Home Moto WSBK WSBK Portimao (Cursa 2): Razgatlioglu are doar 0.035 s avans față de...

WSBK Portimao (Cursa 2): Razgatlioglu are doar 0.035 s avans față de Bulega, Bautista cade!

Vizualizări: 3281

Pilotul BMW Toprak Razgatlioglu trebuie să lupte din greu pentru a 13-a sa victorie consecutivă în WSBK – Alvaro Bautista cade în lupta pentru victorie în Campionatul Mondial de Superbike la Portimao

Toprak Razgatlioglu, pilotul BMW Works, și-a asigurat victoria în cea de-a doua cursă principală a Campionatului Mondial de Superbike de la Portimao (Portugalia). În drumul spre a 13-a victorie consecutivă în WSBK, Razgatlioglu a trebuit să se impună în fața celor două Ducatis de uzină și a obținut a patra triplă consecutivă, în ciuda unui carenaj deteriorat.

Pilotul echipei Ducati Alvaro Bautista a avut o șansă bună la victorie, dar a căzut în duelul cu Razgatlioglu. Coechipierul său de la Ducati, Nicolo Bulega, nu a reușit să găsească o cale de depășire, dar a fost la doar 0,035 secunde în urma sa la steagul carouri. Alex Lowes a adus un nou podium pentru Kawasaki.

Victoria din cursa de sprint de după-amiază i-a oferit lui Toprak Razgatlioglu nu doar douăsprezece puncte, ci și pole position-ul pentru ultima cursă a weekendului. Danilo Petrucci (Barni-Ducati) și Alex Lowes (Kawasaki) au completat prima linie a grilei. Cele două Ducatis de uzină ale lui Nicolo Bulega și Alvaro Bautista au ocupat doar locurile cinci și șase pe grilă.

Toți piloții au folosit noul compus SC0 pe pneul spate. Majoritatea piloților au optat pentru compoziția moale SC1 în față. Ca și sâmbătă, în cursa 1, doar piloții BMW Toprak Razgatlioglu, Michael van der Mark și Scott Redding au optat pentru compusul mai dur SC2. Un vânt puternic din față a suflat pe ultima linie dreaptă. Ca urmare, efectul de purtătoare a crescut.

Razgatlioglu

Multe schimbări de lider în primele tururi ale cursei

Danilo Petrucci a câștigat sprintul la primul viraj, dar Toprak Razgatlioglu a lansat un atac în virajul 3 și a preluat conducerea. Petrucci a mai pierdut poziții în fața lui Alex Lowes și Michael van der Mark în următoarele viraje.

Alvaro Bautista a pierdut din nou câteva poziții la start și era doar în P8 în primul tur. Câștigătorul startului a fost Andrea Iannone (GoEleven-Ducati), care a trecut de la P9 la P6. Bautista a luptat pas cu pas pentru a ajunge în față și a ținut pasul cu grupul fruntaș.

În turul doi, Razgatlioglu a făcut o mică greșeală și a ieșit în decor în virajul 5. Lowes a profitat de ușa deschisă și a preluat conducerea. Van der Mark a profitat de pe urma coechipierului său Razgatlioglu și a lui Lowes și a preluat conducerea la începutul turului al treilea. Razgatlioglu a mai pierdut o poziție în fața lui Bulega în turul trei și era doar al patrulea. Dar Bulega nu a putut rămâne mult timp în fața lui Razgatlioglu.

Contact cu Alex Lowes: Toprak Razgatlioglu pierde o aripă

Un tur mai târziu, Lowes a revenit în frunte. Van der Mark a avut probleme în a ține pasul cu liderul Kawasaki. Razgatlioglu și-a dat seama că Lowes se îndepărtează și l-a depășit din nou pe Van der Mark.

La începutul celui de-al șaselea tur, Razgatlioglu a reușit să revină la o distanță frapantă de Lowes și s-a apropiat de Kawasaki pe linia dreaptă. Acest lucru a dus la un contact care a rupt o aripă a BMW-ului.

Bautista a preluat conducerea în virajul 3, dar a pierdut-o două viraje mai târziu în favoarea lui Razgatlioglu. “M-a depășit în virajul 5 și a trebuit să ia o linie largă. Am încercat să îi tai linia și am pierdut prima poziție. A fost un adevărat păcat pentru că performanța a fost foarte bună”, a regretat Bautista.

După căzătura lui Bautista, Razgatlioglu a trebuit să se lupte cu al doilea Ducati Works. Nicolo Bulega a fost la mică distanță, dar nu a reușit să lanseze un atac. Razgatlioglu a sărbătorit astfel a 13-a sa victorie consecutivă. Pilotul turc a egalat sâmbătă recordul precedent de unsprezece victorii prin câștigarea primei curse.

