Home Moto MotoGP MotoGP FP2 Misano : Bagnaia cel mai rapid în fața lui Marc...

MotoGP FP2 Misano : Bagnaia cel mai rapid în fața lui Marc Marquez și Martin

Vizualizări: 2484

FP2: Francesco Bagnaia preia conducerea în antrenamentele de vineri – Pedro Acosta cel mai bun pilot KTM – Fabio Quartararo se califică din nou direct în Q2

Ducati a ocupat primele cinci locuri în sesiunea decisivă de antrenamente de vineri de la Marele Premiu San Marino de pe circuitul mondial Misano Marco Simoncelli. Campionul mondial Francesco Bagnaia a sfidat durerea și a condus clasamentul chiar în fața lui Marc Marquez (Gresini) și a câștigătorului de anul trecut, Jorge Martin (Pramac).

FP2

Ziua minunată de sfârșit de vară a continuat după-amiază, cu temperaturi exterioare de aproximativ 30 de grade Celsius. Pentru turele lungi, majoritatea piloților au optat pentru pneurile Michelin medium în față și în spate, care vor fi probabil cea mai bună alegere pentru cele două curse.

Yamaha lui Fabio Quartararo a avut parte de o situație curioasă în primele minute. Elementul drept de ghidare a aerului de pe brațul oscilant spate s-a desprins și a ieșit în afară aproape în unghi drept. În cele din urmă, piesa s-a rupt complet.

Câștigătorul de la Aragon, Marc Marquez (Gresini-Ducati) și Pedro Acosta (Tech3-GasGas) au fost printre puținii piloți care au lucrat în ritm de cursă cu pneul spate moale. Bagnaia a arătat, de asemenea, o consistență puternică pe traseul lung cu pneul spate mediu.

Medicul MotoGP Angel Charte a fost prezent la boxele Ducati pentru a monitoriza durerile de umăr și gât ale campionului mondial în urma accidentului de la Aragon. Nu au putut fi observate dezavantaje semnificative pe pistă sau pe cronometru.

Înainte de efectuarea încercărilor de calificare în faza finală, Acosta, Marc Marquez, Bagnaia și Martin erau în fruntea clasamentului. Aceștia au reușit să stabilească cei mai buni timpi cu setările de cursă.

Timpii au fost puternici, întrucât fruntașii erau la patru zecimi de secundă sub cel mai rapid tur de cursă din urmă cu douăsprezece luni. În cele din urmă, încercările de calificare au fost decisive, deoarece o poziție în Q2 poate fi jumătate din lupta pentru cele două curse.

Cu toate acestea, nimeni nu s-a apropiat de recordul de pole de anul trecut (1:30,390 minute). Cu zece minute înainte de finalul antrenamentelor, KTM-ul roșu al lui Acosta a ajuns în pietriș în virajul 8. Bobocul nu a fost rănit în accident. El și-a adus motocicleta înapoi la boxe.

Martin a condus clasamentul după primele încercări, dar ultimele minute au decis ordinea. Cu două minute înainte de expirarea timpului, Aleix Espargaro (Aprilia) a provocat un scurt steag galben după un accident între virajele 1 și 2.

Atacul final al lui Marc Marquez

Cu puțin timp înainte de căzătura lui Espargaro, Bagnaia stabilise cel mai bun timp cu 1:30.685 minute. Dar în ultimul tur, Marc Marquez și Martin au stabilit cele mai bune timpi personali pe sector. Marc Marquez s-a îmbunătățit în cele din urmă până pe locul al doilea.

Martin nu s-a îmbunătățit și a terminat ziua de vineri pe locul al treilea. Ducati a dominat pe teren propriu și a ocupat primele cinci locuri. Martin a fost urmat de cei doi eroi locali Franco Morbidelli (Pramac) și Enea Bastianini.

Acosta a fost cel mai bun reprezentant KTM pe locul șase. Marco Bezzecchi (VR46-Ducati) a terminat al șaptelea în top 10 în fața publicului de acasă, în timp ce cel mai bun Aprilia a fost Maverick Vinales pe locul al optulea.

Quartararo a terminat al nouălea, prima calificare directă în Q2 de la cursa sa de acasă de la Le Mans din mai anul trecut. Ultimul loc în Q2 i-a revenit lui Jack Miller. Coechipierul său de la KTM, Brad Binder, a ratat la limită locul al unsprezecelea.

Cel mai bun reprezentant Honda a fost Johann Zarco (LCR) pe locul 15, la 1,050 secunde în spatele liderului. Ștefan Bradl (Honda), care a pornit cu un wildcard, a fost la trei secunde în urmă și a terminat pe ultimul loc.

Joan Mir a lipsit și el de la sesiunea de după-amiază pentru că nu s-a simțit bine din cauza unei viroze stomacale. Se va decide mâine dacă va putea urca pe Honda sâmbătă.

Calificările încep sâmbătă la ora 11:50. Sprintul de 13 ture va începe la ora 16:00.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial MotoGP pot fi găsite AICI.
Photocredit: MotoGP - SBK Fans Romania