Miami: Verstappen în pole position, Ricciardo dezamăgește

Vizualizări: 21835

Nico Hulkenberg a ajuns din nou în top 10, Daniel Ricciardo a ieșit în Q1 de data aceasta, iar Max Verstappen din nou în pole position.

În urma victoriei la sprint de sâmbătă după-amiază de la Miami, Max Verstappen și-a asigurat și pole position-ul pentru Marele Premiu de duminică. Pilotul echipei Red Bull a câștigat a șaptea sesiune de calificări consecutivă și i-a relegat pe piloții Ferrari Charles Leclerc și Carlos Sainz pe locurile doi și trei.

Verstappen a preluat conducerea încă de la primul său tur din Q3 (1:27,241 minute), la acel moment cu 0,141 secunde în fața lui Leclerc și cu 0,214 secunde în fața lui Sainz. Lando Norris (McLaren) a parcurs primul său tur din Q3 cu pneurile medium, mai dure, și s-a clasat pe locul 6, la 0,581 secunde în urmă.

Și acolo a rămas, deoarece niciunul dintre primii trei clasați nu a reușit să îmbunătățească a doua încercare. Cu toate acestea, Sergio Perez (Red Bull/+0,219) și-a îmbunătățit timpul și a urcat pe locul 4, urmat de Lando Norris (+0,353) și Oscar Piastri (ambii McLaren/+0,434). Norris a condus puțin mai repede pe pneurile soft decât pe cele medium și s-a îmbunătățit până pe locul 5.

Verstappen

George Russell (+0.826) și Lewis Hamilton (+0.866) au îmbunătățit calificarea de vineri la sprint, intrând de această dată în top 10 și asigurându-și a patra linie provizorie a grilei de start.

Nico Hulkenberg (Haas) a terminat al nouălea, cu o altă performanță puternică. El l-a învins pe singurul său rival direct, Yuki Tsunoda (Racing Bulls), cu 0,046 secunde în Q3 – și a terminat la mai puțin de o zecime de secundă în spatele celor doi piloți Mercedes.

Ce piloți au fost eliminați în Q1 și Q2?

A existat o mică surpriză în Q1. Daniel Ricciardo (Racing Bulls), care era încă omul cursei la ora prânzului cu P4 la sprint, a părăsit Q1 pe locul 18, la 0,293 secunde în spatele lui Tsunoda, P12, și la 0,164 secunde în spatele lui Fernando Alonso (Aston Martin), care abia a reușit să treacă pe locul 15.

“Din păcate, Daniel a avut dificultăți în virajul 17. A spus că nu avea forță de apăsare în spate”, a explicat Peter Bayer, CEO al Racing Bulls, într-un interviu. “De fapt, nu am schimbat nimic. Ideea cu două depășiri a fost de a le permite piloților să se adapteze la cantitatea mai mică de benzină în comparație cu cea de la sprint. Dintr-un anumit motiv, nu a funcționat”.

Pe locul 16 s-a clasat Valtteri Bottas (Sauber), care a fost la doar 0,010 secunde în urma lui Alonso. În celelalte poziții: Logan Sargeant (Williams), Ricciardo, Kevin Magnussen (Haas), care s-a plâns de ambuteiajul din ultimul viraj, și Guanyu Zhou (Sauber).

În Q2, Lance Stroll (Aston Martin), care a fost cu doar 0,022 secunde mai lent decât Hulkenberg, precum și Pierre Gasly, Esteban Ocon (ambii Alpine), Alexander Albon (Williams) și Alonso.

08. Lewis Hamilton (GB), Mercedes, 1:28,107
09. Nico Hulkenberg (D), Haas, 1:28,14610.

03. Sergio Perez (MEX), Red Bull Racing, +5,095
04. Daniel Ricciardo (AUS), Racing Bulls, +14,97105.

Lando Norris (GB), McLaren, Crash

Clasamentul Campionatului Mondial (după 5 din 24 de Mari Premii și 2 din 6 sprinturi):