Home Moto WSBK Nicolo Bulega (locul 2): “100 CP în plus – nu este atât...

Nicolo Bulega (locul 2): “100 CP în plus – nu este atât de ușor”

Vizualizări: 4540

Nicolo Bulega are un sezon impresionant ca debutant în Campionatul Mondial de Superbike. La Donington Park, el a obținut două locuri doi în cursele de duminică și s-a impus ca primul urmăritor al lui Toprak în clasamentul general.

Nicolo Bulega a părăsit circuitul Donington Park duminică seara cu un lot decent de puncte. Nu a fost un adversar pentru Toprak Razgatlioglu (BMW) în weekend, dar Bulega l-a provocat la începutul cursei. Coechipierul său, Alvaro Bautista, a fost ferm sub control duminică.

Bulega

Bulega a avut deja o performanță decentă sâmbătă: s-a plâns de probleme cu partea din față în cursă, dar a terminat totuși pe locul patru. “Am început vineri, când nu mă simțeam confortabil pe motocicletă. Am făcut multe schimbări pe parcursul weekendului pentru a găsi o soluție bună, astfel încât să mă simt mai confortabil.”

Sprintul a început duminică la prânz, în care a luat un start fulgerător și a rămas în fața lui Razgatlioglu în primele tururi. Avansul Ducati nu a durat mult, starul BMW depășindu-l în turul al treilea și distanțându-se apoi cu aproape cinci secunde.

A doua cursă pe distanța completă a fost programată aproximativ trei ore mai târziu. La startul cursei, Bulega a încercat să țină pasul cu Toprak, care a scăpat ciocanul în turul al treilea și a reușit să își mărească buffer-ul față de italian la 8 secunde. Acesta din urmă a comentat combinația Toprak-BMW după cum urmează: “Au o tracțiune bună la ieșirea din viraje și o stabilitate bună la accelerare. Conduce incredibil, este un campion mondial”.

Este important de reținut: Nicolo Bulega este la primul său sezon în Campionatul Mondial de Superbike. Trecerea de la motocicleta Supersport la cea Superbike nu este atât de ușoară pe cât s-ar putea crede, a explicat italianul: “Conduci cu peste 100 CP mai mult și trebuie să înveți multe lucruri noi. De fiecare dată când ajung pe un circuit nou, trebuie să o iau de la zero.”

Uitându-te la clasamentul general, nu ai crede niciodată că Bulega se află în sezonul său de debutant. După al cincilea eveniment al sezonului, el se află pe locul doi, cu 200 de puncte. Înaintea lui se află actualul vârf de lance Razgatlioglu, cu 241 de puncte. Bulega a reușit să scoată câteva puncte în fața coechipierului său Bautista în Anglia. Campionul mondial, care nu a decis încă dacă vrea să continue să piloteze și în sezonul următor, ocupă în prezent locul al treilea în campionatul mondial, cu 186 de puncte.