Home Moto WSBK WSBK Donington (Cursa 2): Razgatlioglu câștigă, Bautista se prăbușește înainte de start!

Vizualizări: 17267

Toprak Razgatlioglu completează tripla la Campionatul Mondial de Superbike de la Donington – Campionul Mondial Alvaro Bautista ratează podiumul după o căzătură controversată

Toprak Razgatlioglu, pilotul BMW Works, a obținut victoria în cea de-a doua cursă principală din Campionatul Mondial de Superbike de la Donington (Marea Britanie) (rezultatul cursei). Turcul a condus spre o victorie de necontestat. Podiumul a fost completat de Nicolo Bulega (Ducati) și Alex Lowes (Kawasaki).

Au fost scene agitate chiar înainte de start. Pe drumul spre grila de start, campionul mondial Alvaro Bautista (Ducati) a căzut. Spaniolul a pierdut controlul Ducati-ului său de uzină în curba de sosire și a derapat în zona de degajare.

Razgatlioglu

Bautista nu a fost rănit, dar carenajul Panigale V4R a fost grav avariat. Aripile din partea stângă au fost rupte. Mecanicii Ducati au schimbat cockpit-ul și panourile laterale pe grila de start. Ei au reușit să finalizeze reparația la timp pentru start.

Datorită victoriei obținute în cursa de sprint de duminică dimineață, Toprak Razgatlioglu a intrat în ultima cursă a weekendului ca pole setter. Nicolo Bulega (Ducati) și Jonathan Rea (Yamaha) au completat prima linie a grilei. Alvaro Bautista s-a aliniat cu Scott Redding (Bonovo-BMW) și Alex Lowes (Kawasaki) pe a doua linie a grilei.

Cei 22 de piloți WSBK au fost practic unanimi în alegerea pneurilor. Cu excepția lui Adam Norrodin (MIE-Honda), care a ales opțiunea soft (SCX), toți piloții au folosit pneul spate dur (SC0).

Toprak Razgatlioglu câștigă sprintul la primul viraj

Toprak Razgatlioglu a preluat conducerea la start. Nicolo Bulega s-a aliniat pe poziția a doua. Scott Redding a urcat de pe linia a doua pe poziția a treia. În spatele lor, Alex Lowes și Jonathan Rea s-au duelat pentru poziția a patra.

Alvaro Bautista a alunecat pe poziția a șaptea, în spatele lui Andrea Locatelli (Yamaha). În turul al doilea, Bautista a fost implicat într-un duel cu colegul său de la Ducati, Danilo Petrucci, și a mai pierdut o poziție.

Toprak Razgatlioglu a reușit să se distanțeze după doar câteva tururi. Nicolo Bulega a rulat singur pe poziția a doua. În spatele său, Scott Redding s-a menținut pe poziția a treia în fața lui Alex Lowes. Jonathan Rea a pierdut o poziție în fața coechipierului său de la Yamaha, Andrea Locatelli.

Alvaro Bautista începe cursa mai bine și recuperează poziții

Alex Lowes a preluat poziția a treia în turul cinci. Pilotul Kawasaki l-a depășit pe Scott Redding la intrarea în chicane și și-a păstrat poziția. Redding a menținut ritmul și a terminat tururile la o distanță frapantă de Lowes.

Alvaro Bautista a reușit să se impună în fața lui Danilo Petrucci în grupul de urmărire și a trecut ușor de Yamaha-ul lui Jonathan Rea în turul nouă. Ducati a fost net superior pe linia dreaptă. Rea a fost, de asemenea, depășit de Petrucci puțin mai târziu și era doar în P8. Bautista l-a depășit și el pe Andrea Locatelli în turul 13 și a condus astfel grupul de urmăritori.

Liderul BMW a fost rareori în peisaj. Toprak Razgatlioglu a controlat un avans confortabil. Nicolo Bulega a urcat pe poziția a doua, dar Alex Lowes s-a apropiat. Scott Redding a trebuit să renunțe.

Durere în brațul drept: Andrea Iannone se retrage mai devreme

Andrea Iannone (GoEleven-Ducati) a intrat la boxe cu doar câteva tururi înainte de finalul cursei. Debutantul italian din WSBK a avut un weekend foarte dezamăgitor la Donington.

Iannone a trebuit să înceapă cursa de la P19 și între timp a luptat pentru a ajunge în top 10. La boxe, Iannone și-a scuturat brațul drept și a făcut o figură îndurerată.

Lovitură laterală în direcția Ducati: Toprak Razgatlioglu ne-a făcut să râdem

Nu au existat surprize în fruntea plutonului în ultima treime a cursei. Toprak Razgatlioglu a obținut o nouă victorie, asigurându-și a doua triplă consecutivă. Razgatlioglu a luat mai mult de opt secunde de la restul plutonului.

După victoria sa din cursa de duminică, Razgatlioglu a atacat Ducati. După succesul din ziua precedentă, legalitatea BMW M1000RR a fost pusă sub semnul întrebării. Mai exact, a fost vorba despre unitatea de scaun a superbike-ului BMW (mai multe informații de fond).

În ultimul tur, Razgatlioglu și prietenii săi au organizat o inspecție tehnică în timpul căreia BMW-ul a fost verificat. Razgatlioglu își sărbătorise deja victoria sâmbătă cu o scenă pregătită în care a primit o amendă pentru depășirea vitezei de la doi prieteni costumați în polițiști.

Ducati și Kawasaki din nou pe podium

Nicolo Bulega a terminat pe locul doi și și-a asigurat maximul. Alex Lowes a terminat din nou pe podium cu Kawasaki-ul său și a încheiat un weekend de succes cu un alt rezultat în top trei.

Scott Redding și-a confirmat forma puternică de sâmbătă, dar a avut mai mult noroc de această dată. Britanicul a terminat pe locul patru, după ce sâmbătă a ieșit în decor cu un ambreiaj defect și nu a fost recompensat.

Campionul mondial Alvaro Bautista a trebuit să se mulțumească cu locul cinci. Încă un eșec în lupta pentru titlu. Colegul de marcă de la Ducati, Danilo Petrucci, a completat primele șase locuri în cea de-a doua cursă.

Dezamăgitor Nici o Yamaha în top 6

Piloții de uzină Yamaha s-au luptat pentru locul șapte. Andrea Locatelli s-a impus la limită în fața lui Jonathan Rea. Un alt R1 a urmat pe poziția a noua: Dominique Aegerter (GRT Yamaha) a trecut linia de sosire la 18,9 secunde în urmă. Axel Bassani (Kawasaki) a completat top 10.

Remy Gardner (GRT Yamaha) nu și-a îndeplinit așteptările, ocupând locul al unsprezecelea. Michael van der Mark (BMW) a fost, de asemenea, dezamăgitor. Olandezul a terminat a doua cursă principală la 26,1 secunde în urmă, pe poziția a douăsprezecea.

Punctele finale au revenit lui Garrett Gerloff (Bonovo-BMW), Iker Lecuona (Honda) și Xavi Vierge (Honda). Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) a terminat pe locul 20, la 48,9 secunde în urmă.

Actualul sezon WSBK va continua weekendul viitor în Most, Republica Cehă.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial MotoGP pot fi găsite AICI.
Photocredit: MotoGP - SBK Fans Romania