Home F1 Sergio Perez: Coliziunea cu Piastri a distrus monopostul și cursa

Sergio Perez: Coliziunea cu Piastri a distrus monopostul și cursa

Vizualizări: 2631

Motivul pentru care Sergio Perez, pilotul Red Bull, a pierdut practic cursa de Formula 1 din Austria după doar patru viraje și consecințele acesteia

Un McLaren și un Red Bull se intersectează în virajul 4, dar nici Oscar Piastri și nici Sergio Perez nu pot râde de întâlnirea din primul tur: În duelul pentru poziția a șasea în Marele Premiu al Austriei din 2024 de pe Red Bull Ring de lângă Spielberg, s-au apropiat atât de mult încât s-au ciocnit unul de celălalt. Piastri a avut parte de cel mai mic dintre cele două rele cu o ieșire în pietriș.

Perez

Deși Perez s-a impus în această scenă și a revenit din primul tur pe locul șase, mașina sa Red Bull RB20 a fost vizibil avariată: “Contactul a lăsat o gaură destul de mare în aripa sa laterală”, spune șeful echipei, Christian Horner.

Și aceasta nu este o afirmație modestă, după cum o dovedesc imaginile de pe marginea pistei. Și Perez însuși a împărtășit ulterior imagini pe social media, în care deteriorarea este, de asemenea, vizibilă în mod impresionant. Combinate cu comentariul: “Nu am putut face prea multe în cursă …”

Acesta este și punctul de vedere al lui Horner, care vorbește despre o “cursă dificilă” pentru Perez. Gaura din lateralul stâng “a încetinit destul de mult RB20” și l-a costat în special viteza maximă. “Acesta este motivul pentru care a avut astfel de probleme pe liniile drepte. Și având în vedere aceste daune, este dificil să evaluăm cursa lui Checo”, spune Horner.

Efectele incidentului Piastri

Horner spune că îi este la fel de dificil să estimeze amploarea pagubelor. El nu poate da “nicio cifră exactă”. “Tot ce știu este că a fost o gaură mare și asta l-a costat mult timp. Ai putut vedea asta din date”.

Helmut Marko, șeful sportiv al Red Bull, nu a avut alte detalii de comunicat într-o primă reacție pe ServusTV. Perez “a pierdut destul de mult downforce” după contact și “a avut subvirare pentru întreaga cursă”, a spus Marko.

De ce Perez nu s-a oprit

Totuși, renunțarea nu a fost o opțiune pentru Perez și echipă. “Știam că nu putem face nimic în privința asta”, spune Marko. “Ne-am spus: “Fă ce e mai bun din asta”. Și asta s-a întâmplat în aceste circumstanțe.”

Asta a însemnat locul șapte după 71 de tururi de cursă, la 54,6 secunde în spatele liderului, la doar 0,584 secunde în spatele pilotului Haas Nico Hülkenberg, pe locul șase. Piastri, la rândul său, a terminat Marele Premiu pe locul doi, în spatele lui George Russell de la Mercedes – și este supărat de cele 1,9 secunde care au lipsit pentru victorie.