Home Moto WSBK WSBK Most (Sprint): Razgatlioglu câștigă, Bautista se prăbușește în duelul cu Bulega!

Vizualizări: 2668

Toprak Razgatlioglu câștigă cursa Superpole la Campionatul Mondial de Superbike de la Most – Doi piloți de la fabrica Ducati se ciocnesc în virajul 1 – Sam Lowes în centrul medical

Toprak Razgatlioglu, pilotul BMW Works, a câștigat cursa Superpole din cadrul Campionatului Mondial de Superbike de la Most (Republica Cehă). Cu succesul său în sprintul de duminică dimineață, Razgatlioglu și-a asigurat a noua victorie consecutivă. Aceasta a fost a 50-a victorie a lui Razgatlioglu în cursa WSBK. Acțiunea din spatele turcului a fost dramatică. Duelul dintre cele două Ducatis de uzină s-a încheiat cu un accident al lui Alvaro Bautista.

Razgatlioglu

Toprak Razgatlioglu, Andrea Iannone (GoEleven-Ducati) și Alex Lowes (Kawasaki) au format prima linie a grilei în sprint. Campionul mondial Alvaro Bautista a fost al șaptelea pe a treia linie.

Toți piloții au început cursa pe compoziția SC0 a pneului spate. Dintre piloții de top, doar Iannone a folosit anvelopa față dură SC2. Restul au rulat pe pneurile de compoziție SC1.

Razgatlioglu a câștigat sprintul la primul viraj. Iannone a fost perdantul startului. Italianul a pierdut multe poziții. Cele două Ducatis de uzină au plecat mult mai bine. Bulega a urcat pe poziția a doua, iar coechipierul său Bautista a luat cu asalt poziția a treia.

Duo-ul Ducati îl surprinde pe Toprak Razgatlioglu în primul tur

În virajul 15, Bulega s-a strecurat pe lângă Razgatlioglu. La scurt timp, Razgatlioglu a mai pierdut o poziție în fața lui Bautista și a ieșit din primul tur doar pe locul trei. Dominique Aegerter (GRT Yamaha) a căzut în virajul 10, dar a reușit să continue cursa. El avea să treacă linia de sosire pe locul 18.

La începutul turului trei, Razgatlioglu l-a depășit pe Bautista în virajul 1 și l-a atacat pe Bulega în același tur. În penultimul viraj, Razgatlioglu a trecut de Bautista, dar Bulega a contraatacat. Razgatlioglu s-a impus în cele din urmă în virajul 1.

Moment înfricoșător în virajul 1: Sam Lowes și Scott Redding se ciocnesc

A fost o scenă delicată în virajul 1. La capătul liniei drepte, Sam Lowes (Marc VDS Ducati) a pierdut controlul Panigale V4R-ului său și a zburat în zona de degajare.

El l-a ratat de puțin pe Scott Redding (Bonovo-BMW), care a căzut fără să intre în contact. Lowes a zăcut amețit în pietriș și a trebuit să fie transportat la centrul medical. Conform primelor declarații ale fratelui Alex Lowes la Parc Ferme, Sam Lowes și-a rupt clavicula.

Bautista a făcut o greșeală în acul de păr cu puțin timp înainte de jumătatea cursei. Alex Lowes a profitat de decalaj și a trecut pe lângă el, dar Bautista a contraatacat foarte decisiv și și-a păstrat poziția a treia. În frunte, Razgatlioglu a reușit să treacă ușor de Bulega.

Duelul dintre cele două Ducatis de uzină a luat amploare în ultimul tur

Cu trei tururi înainte de finalul cursei, Razgatlioglu conducea cu aproximativ o secundă. În spatele său, s-a dezvoltat un duel între cele două Ducatis de uzină. Ales Lowes a rulat singur pe poziția a patra. Remy Gardner (GRT-Yamaha), Danilo Petrucci (Barni-Ducati) și Andrea Iannone (GoEleven-Ducati) s-au luptat pentru poziția a cincea.

Cu două tururi înainte de finalul cursei, Bautista era la mică distanță de Bulega. Duelul dintre cele două Ducatis de uzină s-a încheiat dramatic: ambii și-au judecat greșit pozițiile la începutul ultimului tur în virajul 1, Bulega a intrat în pietriș, iar Bautista a căzut.

Victoria lui Razgatlioglu nu a fost periclitată. Bulega a salvat locul doi. Alex Lowes a moștenit locul al treilea și i-a oferit lui Kawasaki încă un rezultat în top trei. Bautista a terminat ultimul și, prin urmare, trebuie să înceapă cursa finală de la P10 (la grila de start pentru cursa 2).

BMW, Ducati, Kawasaki și Yamaha în top 5

Locul patru i-a revenit lui Danilo Petrucci, care a fost primul finalist al câștigătorului seriei, Razgatlioglu, în prima cursă de sâmbătă (vezi reacția emoțională a lui Petrucci după P2 în cursa de sâmbătă). Remy Gardner a adus Yamaha în top 5.

Andrea Locatelli (Yamaha) a terminat pe poziția a șasea. Andrea Iannone s-a clasat pe locul șapte. Punctele finale le-au revenit lui Jonathan Rea (Yamaha) și Michael van der Mark (BMW). Rea a terminat în spatele lui Van der Mark, dar pilotul BMW l-a depășit sub steaguri galbene și a trebuit să coboare o poziție.

Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) a terminat cursa Superpole pe locul 17, la 19,1 secunde în spatele liderului.

A doua cursă principală a Campionatului Mondial de Superbike din Most va începe la ora 14:00.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial MotoGP pot fi găsite AICI.
Sursa: GP24 Media
Photocredit: MotoGP - SBK Fans Romania
Sponsor: TricouMania