Home Moto WSBK WSBK Donington (Cursa 1): Razgatlioglu încrezător, revenire puternică Bautista!

WSBK Donington (Cursa 1): Razgatlioglu încrezător, revenire puternică Bautista!

Vizualizări: 6688

Toprak Razgatlioglu câștigă prima cursă din Campionatul Mondial de Superbike la Donington – Scott Redding se retrage cu un defect – Alex Lowes și Alvaro Bautista în top 3

Toprak Razgatlioglu, pilotul BMW Works, și-a asigurat victoria în prima cursă a Campionatului Mondial de Superbike la Donington (Marea Britanie). Sâmbătă după-amiază, Razgatlioglu a condus spre o victorie de necontestat la start/finish (la rezultatul cursei). În spatele său, a existat o luptă acerbă pentru pozițiile de pe podium. Pilotul Kawasaki Alex Lowes a trecut linia de sosire pe poziția a doua. Campionul mondial Alvaro Bautista (Ducati) a luptat pentru a ajunge pe poziția a treia de pe a patra linie a grilei.

Razgatlioglu

Toprak Razgatlioglu a stabilit ritmul în Superpole sâmbătă dimineața. Cu un tur de 1:24.629, turcul a preluat conducerea cu încredere. Prima linie a grilei a fost completată de Nicolo Bulega (Ducati) și Scott Redding (Bonovo-BMW). Campionul mondial Alvaro Bautista (Ducati) a început prima cursă doar de pe poziția a unsprezecea, de pe rândul patru, deoarece cel mai rapid tur al său din Superpole a fost anulat.

Piloții nu s-au pus de acord asupra alegerii pneurilor. Cei din prima linie a grilei au optat toți pentru compoziția mai dură SC0. Alvaro Bautista a folosit pneul mai moale SCX și și-a asumat astfel un anumit risc. Spaniolul avea să fie răsplătit pentru alegerea curajoasă a pneului.

Duo-ul BMW a preluat conducerea la start

Toprak Razgatlioglu a preluat conducerea la start. Scott Redding a trecut pe poziția a doua. Andrea Locatelli a urcat de pe linia a treia pe poziția a patra și a trecut de Nicolo Bulega în virajul 4 pentru a ocupa poziția a treia. Alvaro Bautista a recuperat două poziții și a ieșit din primul tur pe poziția a noua.

Tarran Mackenzie (MIE-Honda) a fost prima victimă a accidentului din cursă. Ca urmare, fostul campion BSB a trebuit să fie transportat la centrul medical. În turul doi, Xavi Vierge, pilotul Honda Works, a căzut în ultimul viraj, dar nu a fost rănit.

După doar două tururi, Toprak Razgatlioglu a reușit să se îndepărteze de urmăritorii săi. El a stabilit un nou record al cursei cu un tur de 1:25.786. În spatele său, Scott Redding, Nicolo Bulega, Andrea Locatelli și Alex Lowes se luptau pentru poziția a doua. Alvaro Bautista a recuperat câteva poziții și era pe locul șase.

Scott Redding trebuie să vireze de două ori spre ieșirea de urgență

În turul cinci, Scott Redding a fost atacat de Nicolo Bulega și și-a redresat BMW-ul în chicane. Britanicul a trecut prin ieșirea de urgență și a pierdut o poziție. Incidentul a fost investigat de organizatori.

La scurt timp după acest moment, Sam Lowes (Marc VDS Ducati) a fost trimis în pietriș de Remy Gardner (GRT Yamaha) în virajul 4. Lowes a continuat cursa, dar a ieșit din zona punctelor ca urmare a manevrei.

Toprak Razgatlioglu a fost singuratic în frunte, conducând cu aproximativ șase secunde la jumătatea cursei. Nicolo Bulega, Scott Redding și Alex Lowes au format un grup de trei. Andrea Locatelli a abandonat și a fost pus sub presiune de Alvaro Bautista. Jonathan Rea (Yamaha) a stabilit timpi buni și a ocupat poziția a șaptea, în fața lui Danilo Petrucci (Barni-Ducati).

La începutul celei de-a doua jumătăți a cursei, lui Scott Redding i-a fost tot mai greu să țină pasul cu Nicolo Bulega. Alex Lowes a accentuat presiunea din spate, trecând în ultimul viraj după ce Redding a ieșit ușor din linie. La scurt timp după aceea, Andrea Locatelli a pierdut poziția a cincea în favoarea lui Alvaro Bautista.

Ritmul lui Nicolo Bulega a încetinit la începutul ultimei treimi a cursei. Alex Lowes a fost mult mai rapid și l-a depășit în acul de păr. Pilotul Kawasaki se îndrepta spre locul doi. În jurul locului trei s-a format un nou grup de trei, în care Nicolo Bulega, Scott Redding și Alvaro Bautista au luptat și ei pentru ultimul loc pe podium.

Cu șase tururi înainte de finalul cursei, Scott Redding a fost nevoit să folosească din nou ieșirea de urgență după ce Alvaro Bautista a intrat pe interior pe lângă BMW-ul cu numărul 45. Ca urmare, Redding a alunecat înapoi pe poziția a cincea.

Defect tehnic: Scott Redding iese din cursă

Cu cinci tururi înainte de finalul cursei, Scott Redding a ieșit în decor. Se pare că a existat o problemă tehnică la BMW M1000RR. Redding a rămas astfel nerecompensat. Cele două Ducatis de uzină s-au luptat pentru poziția a treia.

Cu patru tururi înainte de finalul cursei, Alvaro Bautista s-a aliniat alături de coechipierul său Nicolo Bulega, care, la fel ca Scott Redding înaintea sa, a trebuit să treacă prin ieșirea de urgență a șicanei. Nu au existat surprize în frunte în ultimele tururi.

Unsprezece secunde avans: Toprak Razgatlioglu în liga lui

Toprak Razgatlioglu a trecut linia de sosire după 23 de tururi cu un avans de 11,4 secunde. Locul al doilea i-a revenit lui Alex Loews. Alvaro Bautista a completat podiumul. În ultimul tur, Razgatlioglu a înscenat o scenă cu doi polițiști care i-au dat o amendă de penalizare. O aluzie la sancțiunea pentru stoppie la finiș la Misano?

Nicolo Bulega a trecut în cele din urmă linia de sosire în poziția a patra. Jonathan Rea a fost cel mai bun pilot Yamaha pe locul cinci. Coechipierul său Andrea Locatelli a completat primele șase poziții. Italianul s-a impus într-un duel dur cu Danilo Petrucci.

Performanță puternică: Dominique Aegerter în top 8

Dominique Aegerter (GRT Yamaha) a terminat cursa de sâmbătă pe poziția a opta. Michael van der Mark a fost al doilea cel mai bun pilot BMW, pe locul nouă. Remy Gardner a completat top 10.

Andrea Iannone (GoEleven-Ducati) a avut o sâmbătă dezamăgitoare și a terminat pe locul unsprezece. Punctele finale au revenit lui Axel Bassani (Kawasaki), Iker Lecuona (Honda), Garrett Gerloff (Bonovo-BMW) și Michael Rinaldi (Motocorsa-Ducati).

Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) a terminat pe locul 18, în afara punctelor. După 23 de tururi, germanul era în urmă cu 45 de secunde.

Cursa Superpole și a doua cursă principală vor urma duminică la Campionatul Mondial Superbike de la Donington.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial MotoGP pot fi găsite AICI.
Photocredit: MotoGP - SBK Fans Romania