Home Moto MotoGP Valencia MotoGP: Morbidelli pe pole

Valencia MotoGP: Morbidelli pe pole

Franco Morbidelli, Valencia MotoGP, 13 November 2020
Vizualizări: 9618

Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT), a obținut cel de-al doilea pole din acest sezon, în Spania, la Valencia, sâmbătă, pe circuitul Ricardo Tormo, după o sesiune de calificări frenetică. Morbidelli a ajuns la 1m30.192s pe tur, asigurandu-și primul pole în Valencia și al doilea din carieră.

Morbidelli nu a reușit să treacă linia de finish în alte două GP-uri în Valencia. Pilotul l-a depășit pe Jack Miller (Pramac) cu doar 0.096s, pentru a se clasa în fruntea plutonului, în timp ce Takkaki Nakagami (LCR Honda), va lua startul duminică, de pe a 3-a poziție.

Al doilea rând, va fi ocupat de Johann Zarco (P4), Pol Espargaro (Red Bull KTM) și Maverick Vinales (Yamaha). Pilotul Aprilia, Aleix Espargaro, s-a clasat pe locul 7, înaintea lui Franceso Bagnaia (Pramac) și a lui Brad Binder (Red Bull KTM). Top 10 a fost completat de Miguel Oliveira.

A fost o zi grea pentru primii trei adversari, în lupta pentru titlu. Joan Mir (Team Suzuki Ecstar), va lua start-ul de pe poziția a 12-a, clasandu-se în spatele lui Fabio Quartararo care pleacă de pe 11. Coechipierul lui Mir, Alex Rins, nu a reușit să treacă de Q1, așadar va lua start-ul de pe locul 14.

Valentino Rossi (Yamaha), s-a clasat pe 16, în urma calificărilor, din penultima cursă, în care participă cu echipa de uzină.

Sursa: speedsport.com
Photocredit: Motorsport Week