Home Moto MotoGP Cursa Campionilor: Iannone obține pole-ul în fața lui Bagnaia

Cursa Campionilor: Iannone obține pole-ul în fața lui Bagnaia

Vizualizări: 29965

Cursa Campionilor: Iannone obține pole-ul în fața lui Bagnaia În calificările pentru Cursa Campionilor de la World Ducati Week (WDW) din Misano, asul Campionatului Mondial Superbike Andrea Iannone a făcut o surpriză care nu este cu adevărat o surpriză.

World Ducati Week (WDW) în cazemata Misano Adriatico a avut deja un prim punct culminant în programul de vineri seara. Calificările pentru Cursa Campionilor au fost pe ordinea de zi, cu un total de 15 ași Ducati din diferite serii de curse internaționale care urmăreau timpii de tur pe motociclete identice V4 Panigale.

Cu ambii frați Marquez în echipa client Gresini MotoGP, alinierea a căpătat și mai multă strălucire. Campionul mondial MotoGP Pecco Bagnaia a fost însoțit în frunte de piloții VR46 Fabio Di Giannantonio și Marco Bezzecchi, precum și de Marc Marquez și Enea Bastianini.

Iannone

Bagnaia a stabilit un timp de 1’35.0 cu puțin timp înainte de jumătatea sesiunii de 25 de minute. Cu zece minute înainte de final, reprezentanții SBK Nico Bulega și Andrea Iannone au trecut pe locurile doi și patru. Cu două minute și jumătate înainte de final, calul de război de 34 de ani Iannone a fost tras de Marc Marquez până la cel mai bun timp – cu un avans minim față de Bagnaia. Timpul lui Iannone: 1:35.051 min, oferindu-i un avans minuscul de patru sutimi de secundă față de Bagnaia. După aceea, nimeni nu a mai putut contraataca, Di Giannantonio a completat rândul 1.

Gigi a spus că dacă nu obții pole position-ul, nu vei mai avea cu ce să concurezi anul viitor”, a glumit Iannone după lovitura sa de maestru. Pilotul Go-Eleven nu a dorit să comenteze speculațiile legate de MotoGP și a declarat: „Motocicleta merge foarte bine, m-am orientat rapid, poziția de pilotaj mi se potrivește foarte bine. Întotdeauna este interesant să concurezi – de asemenea, să vezi ce fac tinerii diferit.

Marc Marquez a terminat cu două căști roșii în primele două sectoare, dar a fost suficient doar pentru locul cinci, mai puțin de cinci zecimi de secundă despărțind primii opt de Enea Bastianini. Dezamăgitoare a fost și prestația campionului mondial de Superbike Alvaro Bautista, aflat pe penultimul loc 14.

Cursa Campionilor va începe la Misano sâmbătă după-amiază la ora 18:00 și va fi transmisă în direct pe YouTube. Înainte de aceasta, vor avea loc spectacole de cascadorie, sărbătoriri pentru Ducati 916 și curse de testare pentru toată lumea pe noul Panigale V4. Icoanele Carl Fogarty și Troy Bayliss își vor face, de asemenea, apariția, după ce au câștigat șapte titluri SBK împreună pentru marca din Borgo Panigale.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial MotoGP pot fi găsite AICI.
Photocredit: MotoGP - SBK Fans Romania