Totuși, acest lucru nu l-a împiedicat pe pilotul turc să se mențină la conducere. Cu toate acestea, Lowes a ținut pasul și a fost aproape de BMW-ul din frunte. Cu toate acestea, Lowes a judecat greșit la frânare în virajul 3 și nu a reușit să țină linia.

Alvaro Bautista trece pe poziția a doua

Acesta a deschis un decalaj de 0,7 secunde față de Razgatlioglu. Bautista a rulat direct în spatele lui Lowes și a preluat poziția a doua la începutul celui de-al optulea tur. S-a ajuns la un duel între rivalii din campionatul mondial din sezonul 2023.

Razgatlioglu a reușit un avans de 1,1 secunde la jumătatea cursei. Lowes a pierdut poziția a treia în favoarea lui Bulega. Cursa se calmase oarecum în față. Marea întrebare era care pilot va avea cele mai bune pneuri în ultima treime a cursei.

Dramă în virajul 5: Alvaro Bautista a căzut în duelul cu Toprak Razgatlioglu

Avansul lui Razgatlioglu s-a micșorat semnificativ după 12 tururi. Bautista se apropia în pași mari de BMW-ul cu numărul 54. Cu șase tururi înainte de finalul cursei, Bautista era la mică distanță. Coechipierul său de la Ducati, Bulega, care se distanțase de Lowes, s-a apropiat din spate.

Cu cinci tururi înainte de finalul cursei, Bautista a ajuns lângă Razgatlioglu pe ultima linie dreaptă, dar Razgatlioglu a reușit să treacă din nou în față când a frânat în virajul 1. Bautista a lansat următorul atac în virajul 3. Duelul s-a încheiat în virajul 5 cu o căzătură a lui Bautista. Roata din față a Ducati-ului a cedat la frânare. Bautista a continuat cursa, dar a terminat în afara punctelor.

Confruntare între Toprak Razgatlioglu și Nicolo Bulega

Dar cursa nu se terminase încă. Următorul pilot Ducati, Bulega, a încercat să preia conducerea. Razgatlioglu a luptat din greu, iar Bulega a căutat oportunități de depășire. La începutul ultimului tur, Razgatlioglu avea un avans de doar 0,044 secunde.

Cursa a fost decisă de 0,035 secunde. Razgatlioglu a sărbătorit a 13-a sa victorie consecutivă. Pilotul turc și-a continuat astfel seria impresionantă de victorii, pe care a început-o la a doua cursă WSBK din Assen, în aprilie.

Bulega și-a consolidat poziția a doua în clasamentul piloților cu locul doi. Bautista a terminat cursa în P19, în afara punctelor, și a mai pierdut puncte în fața coechipierului său. Locul doi în campionat se îndepărtează din ce în ce mai mult pentru Bautista.

Kawasaki din nou pe podium: Alex Lowes pe locul trei

Alex Lowes a moștenit un podium datorită greșelii lui Bautista și a obținut o mulțime de puncte pentru campionat. Andrea Iannone a încheiat un weekend mixt cu un loc patru, devenind cel mai bun pilot independent. Colegul de marcă Ducati, Danilo Petrucci, a completat top cinci.

Jonathan Rea a luptat pentru a obține un rezultat în top șase și a fost cel mai bun pilot Yamaha. În faza finală, Rea s-a impus la limită în fața BMW-ului de uzină al lui Michael van der Mark. Garrett Gerloff (Bonovo-BMW) a luptat pentru a ajunge pe locul opt după ce a ieșit din zona punctelor la începutul cursei.

Tendință ascendentă la Honda: Xavi Vierge termină pe locul nouă

Xavi Vierge a fost cel mai bun pilot Honda în locul nouă. Coechipierul său Iker Lecuona a terminat în P13. Dominique Aegerter (GRT Yamaha) a încheiat weekendul de la Portimao cu un rezultat în top 10 și a fost din nou mai rapid decât coechipierul său Remy Gardner, care a terminat în P12. Pilotul uzinei Yamaha Andrea Locatelli a avut o nouă prestație dezamăgitoare și a terminat pe locul 11.

Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) a ratat punctele și a terminat P21. Öttl nu a reușit să obțină niciun punct la Portimao.

Razgatlioglu are un avans autoritar în campionat, cu 365 de puncte, după a patra triplă victorie consecutivă. Bulega este primul în urmărire, la 92 de puncte în urmă. Bautista, campionul în exercițiu, se află deja la 142 de puncte în urmă și, prin urmare, are doar șanse teoretice de a câștiga al treilea titlu consecutiv. Spaniolul are un avans de numai zece puncte față de Alex Lowes, care se apropie cu greu de primele trei locuri (a se vedea clasamentul Campionatului Mondial de Superbike).

Sezonul WSBK 2024 va continua la Magny-Cours (Franța) la începutul lunii septembrie.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial MotoGP pot fi găsite AICI.
Photocredit: MotoGP - SBK Fans Romania