Home F1 De Vries cel mai rapid pentru Mercedes în prima zi a testului...

De Vries cel mai rapid pentru Mercedes în prima zi a testului post-sezon de la Abu Dhabi

Vizualizări: 19272

Nyck de Vries a stabilit cel mai rapid timp pentru Mercedes într-o combinație de teste cu noile anvelope Pirelli și testele Young Driver din Abu Dhabi.

Pilotul de rezervă Mercedes, Nyck de Vries a parcurs 77 de tururi pentru campionii constructorilor în mașina W12 2021, depășind timpii cu un 1m23.194s care l-a lăsat cu aproape 1.5s mai în față de restul terenului.

Participanţii testului Young Driver au ocupat primele șapte poziții, cu juniorul Red Bull, Liam Lawson, conducând pentru AlphaTauri și terminând pe locul al doilea cel mai rapid după 125 de tururi, la doar 0,006s în fața Campionul de Formula 2, Oscar Piastri, pe locul al treilea pentru Alpine.

Piastri a depășit, de asemenea, marcajul celor 100 de tururi, el a ajuns la mijlocul a trei piloți despărțiți de doar 0,09 secunde pe ecranele de cronometrare. Ultimul dintre aceștia a fost câștigătorul cursei IndyCar, Pato O’Ward, care testa monopostul McLaren ca urmare a unei înțelegeri încheiate cu Zak Brown pentru a face acest lucru, când a câștigat prima sa victorie în IndyCar. O’Ward a reușit 92 de tururi la debutul său în Formula 1.

Al cincilea a fost Guanyu Zhou, în timp ce pilotul chinez și-a îndeplinit sarcinile de testare a tinerilor piloţi pentru Alfa Romeo, strângând 119 tururi pentru noua sa echipă și ajungând la o jumătate de secundă în derivă de O’Ward. Juri Vips a fost al șaselea pentru Red Bull, deși pilotul de F2 a fost responsabil pentru unul dintre cele trei steaguri roșii după ce a lovit bariera la ieșirea din virajul 14.

Pilotul simulatorului Aston Martin, Nick Yelloly, a fost al șaptelea la general, la puțin sub 2,2s în depărtare de De Vries, înaintea primului pilot care testa noile anvelope PirelliDaniel Ricciardo.

Alături de tinerii piloţi în mașinile actuale, echipele au condus mașini prototip pentru a testa anvelopele de 18 inchi care vor fi introduse în 2022. Ricciardo – care a fost cu aproape o secundă mai lent decât Yelloly, dar cu 0,3 secunde înainte de Lance Stroll în Aston Martin-ul adaptat – a provocat primul steag roșu al zilei când s-a oprit în sectorul final din cauza unei probleme mecanice.

Ultima întrerupere a venit din cauza unei probleme cu unitatea de putere pentru pilotul american Logan Sargeant, făcându-și debutul în Formula 1 pentru Williams. Tânărul de 20 de ani a reușit încă 92 de tururi înainte de încheierea prematură a zilei sale, cu puțin peste două ore de la final, și a ocupat locul 15 la general.

Într-un aranjament complex la Ferrari, vicecampionul F2, Robert Shwartzman, a preluat locul lui Antonio Fuoco pentru sesiunea de după-amiază, ca parte a testului Young Driver. Rusul a fost pe locul 10, cu 0,3 secunde mai rapid decât Charles Leclerc, care făcuse testul de rulare a anvelopelor – cu Ferrari folosind capace de roți – dimineața.

Mercedes i-a dat permisiunea lui Valtteri Bottas de a avea prima ieșire pentru Alfa Romeo și a putut testa anvelopele de 18 inchi, reușind 127 de tururi în ciuda unei învârtiri de dimineață, în timp ce George Russell a început să lucreze în locul finlandezului la Mercedes și a adăugat 131 de tururi pe noile Pirelli din 2022.

Russell a fost chiar în spatele noului Campion Mondial Max Verstappen, care a revenit pe circuitul Yas Marina la mai puțin de 48 de ore după cursa decisivă a sezonului, completând 123 de tururi pe anvelopele de anul viitor și oferindu-i sfaturi lui Vips care rula în mașina din 2021.

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1