Home FRAS Campionatul National de Viteza in Coasta Tarabelli, Vîlsan, Cristea şi Şurubariu, pe primul loc în competiţiile automobilistice naţionale...

Tarabelli, Vîlsan, Cristea şi Şurubariu, pe primul loc în competiţiile automobilistice naţionale desfăşurate în weekend.

Vizualizări: 23160

Italianul Riccardo Tarabelli, de la Sesa Racing, care şi în sezonul competiţional 2022 concurează la CS Krepelka Motorsport, a avut o evoluţie spectaculoasă la etapa de la Rânca din cadrul Campionatului Naţional de Viteză în Coastă (CNVC).

El a reuşit să se impună atât la clasa 4B, cât şi la grupa 4, dovedindu-şi încă o dată măiestria la volan. Tot la Rânca, dar în CNVC-2, a concurat de la clubul ACS Pro Timiş pilotul Darius Vilsan. Acesta s-a clasat pe prima poziţie la clasa 5B şi la grupa 5, ocupând totodată locul al doilea la Open şi la categoria 1.

Tarabelli

În etapa de la Ploieşti a Campionatului Naţional de Super Slalom, o altă competiţie de nivel înalt organizată de Federaţia Română de Automobilism Sportiv, încă doi piloţi reprezentând cele două cluburi de automobilism din vestul ţării au reuşit să obţină clasări fruntaşe. Mihai Şurubariu (CS Krepelka Motorsport) a câştigat clasa 3, iar Alexandru Cristea (ACS Pro Timiş) a fost primul la clasa juniorilor 2, bifând deja a doua victorie din acest an.

În aceeaşi competiţie, dar la juniori 1, Dragoş Cristea a ocupat locul al patrulea, iar Vlad Tătăreanu a încheiat pe poziţia a cincea. Echipa AMI Racing, alcătuită din piloţii care reprezintă cluburile Krepelka Motorsport şi ACS Pro Timiş, s-a clasat pe locul al doilea, rămânând astfel la conducerea clasamentului provizoriu.

Mulţumim sponsorilor şi partenerilor privaţi Dan Lazăr (Ducodan), Mirko Peroni (Rossini), Florin Diaconescu (OPR Asfalt), Lucian Perescu (Constructim), Cristian Corlan (Corlan Trans), Adriana Dobriceanu (Rofix), Cornel Creţu (Lic 29), Radu Diaconovici (Girod), Marcel Petrea (Unicorn), Cristian Fedor (Cooglio-XGC), Diana Szijarto (Imi Moni Oil), Remus Suiugan (Imperium), Horaţiu Haţegan (Ecorec-Tim), Călin Otescu (OTE Group), precum şi celorlalţi colaboratori şi susţinători. – Alexandru Krepelka, conducătorul cluburilor ACS Pro Timişoara şi CS Krepelka Motorsport –

• Mai multe știri despre Campionatului Național de Viteză în Coastă găsiți AICI.
Sursa: Comunicat - Krepelka Motorsport
Photocredit: Arhiva - Krepelka Motorsport