Home Moto WSBK WSBK Estoril (FP1): Accidente numeroase pe pista umedă, Toprak în fața lui...

WSBK Estoril (FP1): Accidente numeroase pe pista umedă, Toprak în fața lui Petrucci

Vizualizări: 4383

FP1: Start plin de accidente al antrenamentelor la WSBK de la Estoril – Toprak Razgatlioglu preia conducerea în FP1 – Toți cei cinci producători sunt reprezentați în top 5

Toprak Razgatlioglu, pilotul BMW Works, a stabilit cel mai bun timp în prima sesiune de antrenamente libere din cadrul Campionatului Mondial de Superbike de la Estoril (Portugalia). Razgatlioglu a parcurs doar șase tururi pe o pistă umedă. Sesiunea de antrenamente a fost umbrită de numeroase căzături. Nicolo Bulega (Ducati), pretendentul la titlul mondial, a căzut și el.

La începutul antrenamentelor, cei 24 de piloți au găsit condiții care nu erau deloc ideale. Prognoza sumbră s-a materializat: Pista a fost complet umedă în prima sesiune de antrenamente libere. De asemenea, a suflat un vânt puternic. Deoarece ploaia a fost prognozată și pentru următoarele sesiuni, majoritatea piloților au profitat de antrenamente încă din primul minut.

Cu toate acestea, unii piloți au așteptat răbdători. Liderul campionatului mondial, Toprak Razgatlioglu, a fost unul dintre piloții care au urmărit acțiunea de la boxe la start. Rivalii săi direcți din campionatul mondial, Nicolo Bulega și Alvaro Bautista, erau deja pe pistă pe Ducati-urile lor de uzină când Razgatlioglu a urcat pe BMW-ul său de uzină după zece minute.

Cu toate acestea, Razgatlioglu a trebuit să se întoarcă direct la boxe în timpul primului său stint, deoarece organizatorii au decis să întrerupă FP1 după unsprezece minute din motive de siguranță. După o scurtă întrerupere, FP1 a continuat.

fp1

Toprak Razgatlioglu preia conducerea

Pilotul Kawasaki Alex Lowes a condus clasamentul chiar înainte de jumătatea sesiunii. Toprak Razgatlioglu a preluat conducerea cu primul său tur de zbor și a demonstrat că nu are probleme de adaptare la pista umedă.

Nicolo Bulega, challengerul Campionatului Mondial, a fost prima victimă a accidentului de la FP1. Italianul a sfârșit în pietriș în virajul 6 după 22 de minute de antrenamente. Acest lucru a însemnat că FT1 s-a încheiat prematur pentru debutantul din WSBK după doar șase tururi.

La scurt timp, Toprak Razgatlioglu a trăit și el un moment de șoc. Turcul a prins o alunecare puternică. Condițiile erau foarte dificile pe măsură ce ploaia se întețea.

Pilotul de uzină Yamaha Andrea Locatelli a fost următoarea victimă a unui accident. Italianul a alunecat în pietriș în virajul 9, dar a reușit să redreseze Yamaha și să o aducă înapoi la boxe. În faza finală, compatriotul său Michael Rinaldi (Motocorsa-Ducati) a sfârșit în pietriș. Eroul local Ivo Lopes (MIE-Honda) a căzut și el în ultimele minute ale FP1.

Prăbușirile au continuat: Jonathan Rea (Yamaha) a zburat în virajul 9 și a lovit puternic asfaltul. Alex Lowes, fost coechipier la Kawasaki, a pierdut controlul motocicletei în virajul 6. În timpul frânării în virajul 6, roata din față a Kawasaki-ului a cedat brusc. În ultimul minut, fratele Sam Lowes (Marc VDS Ducati) s-a alăturat listei victimelor accidentului.

BMW, Ducati, Kawasaki, Honda și Yamaha au fost reprezentate în top 5

Deși condițiile au fost dificile, în faza finală au fost înregistrați cei mai buni timpi din sector. Steagurile galbene au dus la anularea multor timpi de tur. Cel mai bun timp al lui Toprak Razgatlioglu nu a putut fi bătut. Liderul campionatului mondial a terminat FP1 în P1 cu turul său de 1:52.344.

Danilo Petrucci (Barni-Ducati) a urcat pe poziția a doua în faza finală. „Petrux” s-a apropiat la 0,306 secunde de timpul lui Razgatlioglu. Alex Lowes a completat primele trei poziții, în timp ce Tarran Mackenzie (MIE-Honda) a avut o prestație puternică și s-a clasat în P4. Jonathan Rea a terminat în P5, în ciuda unei căzături. Acest lucru a însemnat că toți cei cinci producători au fost reprezentați în top 5.

Campionul mondial Alvaro Bautista a parcurs 16 tururi și a fost unul dintre cei mai ocupați piloți. Spaniolul s-a clasat pe locul P6, la 0,903 secunde în spatele liderului. Coechipierul său Nicolo Bulega a coborât în P7. Andrea Locatelli, Michael Rinaldi și Xavi Vierge (Honda) au completat top 10.

Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) nu a reușit să treacă de P22 pe o pistă umedă. Germanul a avut o întârziere de 4,638 secunde. Dominique Aegerter (GRT-Yamaha) și-a sărbătorit revenirea la Estoril și a terminat FP1 pe poziția 23.