Home F1 F1 Bahrain: Leclerc îl devansează pe Verstappen în pole position cu 0,123...

F1 Bahrain: Leclerc îl devansează pe Verstappen în pole position cu 0,123 sec.

Vizualizări: 15713

Charles Leclerc, de la Ferrari, l-a devansat cu 0,123 de secunde pe pilotul Max Verstappen, de la Red Bull, pentru a obține pole position-ul în deschiderea sezonului 2022 al Formulei 1, în Bahrain.

Carlos Sainz Jr s-a calificat al treilea, iar piloții Mercedes Lewis Hamilton și George Russell au terminat pe locurile cinci și nouă. După primele rulări în Q3, Carlos Sainz a fost cel care a condus cu 0,044s în fața lui Charles Leclerc, Max Verstappen, care a fost cel mai bun în Q2, s-a confruntat cu un deficit de 0,056s și s-a plâns că primul său tur de ieșire în ultimul segment al sesiunii a fost prea lent, ceea ce l-a costat temperatura pneurilor. La ultimele zbaterile, Leclerc a condus trio-ul și a înregistrat cel mai bun timp în sectorul de mijloc al pistei, în drumul său spre un 1m30,558s.

Leclerc

Carlos Sainz a reușit doar un record personal în ultimul sector, ceea ce a însemnat că s-a clasat la 0,129s în spatele coechipierului său, iar Max Verstappen a fost ultimul care a trecut linia de sosire. El a fost cel mai rapid în primul sector, dar a pierdut timp pe măsură ce turul se scurgea și, în cele din urmă, a ratat repetarea pole position-ului de la ridicarea cortinei din 2021, în același loc. Sergio Perez a făcut ca Red Bull Racing să aibă un 2-4, iar Lewis Hamilton a condus echipa Mercedes AMG F1 în fața fostului său coechipier Valtteri Bottas, care a ocupat locul șase la această primă apariție pentru Alfa Romeo F1.

Kevin Magnussen a început excelent revenirea sa în F1, cu locul șapte pentru Haas, deși a trebuit să se confrunte cu o problemă la sistemul hidraulic al servodirecției la finalul Q2, danezul oprindu-se în primul viraj după ce a trecut pe linia de sosire o singură cursă la finalul Q3. Fernando Alonso a ocupat locul opt pentru Alpine F1, cu Russell al nouălea după ce a pierdut o bucată de timp în primul viraj în ultima sa cursă din Q3, iar Pierre Gasly a terminat pe locul 10 pentru AlphaTauri.

Sergio Perez a făcut ca Red Bull Racing să obțină un loc doi și un loc patru, iar Lewis Hamilton a condus la echipa Mercedes AMG F1 în fața fostului său coechipier Valtteri Bottas, care a ocupat locul șase la această primă apariție pentru Alfa Romeo F1. Kevin Magnussen a început excelent revenirea sa în F1, cu locul șapte pentru echipa Haas F1, deși a trebuit să se confrunte cu o problemă la sistemul hidraulic al servodirecției la finalul Q2, danezul oprindu-se în primul viraj după ce a trecut pe linia de sosire o singură cursă la finalul Q3.

Fernando Alonso a ocupat locul opt pentru echipei Alpine F1, cu George Russell al nouălea după ce a pierdut o bucată de timp în primul viraj în ultima sa cursă din Q3, iar Pierre Gasly a terminat pe locul 10 pentru AlphaTauri. Îmbunătățirea sa de ultimă oră de la finalul Q2 l-a eliminat pe Esteban Ocon în celălalt Alpine F1, Mick Schumacher înregistrând cel mai bun rezultat al său în calificările F1, al 12-lea pentru echipa Haas F1.

Lando Norris a fost eliminat în Q2 pe locul 13 pentru echipa McLaren F1, raportând la întoarcerea la boxe că a fost „cel mai bun rezultat pe care l-am putut obține astăzi”. Alex Albon a reușit să treacă de Q1 în prima sa calificare pentru Williams Racing și apoi a aplicat o contra-strategie în Q2 – ieșind mai devreme pentru a proba singur pista și apoi făcând același lucru pentru ultima sa cursă, când restul și-au făcut ultimele pregătiri pentru finalul segmentului de mijloc.

Efortul lui Alex Albon l-ar fi făcut să termine pe locul 15, dar câteva minute mai târziu, Guanyu Zhou de la Alfa Romeo F1 a pierdut cel mai bun timp – 1m32.387s față de 1m32.664 pe care îl stabilise Alex Albon – pentru că a depășit limitele pistei în virajul 5, curba rapidă la stânga care precede virajele înclinate la dreapta și la stânga care duc la acul de păr din sectorul central al circuitul Sakhir.

În Q1, recordul personal din ultimul tur al lui Yuki Tsunoda nu l-a putut duce pe cel de-al doilea pilot AlphaTauri mai sus de locul 16, în timp ce Nico Hulkenberg, înlocuitorul temporar al lui Sebastian Vettel, a fost plasat în spatele lui, pe locul 17. Ultimul efort al lui Nico Hulkenberg l-a devansat pe Daniel Ricciardo de la echipa McLaren F1, care a ratat toate testele de pre-sezon din Bahrain după ce a contractat COVID-19, și pe Lance Stroll, aflat în celălalt Aston Martin F1.

Nicholas Latifi al echipei Williams Racing a fost singurul pilot eliminat care nu a stabilit un record personal în ultimul tur de pistă din segmentul de deschidere, ceea ce a însemnat că a rămas ultimul la coada clasamentului timpilor.