Home Moto MotoGP MotoGP GP Indonezia: Quartararo în pole position, Marquez pe locul 15 după...

MotoGP GP Indonezia: Quartararo în pole position, Marquez pe locul 15 după două căzături.

Vizualizări: 20718

Campionul mondial Fabio Quartararo a obținut pole-position-ul în calificările pentru Marelui Premiu al Indoneziei la MotoGP, în timp ce două căzături ale lui Marc Marquez l-au lăsat pe locul 15 într-o sesiune Q1 haotică.

După un început nefericit al apărării titlului în Qatar, în care s-a calificat pe locul 11 și a terminat cursa pe locul 9, Fabio Quartararo a obținut primul său pole de la GP-ul Cataluniei din 2021, cu 0,213 secunde față de Jorge Martin de la echipa Pramac. Calificările au fost întârziate cu 20 de minute după ce sesiunea FP4 precedentă a fost semnalizată cu steag roșu pentru că Suzuki-ul lui Alex Rins a luat foc în virajul 13.

După ce a trecut printr-o sesiune Q1 dramatică, Francesco Bagnaia și-a plasat Ducati-ul său de fabrică pe primul loc în Q2 în primele etape cu un timp de 1m31.615s. Dar acest lucru a fost rapid demolat de campionul mondial în exercițiu Fabio Quartararo, care și-a pus Yamaha în fruntea plutonului cu un timp de 1m31.227s la doar câteva momente după ce coechipierul său Franco Morbidelli – care a fost cel mai rapid în FP4 – a căzut în virajul 5.

Quartararo

La începutul celei de-a doua manșe, Fabio Quartararo a găsit mai mult timp pentru un 1m31.067s și avea să meargă nestingherit până la steagul în carouri pentru a-și deschide contul de pole în 2022. El va porni la start în fața celor două Ducati Pramac ale lui Martin și Johann Zarco, care a sărit pe locul trei în finalul cursei.

În timp ce Brad Binder de la KTM și câștigătorul cursei din Qatar, Enea Bastianini de pe Gresini Ducati, au reușit să urce pe final pe locurile patru și cinci, Francesco Bagnaia a coborât de pe prima linie pe locul șase. Miguel Oliveira, pe KTM-ul fabricii surori, a fost al șaptelea, în fața lui Alex Rins, în timp ce Jack Miller nu a putut face mai mult decât al nouălea pe Ducati-ul său de fabrică.

Aleix Espargaro va pleca al zecelea după ce și-a accidentat Aprilia la finalul cursei, în timp ce făcea un tur puternic. El va pleca alături de debutantul Gresini Fabio Di Giannantonio – care l-a urmat pe Bagnaia în Q1 – și Franco Morbidelli. Șocul calificărilor a venit într-un Q1 haotic, când trei principalii piloți dintre care cei doi al echipei Honda, Marc Marquez și Pol Espargaro, și Joan Mir de la Suzuki, nu au reușit să iasă din sesiune.

Schimbarea carcasei pneurilor spate cu un design mai rigid pentru a face față căldurii extreme din Indonezia pare să afecteze mai mult decât alții pe cei de la Honda și Suzuki, Q1 dovedindu-se a fi o sesiune extrem de dificilă atât pentru Marc Marquez, cât și pentru Aleix Espargaro. Marc Marquez a optat pentru o strategie cu două opriri în calificări, dar a căzut în virajul 13 pe prima sa motocicletă.

Deși a reușit să se întoarcă la boxe pentru a-și lua a doua RC213V, în ultimul tur de circuit, sextuplul campion mondial a căzut din nou în virajul 12 și a rămas pe locul 15 ca urmare. La doar câteva secunde după cea de-a doua căzătură a lui Marc Marquez, Mir a căzut și el și s-a resemnat cu locul 18 pe grila de start – cea mai proastă calificare a sa de la GP Emilia Romagna de anul trecut.

Pol Espargaro – care a fost cel mai bun la prima sesiune de antrenamente de vineri și a venit în weekendul din Indonezia după ce a fost cel mai rapid în testul de pre-sezon Mandalika – nu s-a descurcat mai bine după câteva momente de suspans. El va pleca de pe locul 16, la 0,001s în spatele lui Marc Marquez, cu duo-ul VR46 Ducati Marco Bezzecchi – care a avut, de asemenea, o căzătură în finalul Q1 – și Luca Marini în fața lor.

Pilotul echipei RNF Racing Yamaha, Andrea Dovizioso, a ocupat locul 17, iar Alex Marquez a fost al 19-lea pe LCR Honda, în fața lui Maverick Vinales de la Aprilia și a debutanților de la Tech3, Raul Fernandez și Remy GardnerDarryn Binder pe Yamaha RNF soră și Takaaki Nakagami de la LCR completează plutonul de 24 de piloți.

Rezultatele Calificări din Marele Premiu al Indoneziei:

• Cele 27 de tururi ale GP-ului indonezian de duminică încep la ora 17:00 (Ora României).
  • Mai multe știri despre Campionatul Mondial MotoGP pot fi găsite AICI.
Sursa: Motorsport Network
Photocredit: Getty Images