Home Moto MotoGP Jorge Martin nu regretă victoria ratată: “Am dat tot ce am avut...

Jorge Martin nu regretă victoria ratată: “Am dat tot ce am avut mai bun”

Vizualizări: 2072

MotoGP- Jorge Martin, pilotul echipei Pramac Ducati, conduce (din nou) în clasamentul general MotoGP la jumătatea sezonului 2024 – Enea Bastianini nu se poate măsura cu el la Silverstone

După amarul accident suferit în timp ce conducea în ultimele etape ale Marelui Premiu al Germaniei de la Sachsenring, Jorge Martin a venit la Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone din acest weekend la zece puncte în spatele lui Francesco Bagnaia.

Cu P2 în sprint în spatele lui Enea Bastianini și un alt P2 în Marele Premiu, tot în spatele lui Bastianini, Martin a reușit să transforme deficitul de zece puncte într-un avans de trei puncte (clasamentul general MotoGP 2024).

MotoGP

Acest lucru se datorează faptului că “Pecco” Bagnaia a avut un accident sâmbătă și a terminat al treilea duminică. Aceasta înseamnă că campionul în exercițiu, dar Martin, este cel care va aborda a doua jumătate a sezonului calendaristic MotoGP 2024 ca lider al clasamentului. Martin și-a recăpătat astfel poziția de lider în clasament, pe care o deținea deja după alte șapte weekenduri de curse din acest sezon.

La Silverstone, în special duminică, se părea că Martin ar putea câștiga cursa. Cu toate acestea, cu o greșeală în virajul 3 în penultimul tur, el i-a oferit involuntar lui Bastianini conducerea și astfel a doua sa victorie din weekend.

“Am vrut să fac o cursă inteligentă”, spune Martin. “Când Enea s-a apropiat în faza finală, am vrut să mă țin departe, dar nu a fost posibil. Ritmul a fost extrem de ridicat. El a fost la un alt nivel astăzi”.

Martin a recâștigat șefia campionatului mondial. Cu toate acestea, el nu a câștigat pe circuit nici sâmbătă, nici duminică. Și astfel, privind spre prima cursă din a doua jumătate a sezonului, Marele Premiu al Austriei de la Spielberg, peste două săptămâni, el spune: “Să sperăm că putem lovi din nou în Austria.”

Spre deosebire de duminica de la Sachsenring, Martin a rămas în șa în duminica de la Silverstone. “Am făcut tot ce am putut și cel mai bun lucru astăzi a fost locul doi. Dacă cineva mă bate pentru că este mai puternic, atunci nu pot controla asta”, a spus el, aducându-i un omagiu lui Enea Bastianini.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial MotoGP pot fi găsite AICI.
Photocredit: MotoGP - SBK Fans Romania